کد خبر: 43341 (1) تاریخ انشار : 1396/05/23 09:38
اندازه متن
ارتفاع سطر

دکتر الهه کولایی

هدف سلمان از ایجاد روابط با ایران

تغییر در روابط ایران و عربستان تنها تغییر در رابطه دو کشور نیست، بلکه این تغییر رابطه و بهبود شرایط در رابطه دو کشور می تواند روابط تمام کشورهای اسلامی و به تبع آن روابط این کشورها با جامعه جهانی را تغییر دهد.

ماد - دکتر الهه کولایی، نماینده مجلس ششم و استاد مطالعات منطقه ای دانشگاه تهران، درخصوص دلایل نزدیکی عربستان به ایران بیان داشت: در ماه های اخیر، شاهد به وجود آمدن اشتباهات فاحش عربستان در سیاست منطقه ای به ویژه نسبت به جمهوری اسلامی بودیم که با منافع عموم مسلمانان و کشورهای اسلامی در تقابل آشکار بود.

وی افزود: متأسفانه تلاش مناسبی نیز در کشور ما برای کنترل و تأثیرگذاری در این سیاست های نادرست که برآمده از تغییر موازانه قدرت در منطقه به دنبال توافق برجام بود، صورت نگرفت. در حالی که هر دو کشور به لحاظ در اختیار داشتن مبانی و منابع قدرت برای تأثیرگذاری در سرنوشت کشورهای اسلامی باید تمام توان و امکانات خود را جهت بهبود همه جانبه روابط به کار گیرند تا بتوانند در مسیر تأمین نیازهای مسلمانان ایفای نقش کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: تغییر در روابط ایران و عربستان تنها تغییر در رابطه دو کشور نیست، بلکه این تغییر رابطه و بهبود شرایط در رابطه دو کشور می تواند روابط تمام کشورهای اسلامی و به تبع آن روابط این کشورها با جامعه جهانی را تغییر دهد.

وی ادامه داد: اگر دو کشور بتوانند تلاش های خود را با توافق بر منافع مشترک و تعامل سازنده به گونه ای تنظیم کنند که با رفع نگرانی و سوء برداشت های گوناگون همراه باشد گامی بلند در مسیر بهبود و ارتقای کشورهای اسلامی در جهان برداشته اند.

نماینده سابق مجلس، در رابطه با دوری عربستان از هم پیمان های خود مانند ترکیه نیز خاطرنشان کرد: دولت عربستان با توجه به سیاست های ناموفق ترکیه در ماه های اخیر به ویژه در نواحی که قدرت داعش و جریان های رادیکال اسلام گرا در این نواحی شکل گرفته اند، به دنبال تغییر رابطه با ایران است.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد وضع ژئوپلیتیکی و تأثیرگذاری ایران بر رخ داده های منطقه خاورمیانه واقعیتی است که عربستان و حاکمان جدید آن نمی توانند نسبت به این موضوع بی توجه باشند. در مجموعه این تغییر در رویکرد هرچند محدود و کُند پیش می رود ولی به خوبی می تواند ظرفیت این تغییر را به نفع دو کشور و مردم منطقه در مهار اوج ناامنی و تهدید های گوناگون که وجود داشته و ظرفیت مداخلات خارجی را افزایش می دهد به نفع همه مسلمان بهبود بخشد.

کولایی تحلیل خود درباره تلاش عربستان برای تقویت گروه های مخالف ایران در عراق را نیز این گونه ارائه داد:  بسیاری از کشورهای جهان در تنظیم روابط خود تلاش می کنند تا از اهرم های گوناگون بهره برداری کنند، عربستان نیز از این قاعده جدا نیست. این کشور تلاش می کند از منافع گوناگون قدرت خود برای پیشبرد اهدافش در منطقه استفاده کند و هنر دیپلماسی جمهوری اسلامی است که بتواند ظرفیت های سازنده در روابط دو کشور را تقویت کرده و مانع تخریب روابط به گونه ای که موجب بهره مندی مخالفان کشورهای اسلامی قرار گیرد، شود.
منبع : استاد نیوز

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 

آخرین عناوین خبری

ممنوعیت رسانه های داخلی از اطلاع رسانی وقایع ایران به نفع رسانه های خارجی

اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند

دستور غیرقانونی ترامپ برای حملات هسته ای را نمی پذیرم

صادرات 24 میلیون دلاری کنسرسیوم های صنعتی خراسان رضوی

کشف محموله قاچاق کودک با هوشیاری ماموران گمرک

عصبانیت اروپاییان از ریاست جمهوری ترامپ در چند هفته اخیر چندین برابر شده است.

سخنان شب گذشته ترامپ همچون گذشته سخیف و بی‌ادبانه بود.

ناوآمریکایی حاضر در سواحل کره شمالی زندانی شناور برای تفنگداران ایالت متحده

ترامپ ظاهرا نمی داند برجام سند دوجانبه نیست / آمریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام قرار دارد

با بهره گيري از ظرفيت ها مي توان بر چالش ها غلبه كرد / فرصت سوزي يكي از عوامل چالش ساز در كرمانشاه است / بياييد تماشاچي نباشيم و مشكلات استان را خودمان حل كنيم

بعد از فوت پدرم سریعا گاوصندوقش را خالی کردند/ مشتاقیم بدانیم که وصیت نامه آیت الله کجاست؟

آسیا گردی یازده روزه ی ترامپ:

 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان