کد خبر: 43341 (1) تاریخ انشار : 1396/05/23 09:38
اندازه متن
ارتفاع سطر

دکتر الهه کولایی

هدف سلمان از ایجاد روابط با ایران

تغییر در روابط ایران و عربستان تنها تغییر در رابطه دو کشور نیست، بلکه این تغییر رابطه و بهبود شرایط در رابطه دو کشور می تواند روابط تمام کشورهای اسلامی و به تبع آن روابط این کشورها با جامعه جهانی را تغییر دهد.

ماد - دکتر الهه کولایی، نماینده مجلس ششم و استاد مطالعات منطقه ای دانشگاه تهران، درخصوص دلایل نزدیکی عربستان به ایران بیان داشت: در ماه های اخیر، شاهد به وجود آمدن اشتباهات فاحش عربستان در سیاست منطقه ای به ویژه نسبت به جمهوری اسلامی بودیم که با منافع عموم مسلمانان و کشورهای اسلامی در تقابل آشکار بود.

وی افزود: متأسفانه تلاش مناسبی نیز در کشور ما برای کنترل و تأثیرگذاری در این سیاست های نادرست که برآمده از تغییر موازانه قدرت در منطقه به دنبال توافق برجام بود، صورت نگرفت. در حالی که هر دو کشور به لحاظ در اختیار داشتن مبانی و منابع قدرت برای تأثیرگذاری در سرنوشت کشورهای اسلامی باید تمام توان و امکانات خود را جهت بهبود همه جانبه روابط به کار گیرند تا بتوانند در مسیر تأمین نیازهای مسلمانان ایفای نقش کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: تغییر در روابط ایران و عربستان تنها تغییر در رابطه دو کشور نیست، بلکه این تغییر رابطه و بهبود شرایط در رابطه دو کشور می تواند روابط تمام کشورهای اسلامی و به تبع آن روابط این کشورها با جامعه جهانی را تغییر دهد.

وی ادامه داد: اگر دو کشور بتوانند تلاش های خود را با توافق بر منافع مشترک و تعامل سازنده به گونه ای تنظیم کنند که با رفع نگرانی و سوء برداشت های گوناگون همراه باشد گامی بلند در مسیر بهبود و ارتقای کشورهای اسلامی در جهان برداشته اند.

نماینده سابق مجلس، در رابطه با دوری عربستان از هم پیمان های خود مانند ترکیه نیز خاطرنشان کرد: دولت عربستان با توجه به سیاست های ناموفق ترکیه در ماه های اخیر به ویژه در نواحی که قدرت داعش و جریان های رادیکال اسلام گرا در این نواحی شکل گرفته اند، به دنبال تغییر رابطه با ایران است.

وی اضافه کرد: به نظر می رسد وضع ژئوپلیتیکی و تأثیرگذاری ایران بر رخ داده های منطقه خاورمیانه واقعیتی است که عربستان و حاکمان جدید آن نمی توانند نسبت به این موضوع بی توجه باشند. در مجموعه این تغییر در رویکرد هرچند محدود و کُند پیش می رود ولی به خوبی می تواند ظرفیت این تغییر را به نفع دو کشور و مردم منطقه در مهار اوج ناامنی و تهدید های گوناگون که وجود داشته و ظرفیت مداخلات خارجی را افزایش می دهد به نفع همه مسلمان بهبود بخشد.

کولایی تحلیل خود درباره تلاش عربستان برای تقویت گروه های مخالف ایران در عراق را نیز این گونه ارائه داد:  بسیاری از کشورهای جهان در تنظیم روابط خود تلاش می کنند تا از اهرم های گوناگون بهره برداری کنند، عربستان نیز از این قاعده جدا نیست. این کشور تلاش می کند از منافع گوناگون قدرت خود برای پیشبرد اهدافش در منطقه استفاده کند و هنر دیپلماسی جمهوری اسلامی است که بتواند ظرفیت های سازنده در روابط دو کشور را تقویت کرده و مانع تخریب روابط به گونه ای که موجب بهره مندی مخالفان کشورهای اسلامی قرار گیرد، شود.
منبع : استاد نیوز

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان