کد خبر: 53422 تاریخ انشار : 1396/05/29 11:58
اندازه متن
ارتفاع سطر

روحانی:

خواست من از مجلس رای بالا به هر ۱۷ وزیر است

همه ما می‌دانیم شرایط ما آسان نیست. هم شما نمایندگان کاملا مطلع هستید هم ما در دولت اطلاع داریم راه صاف و ساده‌ای پیش روی ما نیست.

ماد - حسن روحانی با حضور در صحن مجلس در دفاع از وزرای پیشنهادی خود عنوان کرد: بسیار سپاسگزارم از نمایندگان مجلس، هیات رئیسه محترم و به ویژه ریاست مجلس که در طول این ۵ روز کاری برخی روزها هم صبح و هم بعد از ظهر مجلس مشغول کار بود. مردم ما هم خوشبختانه توجه ویژه‌ای به مذاکرات مجلس داشتند.

شاهد یک کار حرفه‌ای مجلس در این دوره بودیم

او افزود: ما شاهد یک کار حرفه‌ای مجلس در این دوره بودیم. همیشه مجلس شورای اسلامی اصول قانونی و اخلاقی را مورد مراعات قرار می‌دهد؛ این بار بیشتر. همه نمایندگانی که به عنوان موافق یا مخالف صحبت کردند کاری کارشناسانه طبق اعتقاد و عقیده و مستندات و اطلاعاتی که داشتند ارائه کردند، جز این از مجلس شورای اسلامی توقع دیگری نیست.

ولت و مجلس بار سنگین انجام مطالبات ملی را بر دوش دارند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هر دوی ما یعنی دولت و مجلس بار سنگین انجام مطالبات ملی ملت رشید و بزرگ را بر دوش گرفتیم، اظهار داشت: همه ما می‌دانیم شرایط ما آسان نیست. هم شما نمایندگان کاملا مطلع هستید هم ما در دولت اطلاع داریم راه صاف و ساده‌ای پیش روی ما نیست. در شرایط امروز دنیا، برای اروپا و افریقا و دیگر قاره‌ها هم مسیر حکمرانی ساده نیست تا چه رسد به ما در این منطقه پر آشوب و مشکلاتی که از گذشته باقی مانده است.

روحانی ادامه داد: همه می‌دانیم بودجه چقدر است. بودجه حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است که بر مبنای همین محاسبات اخیر هم به سازمان برنامه گفتم شرایط جدید به همه وزرا ابلاغ شود. از این میزان ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال گذشته برای صندوق‌های بازنشستگی دادیم که مربوط به دولت و بودجه نیست و خود صندوق‌ها باید متکفل باشند.یک وقت خزانه خالی را گرفتیم بعد هم دیدیم صندوق‌های ما همه خالی بوده است.

صندوق‌ها قادر به انجام تعهدات خود نیستند

او اضافه کرد: هیچ صندوقی امروز حتی آنهایی که فکر می‌کنیم وضعشان خوب است، قادر به انجام و پرداخت تعهدات خود نیستند. وقتی در بودجه ۳۰۰ هزار میلیاردی دولت، مجبوریم ۴۰ هزار میلیارد تومان آن را به صندوق بدهیم و از طرفی، دولت بالای ۴۰ هزار تومان بابت یارانه بپردازیم و ۶۰ هزار میلیارد تومان را هم به صندوق ملی توسعه بدهیم. اگر بخواهیم بدهی دولت به بانک‌ها و پیمانکاران را هم حساب کنیم دیگر چیزی ته آن بودجه برای دولت باقی نمی‌ماند.

شرایط سختی را در پیشرو داریم

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه ما شرایط سختی را در پیشرو داریم که آسان نیز نیست، تصریح کرد: در این شرایط سخت، همه تصمیم گرفتیم تا براساس توفیقی که خداوند به ما داده است، به مردم خدمت کنیم. این از الطاف الهی است که خدا فرصتی را به انسانی بدهد تا او به یک ملت یا منطقه یا جهان کمک کند. این توفیق هم‌اینک هم بر دوش وزرا و هم معاونان و هم نمایندگان مجلس است.

وزرا را تشویق کرده و کمک کنید

روحانی با بیان اینکه وقتی شما به وزرا رای اعتماد می‌دهید یعنی ما با هم کاری را شروع کردیم، خاطرنشان کرد: من از نمایندگان مجلس می‌خواهم همانطور که وظایف نظارتی خود را به خوبی انجام می‌دهند، سوال می‌کنند، تذکر می‌دهند و حتی استیضاح می‌کنند، وزرا را هم تشویق کرده و کمک کنند. آنها نیازمند حمایت مادی و معنوی شما هستند. کمک مادی شما قوانین شماست و کمک معنوی این روحیه‌دهی و تشویق است.

نقدها به ورزای ما کمک می‌کند

او با اشاره به موافقت‌ها و مخالفت‌های صورت گرفته طی روزهای اخیر در مجلس ابراز داشت: در طول پنج روز شما نمایندگان، نکات فراوانی را بیان کردید. من موفق نبودم همه را بشنوم ولی خلاصه گزارش را خوانده و دیده‌ام. به نظر من آنها که مخالف یا موافق بودند، نقدهایی را بیان کردند و اشکالاتی را مطرح و پیشنهاداتی را دادند، از آنها ممنونیم چون به وزرای ما کمک کردند.

مردم به برنامه‌های رئیس جمهور رای داده‌اند

او افزود: رئیس جمهور یک بار برنامه‌اش را به رای مستقیم مردم گذاشته و خوشبختانه صداوسیما در این دوره برخلاف دوره‌های قبل، تبلیغش این بود که رای به فرد نمی‌دهید بلکه به برنامه رای می‌دهید و از او برنامه بخواهید. شما برنامه رئیس‌جمهور را بررسی می‌کنید هرچند به رای نمی‌گذارید و آیین‌نامه هم به درستی این مسئله را پیش‌بینی کرده است چون مردم به آنها رای دادند. با این حال، نمایندگان به عنوان مخالف صحبت کرده و نقد می‌کنند و ما باید نقد آنها را مورد توجه قرار داده و اگر برنامه‌‌مان اشکال دارد، آن را تصحیح کنیم.

رئیس جمهور با یادآوری برنامه وزرای پیشنهادی نیز بیان کرد وزرا برنامه‌ای را به شما ارائه می‌دهند و شما آنها را مورد بررسی و نقد قرار می‌دهید؛ بسیاری از نقدهای شما، ایرادهای واردی است که بر آن اسا، برنامه وزرا باید تصحیح شود. وزرا باید آن برنامه را تدقیق، تصحیح و اصلاح کنند.

خواست من از مجلس هر ۱۷ وزیر است

روحانی با بیان اینکه خواست من از مجلس هر ۱۷ وزیر است و ان‌شا الله به همه آنها رای قاطع می‌دهید تا کارمان را زودتر شروع کنیم، یادآور شد: وزرای معرفی‌شده بی‌نقص نیستند. هیچ‌کدام از ما بی‌نقص نیستیم اما من همه تلاشم را به کار بسته و با همه مشورت کرده و حرف بسیاری را به جان خریده و گوش کردم. با فراکسیون‌های سه‌گانه مجلس نشستیم و نکات مهم و ارزشمند آنها را شنیده و درکنار هم قرار دادیم و بهترین‌هایی که می‌توانسیتم انتخاب کنیم، معرفی کردیم.

فردی را به‌خاطر رفاقت در لیست قرار نداده‌ام

او خطاب به نمایندگان مجلس بیان کرد: خدا را گواه می‌گیرم اگر برای هر وزارتخانه‌ای فردی قوی‌تر، سالم‌تر، توانمندتر و کارآمدتری وجود داشت، تردید به خودم راه نمی‌دادم و به شما معرفی می‌کردم. خدا گواه است که هیچ‌گاه بر مبنای اینکه فرد با من رفاقت قدیمی و اینکه در چهار سال گذشته دولت، چگونه با هم رفتار کرده‌ایم فردی را در لیست قرار نداده‌ام.

دولت دوازدهم برای اصولگرایی، اصلاح‌طلبی و اعتدالگرایی است

رئیس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: هیچ‌گاه جناح برای معرفی افراد مطرح نبوده است و دولت دوازدهم برای اصولگرایی، اصلاح‌طلبی و اعتدالگرایی است. ما به اصول، اصلاح و اعتدال اهمیت خواهیم داد و با این سه مولفه رشد خواهیم کرد.

تلاشم کردیم تا بهترین افراد معرفی شوند

روحانی با بیان اینکه ما تلاشمان را کردیم تا بهترین افراد معرفی شوند، گفت: شما هم به بررسی و تحقیق در این چند روز پرداختید و بیانات خود را مطرح کردید. پیشنهاد از ماست و رای از شما  است.

امید بر این است که هرچه زودتر دولت را شروع کنیم

او با بیان اینکه ای کاش قانون اجازه می‌داد همه وزرا یکجا مورد بررسی و گرفتن رای اعتماد قرار بگیرند نه به صورت تک‌تک اظهار داشت: کاش می‌شد مانند سایر دنیا هیات وزیران یکجا مورد ارزیابی قرار بگیرد اما متاسفانه در حال حاضر این اتفاق نیفتاده است. امید بر این است که هرچه زودتر دولت را شروع کنیم.

رئیس‌جمهور با یادآوری خاطره‌ای از زمان حضورش در مجلس تصریح کرد: خدا رحمت کند یکی از شهدای مجلس را؛ هنگام صدور اعتبارنامه‌ها در مجلس اول به خاطر دارم که می‌گفت به فلانی رای ندهید تا در انتخابات میان‌دوره رقیبش که از او بهتر است وارد مجلس شود. این را به این خاطر گفتم که به یاد داشته باشید نباید این تفکر را داشته باشیم که به وزیری رای ندهیم تا فردی قوی‌تر جایگزین او شود.

اولویت ما سرعت بخشیدن برای شروع کار است

روحانی با بیان اینکه ما باید مصالح و منافع را کنار هم بسنجیم، خاطرنشان کرد: اگر یک وزیری که معرفی می‌شود رای نیاورد، ما باید برای وزارتخانه او سرپرست انتخاب کنیم که این کار خود به خود چندین ماه باعث عقب‌افتادگی کار دولت می‌شود. شاید اولویت ما سرعت بخشیدن برای شروع کار است.

پنج سال قبل دولت یازدهم اشتغال صفر بود

او اضافه کرد: در دولت‌های قبلی به یاد ندارم که مقام معظم رهبری آنگونه که در خطبه‌های نماز عید فطر امسال تاکید کردند دولت هرچه سریع‌تر کار خود را آغاز کند، توصیه‌ای داشته باشند. حال چرا نظر آقا بر این بود و برای چه آن را عنوان کردند؟ این فرمایشات وظیفه ما را سنگین می‌کند. ما باید کشور را متحول کنیم. درست است که اشتغال در دولت یازدهم توفیق نسبی داشته اما باید گام‌های بسیار بلندی برداریم. چه کنیم که در پنج سال قبل دولت یازدهم اشتغال صفر بود و همه مسائل به دوش ما افتاد.

به وزرا گفته‌ام اشتغال اولویت ما است

رئیس دولت تدبیر  وامید با یادآوری وضعیت تولید اشتغال خالص و غیرخالص ابراز داشت: در دولت یازدهم، ۶۰۰ هزار اشتغال خالص، ۹۰۰ هزار اشتغال غیرخالص به وجود آمد که کار کمی نیست اما با این وجود ما عقب هستیم. باید چه کار کنیم؟ من به تک‌تک وزرای دولت دوازدهم هم گفته‌ام اشتغال اولویت ما است و علاوه بر میزان معمول آن باید فرصتی مازاد ایجاد کنیم. ما در دولت دوازدهم امنیت، آزادی و آرامش را به وجود خواهیم آورد.

زمانی یک در با یک قفل به نام تحریم روبروی ما بود

روحانی با اشاره به سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ بیان کرد: براساس سند چشم‌انداز ما باید در سال ۱۴۰۴ کشور پیشرفته‌ای باشیم. بیش از نیمی از زمان را از دست داده‌ایم و فقط ۸ سال باقی مانده که باید گام‌های بلندی برداریم. یک زمانی یک در با یک قفل به نام تحریم روبروی ما بود حال این قفل و در شکسته است بعضی‌ها می‌خواهند همان جای اول بایستند و نتیجه را ببینند. تکانی بخورید، راه باز و فرصت‌ها فراهم است.

مخالف و موافق باید به صحنه بیایند

او تاکید کرد: امروز همه با هم باید به صحنه بیایند؛ مخالف و موافق؛ ۱۶ میلیونی و ۲۴ میلیونی نداریم. بحث اشتغال جوانان ما است و سرمایه‌گذاری و ایجاد فناوری است که باید تقویت شود.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان