کد خبر: 58764 تاریخ انشار : 1396/07/01 08:25
اندازه متن
ارتفاع سطر

مسعود بارزانی رویس اقلیم کردستان عراق:

همه پرسی را نه عقب می اندازیمو نه کنسل میکنیم

رييس اقليم كردستان عراق ضمن رد هشدار امریکا که تاکید کرده است همه پرسی استقلال کردستان از عراق، تمرکز مبارزه با داعش در عراق و مناطق آزاد شده رابه خطر می اندازد، همچنان می گوید مصمم است که این همه پرسی انجام شود.

ماد - مسعود بارزاني رييس اقليم كردستان عراق ضمن رد هشدار امریکا که تاکید کرده است همه پرسی استقلال کردستان از عراق، تمرکز مبارزه با داعش در عراق و مناطق آزاد شده رابه خطر می اندازد، همچنان می گوید مصمم است که این همه پرسی انجام شود.

مسعود بارزانی می گوید: ما تصمیم خود را بطور مستقیم به‌ مسوولین آمریكایی گفته‌ ایم. این موضع آمریكا برای ما تعجب برانگیز است و درك نمیكنیم كه‌ چه‌ جرمی مرتكب شده‌ایم تا اینگونه‌ موضعگیری كنند. ملتی كه‌ میخواهد خواست خود را اعلام كند مجرم نیست و بهمین دلیل موضعگیری آمریكا برای ما عجیب و غریب است.

وی با اشاره به پیشنهادات ارائه شده از سوی چهره ها و کشورهای دیگر به جای رفراندوم گفت: بله‌ پیشنهادهای زیادی به‌ ما رسیده‌ ولی هیچكدام جای رفراندوم را نمیگیرند.

بارزانی افزود: رفراندوم دنیا را به‌ آخر نمیرساند. گفتگوهای جدی پس از همه پرسی شروع میشود. آنها میگویند همه پرسی انجام ندهید و برای حل مشكلات گفتگو را شروع كنید. ولی زمانیكه‌ رفراندوم را رد كنند میخواهید گفتگو در چه‌ موردی انجام شود؟ زیرا در صورت رد رفراندوم یعنی شما به‌ هیچ چیزی دیگر باور ندارید. جدا از این مشكلات ما با بغداد است نه‌ با آمریكا و جامعه جهانی! ما میخواهیم با بغداد به‌ توافق برسیم و جامعه‌ جهانی و آمریكا تضمین كنند این توافق اجرا شود. بغداد میگوید نه‌ حالا و نه‌ در آینده‌ رفراندوم را نمیپذیرد. حال كه‌ آنها رفراندوم را نه‌ حالا و نه‌ در آینده‌ قبول ندارند، ما هم نه‌ حالا و نه‌ در آینده‌ بخشی از آنها (عراق) بودن را نمی پذیریم.

وی با اشاره به سخنان مقامات روسیه در مورد رفراندوم گفت: موضع روسیه‌ بسیار قابل افتخار است. نمیگویم حمایت كرده‌، ولی مخالفت هم نكرده‌ و این موضعی متفاوت است.

رئیس اقلیم کردستان در واکنش به سئوالی در مورد مخالفت ایران و ترکیه با رفراندوم گفت: ما میخواهیم و تلاش میكنیم كه‌ رفراندوم بر این روابط تاثیری نگذارد. ولی ما تهدید را نمیپذیریم. با صراحت میخواهم این پیام را به‌ همه مسوولین تركیه‌ بدهم كه‌ از بكارگیری زبان تهدید با ما خودداری كنند. زیرا نمیپذیریم.

بارزانی در پاسخ به سئوالی در مورد هشدار ایران نیز گفت: به‌ همان ترتیب زبان زور و تهدید را از هیچ فرد و یا دولتی نمیپذیریم.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان