کد خبر: 61204 تاریخ انشار : 1396/06/25 13:34
اندازه متن
ارتفاع سطر

اواخر هفته جاری سران کشورهای 1+5 نشست خواهند داشت

یک دیپلمات عالی رتبه کشورمان اعلام کرد: نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار می شود.

ماد - پس از اجرایی شدن برجام این برای دومین بار است که نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 در نیویورک برگزار می‌شود با این تفاوت که نشست قبلی در زمان دولت باراک اوباما بود که از توافق حمایت و بر اجرای آن تاکید داشت و این نشست در دوره ترامپ که مخالف برجام و طرفدار برهم زدن آن است برگزار می‌شود.

آمریکا در حالی در نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 که به احتمال قوی چهارشنبه هفته جاری برگزار می‌شود، شرکت دارد که روز پنج‌شنبه برای یک دوره سه ماهه دیگر تعلیق تحریم‌هایش علیه ایران را در چارچوب برجام تمدید کرد.

در عین حال آمریکا در حالی به اجرای کج دار و مریض برجام ادامه می‌دهد که فشارهایش بر ایران از ناحیه موضوعات موشکی و مساله تروریسم و حقوق بشر ادامه دارد.

دولت ترامپ در آخرین اقدام علنی خود علیه ایران و هم زمان با تمدید دوباره تعلیق تحریم‌ها در چارچوب برجام، هفت فرد و دو شرکت ایرانی را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرد.

این شرکت‌ها به انجام فعالیت‌های خصمانه و کمک به برنامه موشکی ایران متهم شده‌اند.

هر چند تا کنون ترامپ و دولتمردانش در عرصه سیاست خارجی و امنیت ملی مواضع آشکاری در مخالفت با برجام داشته اند اما رفتار و رویکرد آنها در اجرای این توافق و نیز موافقت با برگزاری نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 که در آن فرصت دیدار و گفت‌وگوی وزیران خارجه ایران و آمریکا و بیان مواضع رو در رو وجود دارد، نشان می‌دهد که توافق هسته‌ای به لحاظ سیاسی و حقوقی و بین‌المللی آن قدر محکم است که برای آمریکا خروج یک جانبه از آن هزینه‌های جدی و در سطحی وسیع خواهد داشت.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان ضمن تایید برگزاری نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 در هفته جاری به ایسنا گفت: برگزاری این جلسه در نشست قبلی کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل وزیران امور خارجه ایران و 1+5 در وین تصمیم‌گیری شده است و با توجه به حضور وزیران خارجه هفت کشور به علاوه رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هفته جاری در نیویورک و در نهایت موافقت تمامی کشورها با برگزاری و مشارکت در آن، برگزار خواهد شد.

وی گفت که "ایران نیز با توجه به تخلفات آمریکا در ماه های اخیر در اجرای برجام بر ضرورت تشکیل چنین جلسه‌ای تاکید کرده بود."

به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی معاونان وزیر خارجه کشورمان و نیز پژمان رحیمیان معاون رییس سازمان انرژی اتمی از اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به همراه تعدادی دیگر از کارشناسان برای شرکت در نهمین نشست کمیسیون مشترک برجام راهی نیویورک شده‌اند.

کمیسیون مشترک برجام به احتمال قوی روز سه‌شنبه در نیویورک برگزار خواهد شد و از سوی گروه 1+5 هلگا اشمید معاون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هماهنگ کننده مذاکره هسته‌ای از سوی 1+5 است به همراه معاونان و مدیران کل وزیران خارجه کشورهای 1+5 در این نشست شرکت خواهند کرد.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 

آخرین عناوین خبری

ممنوعیت رسانه های داخلی از اطلاع رسانی وقایع ایران به نفع رسانه های خارجی

اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند

دستور غیرقانونی ترامپ برای حملات هسته ای را نمی پذیرم

صادرات 24 میلیون دلاری کنسرسیوم های صنعتی خراسان رضوی

کشف محموله قاچاق کودک با هوشیاری ماموران گمرک

عصبانیت اروپاییان از ریاست جمهوری ترامپ در چند هفته اخیر چندین برابر شده است.

سخنان شب گذشته ترامپ همچون گذشته سخیف و بی‌ادبانه بود.

ناوآمریکایی حاضر در سواحل کره شمالی زندانی شناور برای تفنگداران ایالت متحده

ترامپ ظاهرا نمی داند برجام سند دوجانبه نیست / آمریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام قرار دارد

با بهره گيري از ظرفيت ها مي توان بر چالش ها غلبه كرد / فرصت سوزي يكي از عوامل چالش ساز در كرمانشاه است / بياييد تماشاچي نباشيم و مشكلات استان را خودمان حل كنيم

بعد از فوت پدرم سریعا گاوصندوقش را خالی کردند/ مشتاقیم بدانیم که وصیت نامه آیت الله کجاست؟

آسیا گردی یازده روزه ی ترامپ:

 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان