کد خبر: 53585 تاریخ انشار : 1396/03/24 12:54
اندازه متن
ارتفاع سطر

خروج نیروهای نظامی قطر از مرزهای جیبوتی

قطر امروز اعلام کرد: دولت جیبوتی را در جریان خروج کامل نیروهای نظامی قطر مستقر در مرز این کشور با اریتره قرار داده است.

به گزارش ماد ؛ "قطر همواره به عنوان یک میانجیگر بیطرف در حل و فصل بحران ها و اختلافات دیپلماتیک میان کشورهای برادر و دوست بوده و هست و همچنان به عنوان یک بازیگر مهم در جامعه بین المللی به این روند ادامه خواهد داد.

خبرگزاری ترکی آناتولی دیروز به نقل از یک دیپلمات جیبوتی اعلام کرد: قطر تصمیم گرفته است به میانجیگیری میان اریتره و جیبوتی پایان دهد و به همین منظور نیروهای خود مستقر در مرز میان این دو کشور را خارج می کند و پرونده را به سازمان ملل ارجاع می دهد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، بیان کرد: دولت جیبوتی نامه ای از وزارت خارجه قطر مبنی بر پایان میانجیگری قطر میان جیبوتی و اریتره دریافت کرده است.

این منبع افزود: قطر به طور رسمی آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل را درباره پایان تلاشهای میانجیگرانه مطلع خواهد کرد.


به گفته این منبع، جیبوتی به این تصمیم قطر احترام می گذارد و رایزنی هایی با دوحه درباره پایان ماموریت نیروهایش که در مرزهای میان جیبوتی و اریتره مستقر هستند انجام خواهد داد.


قطر، جیبوتی و اریتره هنوز واکنش رسمی نداشته اند.


شایان ذکر است که تلاش های میانجی گرانه قطر میان اریتره و جیبوتی از زمان منازعات مرزی این دو کشور آفریقایی در سال ۲۰۰۸ شروع شده است و قطر تا پیش از این شماری از نظامیان خود را در طول مرزهای جیبوتی و اریتره مستقر کرده بود.


کارشناسان این تصمیم قطر را با بحران به وجود آمده در منطقه خلیج فارس مرتبط می دانند. جیبوتی در هفتم ژوئن جاری تحت فشار عربستان، سطح روابط دیپلماتیک خود با قطر را کاهش داد.
منبع : خبرگزاری دانشجو

Filed under: جیبوتی, خارجه, دولت, قطر, نظامی, نیروهای, وزارت
ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان