کد خبر: 64495 تاریخ انشار : 1396/05/24 11:14
اندازه متن
ارتفاع سطر

آغاز جلسه رای اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی دولت

آغاز سخنان مخالفان و موافقان کلیات کابینه/ روحانی صحن مجلس را ترک کرد/ مخالف برنامه رییس جمهور: هیات دولت معرفی شده حاصل مذاکره با سران اصلاحات است/ در تیم اقتصادی دولت تحولی ایجاد نشده است/ با منتقدین مهربان باشید

ماد - براساس آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور دو ساعت و نیم فرصت دارد از برنامه‌های وزرای پیشنهادی خود دفاع کند و همچنین پس از آن 5 نماینده مخالف و 5 نماینده موافق کلیات برنامه‌ها را هر کدام 15 دقیقه فرصت مطرح کنند که البته می‌توانند بخشی از زمان خود را به نمایندگان دیگر واگذار کنند و پس از آن مجلس وارد بررسی صلاحیت و رای اعتماد تک‌تک وزرای پیشنهادی می‌شود.

محمدجواد آذری جهرمی؛ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیدمحمود علوی؛ وزارت اطلاعات،  مسعود کرباسیان؛ وزارت امور اقتصاد و دارایی،  محمدجواد ظریف؛ وزارت امور خارجه،  سیدمحمد بطحایی؛ وزارت آموزش و پرورش،  سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  علی ربیعی؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  محمود حجتی؛ وزارت جهاد کشاورزی،  سیدعلیرضا آوایی؛ وزارت دادگستری،  امیر حاتمی؛ وزارت دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح،  عباس آخوندی؛ وزارت راه و شهرسازی،  محمد شریعتمداری؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت،  سیدعباس صالحی؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالرضا رحمانی فضلی؛ وزارت کشور،  بیژن نامدار زنگنه؛ وزارت نفت،  حبیب‌الله بیطرف؛ وزارت نیرو و  مسعود سلطانی‌فر؛ وزارت ورزش و جوانان ۱۷ وزیری هستند که از سوی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی برای اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی شده‌اند.

11:10- اخطار کواکبیان. دوست داشتم در زمان حضور روحانی تذکر بدهم. تذکر او هم در مورد عدم معرفی وزیر علوم است. کواکبیان از هیات رییسه مجلس در این زمینه انتقاد کرد.

11:05- فولادگر از 4 دقیقه وقت باقی مانده از مخالف اول استفاده کرد و پشت تریبون قرار گرفت.

- فولادگر: هیات دولت معرفی شده حاصل مذاکره با سران اصلاحات است. متوسط سنی کابینه از دولت قبل بیشتر است. تحولی در تیم اقتصادی دولت ندیدم.

با منتقدین مهربان باشید. اشتغال یک میلیون نفر در برنامه فعلی دولت است.

11:05- روحانی صحن مجلس را ترک کرد

10:53- صباغیان بافقی به عنوان مخالف اول کابینه دولت پشت تریبون قرار گرفت.

آقای روحانی باید احزاب را تقویت نکرد نباید فقط شعار داد. برنامه رییس جمهور برای کشور کلی است. چرا دست داروغه‌ها را قطع نمی کنید.

10:48- تذکر قوامی به روال بررسی کابینه بر اساس ماده 206

هادی قوامی، نماینده مجلس در تذکری گفت:

-تذکر من ماده 206 است. قانون گذار کار عبث نمی کند. هر طرح و لایجه ای که در صحن مطرح می شود کلیات مطرح می شود و بعد مخالفان و موافقان آن صحبت میکنندو بعد رای گیری می شود. راجع به کلیات باید رای گیری شود.

لاریجانی در پاسخ گفت:
-ما موظفیم به نص آیین نامه و اینجا رای گیری وجود ندارد. این کار عبثی نیست و با این آئین نامه این کار امکان پذیر نیست مگر اینکه آئین نامه عوض شود.

10:47- پورابراهیمی نماینده مجلس در حال اخطار دادن است. اخطار او نیز در مورد عدم معرفی کل کابینه است.

10:46- پایان سخنرانی حسن روحانی. 26 دقیقه از زمان سخنرانی رییس جمهور باقی مانده است. که معاون اول دولت بعد از سخنان موافقان و مخالفان کابینه از آن استفاده خواهد کرد.

10-23- روحانی بعد از اخطار نمایندگان مجلس سخنان خود را ادامه داد.

دفاع روحانی از وزیر ورزش و جوانان

-من باید از آقای گودرزی تشکر کنم زحمات و تلاش های بسیار زیادی کشیدند. آقای دکتر سلطانی فر هم به عنوان فردی که مدتی در میراث فرهنگی بود و بعد هم در حوزه ورزش خدمات خوبی داشتند. 35 سال در سمت های مختلف فعالیت کرده، دغدغه جوانان را می شناسند. انشالله تلاش شان را ادامه دهند تا مجلس به استقلال سازمان ملی جوانان رای دهند.

- افزایش سرانه فضاهای ورزشی، افزایش سهم جوانان و بانوان، انضباط و شفافیت در اقتصاد ورزش، اهتمام به ترویج ورزش های بومی از جمله درخواست های رئیس جمهور از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان بود.

حسن روحانی در دفاع از عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر پیشنهادی وزارت کشور

- آقای رحمانی فضلی فرد موفق و پرکاری در دولت یازدهم بودند. کار ایشان هم کار سختی است، من خودم هم گاهی حس می کنم که کار سختی است، از یک طرف توقعات رئیس جمهور باید توجه کند. نمایندگان مجلس، ائمه جمعه، افراد صاحب نفوذ در شهرستان ها و ...توقعاتی دارند که ساماندهی کردن همه اینها کار سختی است.

- من به ایشان بارها گفتم که وقتی به استانی می روم که مردم از استانداری راضی هستند در چهره مردم نشاط را می توان دید در نقطه مقابل هم وقتی استانداری فعال نیست باز هم در چهره مردم حس می شود.

-ایشان انتخابات های خوبی در دو، سه مقطع برگزار کردند. انتخابات خوب و آرامی را برگزار کردند. ایشان با صبر و حوصله با شورای نگهبان و بقیه نهادها ارتباط داشتند، با سعه صدر، حلم وبردباری مسائل را حل می کرد که اگر فرد دیگری می خواست این مسئولیت را حل کند این هماهنگی ها سخت تر بود.

-برای تقویت انسجام ملی در سطح کشور باید از زنان باید استفاده شود. در سطح بخشدار، استاندار و فرماندار باید از اهل سنت و زنان استفاده کرد. ما شیعه و سنی و کرد و بلوچ و ترک و ..نداریم.
-توجه به حقوق شهروندی، اهمیت دادن به نقش اقوام و مذاهب در سمت های مدیریتی، توسعه مناطق مرزی، مبارزه جدی با قاچاق کالا، توسعه پایدار، مبارزه با خشونت و مدیریت بحران های کشور از دیگر درخواست های روحانی از وزیرکشور پیشنهادی بود.

دفاع روحانی از وزیر پیشنهادی نیرو

-از مهندس چیت چیان تشکر می‌کنم. سی و هفت سد را در دوران خودش افتتاح کرد. مردی شریف ، مصمم با اخلاق و دلسوز بود.

-از آقای بیطرف برای این وزارت دعوت کردیم. ما در زمینه آب و برق کارهای مهمی داریم . در انتقال برق مشکلات زیادی داریم. درباره آب آب آشامیدنی محیط زیست، صنعت و کشاورزی، بخصوص محیط زیست مسئله حق آبه‌ای است که نباید فراموش کنیم و باید توسط ایشان دنبال شود.

-تدوین گزارش کلی آب، لحاظ حوضه‌های آبریز، تامین بخشی از آب صنایع و کشاورزی غیر خوراکی، حق آبه محیط زیست. اجرای طرح تعادل بخشی آب‌های زیر زمینی و همکار با نهادهای بین‌المللی از وظایف آقای بیطرف است.

رییس جمهور:

روحانی در دفاع از بیژن زنگنه، وزیر نفت گفت:

-در بخش گاز به خود کفایی خوبی رسیدیم. گاز به بیشتر روستاها رفته است. آقای زنگنه قول بدهند اقداماتی که در دولت قبل کامل نشد در این دولت به سرانجام برسد. ساحل مکران ما باید آباد شود و مسئله فلرها. باید آنها را جمع آوری کنیم و همینطور ال ان جی. باید همچنان به منظقه نفت و گار مشترک توجه کنیم.

-میدان گازی پارس جنوبی باید تمام شود. صنایع پتروشیمی برای ما مهم است. تمرکز بر انتقال فناوری در زمینه نیرو که باید همکاری بیشتری در این زمنیه انجام شود. همچنین توجه به ساکنان بومی هرجایی که پتانسیل نفت و گاز دارد.

-وزارت کشور کار سختی است. همه از وزیر کشور توقعاتی دارند. ایشان انتخابات‌های خوبی را برگزار کرده‌اند. از آقای رحمانی فضلی میخواهم که درمسوولیت‌های مختلف از زنان و اهل سنت استفاده کنند.

وقتی وظیفه‌ای بر عهده وزارت ارشاد و دولت است دستگاه های دیگری حق مداخله در امور اجرایی کشور ندارد و اگر مجلس خواست می‌تواند وظیفه را از دوش دولت بردارد و بر عهده آن دستگاه بگذارد

رئیس جمهور در دفاع از حجتی، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی:
-برای وزارت کشاورزی حجتی انتخاب شده و در دولت دوازدهم هم همین مسئولیت را برعهده خواهد گرفت.

-در مسئله زراعت و باغداری آگاهی دارد، هم‌چنین وی تحولات زیادی در دانه‌های روغنی، شکر، ماهی‌های در قفس، مزارع مدرن، صرفه جویی و بهره‌ورری در آب انجام داد

-باید یارانه بخش کشاورزی را هدفمند کرد، هم‌چنین از کشت فرا زمین باید بیشتر استفاده کرد

دفاع روحانی از وزیر صنعت

-ابتدا از مهندس نعمت زاده تشکر میکنم. خیلی نادرست نیست که می گویند ایشان پدر صنعت است. برای صنعت کشور و معادن خدمات زیادی را انجام داد. به عنوان نمونه ساخت خودرو با مشارکت خارجی و سرمایه گذاری خارجی بسیار مهم است.ایشان شیخ الوزای ما بودند

-محمد شریعتمداری جزو مدیران ارشد این کشور هستند. در سمت‌های مختلف بوده‌اند. همیشه عنصر مخلص و فعال و بی‌تکلفی بودند.

-بهبود محیط کسب و کار مبارزه جدی با فساد شفاف سازی نظام تجارت دنبال کردن سیاست صنعتی حمایت از تولید محصولات معدنی بخشی از خواسته‌های دولت از وزیر جدید است

10:23- لاریجانی در پاسخ به خواسته قاضی‌پور نماینده ارومیه مبنی بر معرفی یک وزیر آذری: اگر زنجان را هم شهر آذری بدانید وزیر آذری داریم

10:22- قاضی پور دیگر نماینده‌ای است که اخطار داد. روحانی اموال وزرای خود را اعلام کند. چرا از آذربایجان وزیر معرفی نشده است

10:21- لاریجانی: ربیعی در هنگام آمدن تصادف کرده است

10:20- علی لاریجانی: مستفاد از اصل 136 قانون اساسی عدم معرفی یک وزیر، هیات وزیران را از نصاب نمی‌اندازد

10:18- سلیمی دیگر نماینده مجلس است که اخطار قانون اساسی دارد. اخطار این نماینده هم در مورد معرفی نشدن کل کابینه است

10:12- نمایندگان مجلس در حین سخنرانی رییس جمهور در حال تذکر دادن هستند. محبی نیا از عدم معرفی وزیر علوم گلایه کرد. این نماینده اعتقاد دارد باید همه وزرا معرفی می شدند نه 17 نفر. از رییس جمهور و رییس مجلس و شورای نگهبان  به کمیسیون اصل 90 شکایت کردم.

9:57- در جریان دفاع روحانی از ربیعی وزیر کار علی لاریجانی از رییس جمهور سوال کرد که من ربیعی را در مجلس نمی‌بینم. کجا نشسته‌اند؟

روحانی حالا همچنان در حال سخنرانی است.

9:13- لاریجانی به روحانی  یادآوری کرد که رییس جمهور ۲.۵ ساعت وقت دارد، اما روحانی پاسخ گفت: بله، وقت هست، اما مستمع صاحب سخن را برسر کار آورد! خب اینجا مجلس هست، من هم نمی توانم چیزی بگویم، ۲۰ سال در جایگاه نماینده ها بودم، حالا دارم پس می‌گیریم! همین برخوردها را با رییس‌جمهورها و نخست وزیرها در زمان کابینه داشتیم!

اشاره روحانی به همهمه در صحن مجلس و بی‌نظمی نمایندگان و بی‌توجهی به سخنان ابتدایی او در دفاع از کابینه بود.

8:35- تذکر رییس مجلس به نمایندگان برای نشستن سر جای خود هنگام سخنرانی روحانی. لاریجانی در این لحظه با عصبانیت با نمایندگان صحبت کرد

8:26: رییس جمهور روحانی سخنرانی خود در دفاع از وزرای پیشنهادی را آغاز کرد.

روحانی:

حسن روحانی در دفاع از عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی:

-آقای آخوندی وزیر بسیار فعالی بودند. البته در مسکن نتوانستیم با هم به توافق نهایی برسیم. در دولت دوازدهم اولین چیزی که به جد از ایشان می خواهم مسئله مسکن است. مهمترین مسئله میدان مسکن بافت‌های فرسوده است.

-بافت فرسوده هم آب دارد هم گاز هم برق هم مسجد هم آیت‌الله. ساختمان‌های کهنه را می‌کوبید و درست می‌کنید. من به ایشان گفتم نظر من این است مشکل مسکن از طریق بافت فرسوده حل خواهد شد.

-ما اول گله کردیم تا برسیم به تعریف. در مسکن انشاالله شاهد شرایط خوبی خواهیم بود. یکی از مشکلات ایشان ناهماهنگی با شهرداری بود. حالا که وضع شواری شهر تغییر کرده و شهردار جدید مشخص شده.

-ایشان در زمینه راه، راه آهن و هواپیمایی به جد کارهای مهمی انجام دادند. در چابهار شاهد نشاط اقتصادی هستیم. امیدواریم شاهد راه آهن چابهار زاهدان و خراسان باشیم. 5 استان ما یا راه آهن‌هایشان وصل شده یا به زودی وصل می‌شود

-جاده‌های روستایی آزادراه‌ها جاده‌های شمال که معضل داشته پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته. در هواپیمایی بعد از 40 سال این تابو شکسته شده و توانستیم با شرکت هواپیما ساز قرار داد ببندیم.

-چطور می‌شود هواپیمای دسته دوم بخریم که ده سال در افریقا پرواز کرده بعد هواپیمای نو که می‌آوریم یک عده عصبانی می‌شوند. از نظر عزت ملی برایمان این موضوع مهم است. اینکه هواپیما را با التماس و منت از یک کشور جهان سوم بخریم که منتی ندارد. امیدواریم آقای آخوندی زودتر از پروژه مسکن مهر خلاص شود.

در دولت یازدهم نتوانستیم با آقای آخوندی بر سر مساله مسکن به توافق نهایی برسیم

رییس جمهور در دفاع از وزیر دفاع

-در دوره قبل سردار دهقان عهده دار این سمت بودند. آشنایی من با ایشان برمیگردد به زمان دفاع مقدس. ایشان وزیر فعالی بود و در بخش های راهبردی تسلیحات اقدامات خوبی انجام داد. اما در این دوره بنای ما بر این بود که از یکی از عزیزان ارتش استفاده کنیم. البته اهدافشان تفاوتی ندارد و فرماندهی هردو مقام معظم رهبری است و تنها تفاوت آنها در رنگ لباس است.

-امیر سرتیپ حاتمی در رده های متختلف ارتش بوده است. در صف و ستاد و در سالهای اخیر در ستاد فعال بوده و مدت ها در ستاد نیروهای کل مسلح فعالیت کرده است. ایشان با سرذار باقری همکار بودند و به وزارت دفاع مسلط است. سرتیپ حاتمی جانشین وزارت دفاع هم بوده است.

-ایشان تجارت ارزنده ای دارد. آقای حاتمی فردی است که مورد اعتماد خانواده کل نیروهای مسلح است. سفارش اکید من به ایشان بیشتر در زمینه تامین برخی از سلاح ها و توان موشکی است که به صورت حضوری هم به ایشان گفتم. ساماندهی صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح، ارتقای سطح معیشت بازنشستگان و واگذاری برخی اموری که امکان دارد به سایر بخش ها از جمله برنامه های ما در این وزارت خانه است

دفاع روحانی از وزیر دادگستری

-وزیر دادگستری به توافق بین رییس جمهور و رییس قوه قضاییه نیاز دارد. ما حضوری با هم صحبت کردیم و درباره آقای آوایی توافق کردیم. ایشان شخصیت شناخته شده در بحث قضا هست.

-اولین فعالیت‌های ایشان در بعد از انقلاب دادستانی در شهرهای مختلف شروع شده تا جایگاه رییس دادگستری تهران که هر چه ما از ایشان در همه دوره‌ها شنیده‌ایم حالت اعتدال ایشان بود. وقتی به ما چیزی می‌گفت برای همه ما اطمینان آور بود چون فرد معتدلیست.

-برای ما مهم است وزیر دادگستری فردی باشد صاحب نظر که بتواند ارتباط ما با قوه قضاییه را که اگر چشم نزنید خوب است بهتر بکند.

-مسئله حقوق بشر و شهروندی برای ما همه است. مبارزه با فساد برای ما مهم است. سازمان تعزیرات را باید بهبود ببخشید. مسائل حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور با هماهنگی وزارت اطلاعات برای ما مهم است.

-آقای پورمحمدی برای ارتباط مناسب قوه قضاییه و قوه مجریه تلاش بسیار زیادی کرد، هرچند مشکلاتی بود، اما ببینید اگر این تلاش های آقای پورمحمدی نبود، چه می شد!

رئیس جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

-دکتر ربیعی در دوره قبل عهده دار این مسئولیت بودند. ما با ایشان مفصل صحبت کردیم و خدمات خوبی ارائه کردند و انشاالله با همین روند پیش بروند. زندگی شخصی ایشان با این مسئله پیوند می خورد. خودش مضیقه را چشیده و میداند مضیقه چیست. فلسفه ماه رمضان هم همین است.

-امیدواریم کسانی که این مضیقه ها را چشیده اند بهتر این کارها را حل و فصل کنند. مشکل عمده او در زمینه صندوق هاست. در زمینه مسائل بهزیستی هم باید فعالیت بیشتری صورت گیرد.

-دکتر ربیعی در زمینه اشتغال طرح های خوبی دارد. در وزارت خانه کار، تعاون و رفاه اجتماعی  اشتغال مسئله اول ما، صندوق های مسئله دوم ما و همکاری با وزارت بهداشت مسئله سوم ماست.

دفاع حسن روحانی، رییس جمهور از حسن هاشمی، وزیر پیشنهادی بهداشت

-آقای دکتر هاشمی زحمات بسیار زیادی برای طرح تحول سلامت کشیدند. کار سختی بود با توجه به مشکلات بودجه. گاهی اوقاتشان از خزانه و بودجه تلخ می‌شد. ایشان خیلی صبر کردند.

-آنچه ما از ایشان می‌خوهیم بعد از رضای خدا رضای مردم است. همه دولت باید در طرح تحول سلامت کمک کند. در چهار سال گذشته تلاش پیگیری داشتند. همه می‌دیدند سفرها و تلاش‌های اشان را. انشاالله با نشاط بیشتر در چهار سال آینده پیش می‌روند.

-کاهش هزینه‌ها با حفظ کیفیت خدمات و سطح بندی خدمات بسیار مهم است. یک وقتی چیزی مستحب است و یک وقتی مباح. برخی کارهای پزشکی وقتی ضرورت ندارد مکروه و حرام است.

-پرونده الکترونیک سلامت بسیار مهم است. خرید راهبردی خدمات سلامت مهم است. حذف هم پوشانی ها بیمه مهم است. توسعه توریسم سلامت برای مهم است.

ریس جمهور در دفاع از وزیر پیشنهادی امور خارجه

-همه دکتر طریف را به تقوا و پرکار بودن میشناسند. همکاری در مذاکرات صبر ایوب میخواست. از طرف تمام ملت از او تشکر میکنم. چماقی همیشه بالای سر ملت ایران بود که همان قطع نامه شوارای حکام بود. ما این چماق را از بین بردیم و این دست را قطع کردیم. برجام اولش برهم زدن توطئه های امریکاست و حقوق هسته ای ما انجام شد.

-ما این حقمان را تثبیت کردیم. منع معاملات نظامی را برداشتیم و این ممنوعیت را پنج ساله کردیم. راه را برای تقویت بنیان نظامی باز کردیم. روابط بانکی ما درست شده. حالا میگویند چرا آن بانک بزرگ نمی آید برای سرمایه گذاری؟!

-تکلیف ما را معلوم کنید. میخواهید تحریم را با آمریکا حل کنیم یا با کل جهان؟ اهلا و سهلا. تلاش های دکتر ظریف علاوه بر برجام در منطقه هم بوده. مانند موضوع حج.

-دکتر ظریف در اینکه در منطقه شعله جنگ فروکش کند کارهای زیادی انجام دادند. امیدواریم با جایگاه بهتر اقدامات بهتری انجام شود. برجام باید حفظ شود. نمی دانم چرا عده ای با برجام مشکل دارند. نمی دانم چرا از این نوجوان (برجام) خوششان نمی آید.

-از تمام ظرفیت های دیپلماسی باید استفاده کنیم. اولویت ما کاهش مشکلات منطقه است و کسب جایگاه شایسته تر ایران در عرصه بین المللی و همینطور برنامه های محیط زیست که بخشی از آن بر عهده وزارت امور خارجه است.

-وقتی می خواستیم آقای طیب نیا را معرفی کنیم، گفتیم کجاست؟ گفتند در راه اصفهان، این‌بار می خواستیم آقای کرباسیان معرفی می کنیم، گفتیم کجاست؟ گفتند در راه اصفهان! بالاخره وزارت اقتصاد به اصفهانی‌ها می رسد

روحانی در دفاع از وزیر اقتصاد

-آقای دکتر مسعود کرباسیان سابقه طولانی در مدیریت دارد. سالهاست ایشان را می‌شناسم در وزارتخانه‌های مختلف بوده. بیش از سی سال مدیریت‌های رده بالای را در بخش‌های مختلف کشور اقصادی داشته. در نوشتن و ترجمه کتاب و علم و دانش بالا بوده. رشته تحصیلی ایشان برنامه ریزی در مسئله اقتصاد است.

-موفقیت‌های زیادی داشته یکی ساماندهی گمرک از ایشان. مبارزه قاطع باپولشویی و فسادهای سارمان یافته در مسائل مالی بانکی و پولی را می‌خواهم.
کشور دیگری نباید به ما سفارش کند برای مبارزه مالی با تروریسم ما باید پیشگام باشیم. چیزهایی که اسلام و احکام آن دراین باره می‌گوید عملی کنیم. ما موظف به مبارزه با پولشویی هستیم.

-اولویت دوم اصلاح مسائل بانکی است. بانک باید برگردد به کار خودش. مسیر بانک منحرف شده. وظیفه بانک بنگاه‌داری نیست. اگر تولید می‌خواهیم با بانک است. اشغال ، رونق اقتصادی و صادرات غیر نفتی، سرمایه‌گذاری از خارج با بانک است. بانک ما باید بتواند با جهان ارتباط بگیرد.

-انضباط مالی ، نظام مالیاتی بسیار مهم است. باید درآمدها و میزان پرداخت مالیات‌ها مشخص شود. همه اینها شدنی است. فشار مالیاتی به مردم نیاوریم. عدالت مالیاتی را اجرایی کنیم. از آنها که مالیات نمی‌دهند مالیات را بگیریم. سالم سازی مسیر خصوصی سازی برای ما مهم است. جلب سرمایه گذاری خارجی یکی از مهمترین‌هاست.


-بحث اشكالات دستگاه هاي اطلاعاتى موازى هم هست كه الان جاي بحث آن نيست

- اولویت من برای وزارت اقتصاد، مبارزه با پولشویی و منابع مالی تروریسم است. ما باید در این زمینه پیشگام باشیم

دستگاه های اطلاعاتی دیگر باید خود را با وزارت اطلاعات هماهنگ کنند و تحقق این امر برعهده وزیر اطلاعات است.

-رعایت حقوق شهروندی، برخورد جدی تر با گروه های تروریستی، مقابله با فساد، تضمین حقوق های گروه های قومی و مذهبی در ایران ، مقابله قاطع با جاسوسی و نفوذ  بیگانگان و اشراف اطلاعاتی در فضای سایبری از دیگر خواسته های من از وزیر اطلاعات دولت دوازدهم است

-هنوز هم از برخورد ماموران با دستفروشان راضی نیستم و آقای علوی از وزارت اطلاعات باید این موضوع را حل کند

-رفاقت ما با با آقای علوی به زمانی که قانون وزارت اطلاعات میوشتیم بر میگردد. کار وزارت اطلاعات سنگین است. ما هم میخواهیم امنیت را حفظ کنیم که ضروری است. اما در عین حال میخواهیم آرامش را نیز حفظ کنیم. در قانون وزارت اطلاعات احترام به مردم و برخوردهای ضروری و حداقلی آمده است.

-وزارت اطلاعات وزارت در زمنیه تروریسم خیلی خوب عمل کرده


روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی ارتباطات: آقای جهرمی، متولد و پرورش یافته دوره انقلاب است

-اولین تجربه ما آقای جهرمی پرورش یافته فضای بعد انقلاب است

آشنایی من با ایشان در شورای عالی فضای مجازی بود. همان جا بود که از تسلطو فکر او بر فضای مجازی و ارتباطات آگاه شدم.

-بعضی نظرشان این است اگر اتوبان تهران شمال تصادف شد و کسی زیر ماشین رفت و خانواده‌اش شکایت کرد قاضی می‌تواند اتوبان را برای همیشه ببندد. ما می‌گوییم نمیشود چنین کاری را کرد.

-به وزیر دادگستری، وزیر ارتباطات هم خطاب می‌کنم. فضای مجازی را نمی‌شود درش را قفل زد .روحانی این قفل را باز نکرده . مردم باز کرد‌اند. قفلی که مردم با اراده باز کنند نمی‌شود بست.

-فضای مجازی باید درست استفاده شود اگر اصول و قانون را مراعات نکنیم می‌تواند فضای معکوس داشته باشد. آقای جهرمی این استعداد را دارد که اینکار را انجام دهد از ایشان راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را می‌خواهم

-گفتند ساتل گذشته فضای مجازی ۱۰۰هزار شغل ایجاد کرده است، از آقای جهرمی خواستیم سالانه حدود 300 هزار نفر اشتغال ایجاد کند.

-به عنوان جوانترین وزیر بعد از انفلاب آنچه من از ایشان می‌خواهم کسی که در فضای انقلاب بزرگ شده، توسعه فرهنگ و استفاده قانونمند از ظرفیت فناوری اطلاعات استفاده برای تولید اشتغال و خلق ثروت و ورود بخش خصوصی رعایت حقوق شهروندی و ایمن سازی برای فضای مجازی است.

- خیلی دلم می خواست در دولت دوازدهم سه زن را به عنوان وزیر معرفی کنم، افرادش مشخص شده بود، جایگاه ها هم مشخص شده بود. اما نشد. اما در دوره های بعد انشالله می‌شود. اکنون باید زمینه سازی شود و در معاونان وزرا باید از زنان استفاده شود

- به وزرا کتبا ابلاغ می کنم که باید در رده های بالای مدیریتی، از جوانان و زنان استفاده کنند. اینکه می‌رویم سراغ سن های بالای ۵۰ سال، نشان می دهد زمینه را برای پرورش مدیران فراهم نکردیم.

سخنان رئیس جمهور در حمایت از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

-مهمترین و بزرگ ترین وزارتخانه ما آموزش و پرورش است. هر چه در اینجا بیشتر فعالیت کنیم در آینده برداشت میکنیم. من برای وزیر آموزش و پرورش سفارت جدی میکنم. با ایشان به صورت مفصل صحبت کرده ام.

-برخی از برنامه های ما در این زمنیه این هاست:
تقویت برنامه دین مداری، تقویت انسانهای خلاق و هماهنگ با نیازمندی ما ارتقای منزلت جایگاه معلمان و وضع معیشت آنها. من در یک کلام می خواهم خروجی آموزش و پرورش با دوازده سال گذشته متفاوت باشد.

-برای جامعه پیچیده آینده نیازمند دانش آموزانی هستنم که از خودشان دفاع کنند و آموزش هایشان را در زندگی خودشان به کار ببرند نه اینکه پس از پادگان از ذهنشان برود.

رییس جمهور در معرفی ۱۷ وزیر تحت فشار هیچ حزب جناح و تشکلی نبوده..

همه  جناح ها پیشنهاداتی به صورت کتبی و شفاهی داشتند اما هیچ فشاری نبوده است.

شایعه اینکه لیست با مقام معظم رهبری هماهنگ شده، درست نبوده است.

رهبری به عنوان رهبر و بزرگ ما و به عنوان کسی که ۵۰ سال است با او رفاقت دارم. برخی مسائل را با ایشان مشورت میکنم و ایشان با محبت و بر اساس مصالح کشور همراهی می کنند.

سرتیتر برنامه های دولت در زمینه آموزش، محیط زیست، و مسائل اجتماعی از زبان رئیس جمهور

-در زمینه آموزش:
- جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای.
- افزایش کیفیت در مدارس
- کارآمدکردن دانش آموزان و دانشجویان تا عهده دار شغل شوند.

-در زمینه محیط زیست:
- اصلاح برنامه آب و فرسایش خاک
- مقابله با آلودگی هوا و ریزگردها
- حفظ جنگل ها و مدیریت پسماند

-در زمینه اجتماعی
- مدیریت درمان و طرح توحل سلامت که نیازمند اصلاح ساختاری است.
- بهبود پوشش و کیفیت خدمات بیمه ها
- رسیدگی آسیب های اجتماعی که در سال های اخیر مقداری کم شده
- اصلاح برنامه صندوق های بازنشستگی-کسانی که درماه های اخیر از پاره‌کردن برجام می‌گفتند اخیرا به توصیه مشاورانشان که چنین اقدامی راباعث انزوای آمریکا درجهان می‌دانند ایران را به نقض روح برجام متهم می‌کنند،درحالیکه 7 گزارش آژانس اجرای کامل برجام توسط ایران را تاییدکرده است

- جهان درماه های اخیر دیده آمریکا علاوه بر بدعهدی مستمر و مکرر در برجام چندین توافق جهانی دیگر را نادیده گرفته وحتی به متحدانش نشان داده شریکی خوب و طرف مذاکره قابل اعتمادی نیست

-تعامل با جهان و حفظ سعادت ایران است. برنامه هسته ای با اجماع ملی و هدایت رهبری به سرانجام رسید. قطع نامه های تحریم ملی و طالمانه شورای امنیت که علیه ایران وضع شده بود یکجا لغو شد و مناسبات ایران با جهان شتاب بیشتری گرفت.

-آنها که ا فشار سیاسی و به دنبال تحریم ایران بودند ناکام ماندند. ایران برجام را تهدید علیه کشورها و نه تسلیم علیه قدرت ها که توافقی برد برد میداند.

-ایران به تعهدات خود پایبند است و به تخافات پاسخ میدهد. آنها که میخواهند تهدید کنند به دنبال اوهام گذشته خود هستند. کسانی که در ماه های اخیر به پاره کردن برجام سخن می گفتند اخیرا ایران به به نقض روح برجام متهم میکنند.

-جهانیان در ماه های اخیر به وضوح دیدند که در دوران ترامپ توافق یا ایران نادیده گرفته می شود. به دنیا و حتی متحدان خود نشان داده ایالات متحده شریک خوبی نیست. در حالیکه ایران به تمام تعهدات خود پایبند بوده و در برابر بد عهدی ها از حقوق ملت پاسداری میکند.

-برجام الگوی صلح و توافق بر یکجانبه گری است. ایران خواستار منطقه امن است و همکاری گسترده منطقه ای را تنها راه صلح و امنیت می داند.

-ایران خشونت گروه ها ی تکفیری را مهم ترین چالش امنیت منطقه میداند. مشکلات منظقه راه حل منطقه ای دارد و ایران دست همکاری دراز میکند و خواستار همکاری دوجانبه و چند جتنبه است.

- برای دستیابی به عدالت اجتماعی نیازمند تغییر در شیوه حمایت اجتماعی خود هستیم. دولت دوازدهم برنامه خود را به تمرکز بر پوشش گروه های نیازمند و حمایت های مشروط و زماندار تغییر میدهد. در تلاشیم وضعیت معیشتی حدود ده میلیون نفر تا سال 99 بهبود پنج برابری داشته باشد و فقر مطلق ریشه کن شود.

- در زمینه اشتغال هم سیاست های فعال بازار کار را اجرا میکنیم. و با اولویت گذاری استان های محروم طرح کار ورزی را اجرا میکنیم.

-ایران دارای تنوع نژادی، زبانی، قومی، دینی و مذهبی است

-توجه به این تنوع از اولویت های دولت جدید است

- نگاه دولت و حاکمیت به نظام بانکی باید تغییر کند. برنامه دولت این است که بودجه خود را طراز کند. اما سایر نهادهای حکومتی نیز باید همکاری کنند تا کسری بودجه به عهده بانک ها نیفتد. در دولت جدید برنامه اصلاح بانک ها را دنبال می شود.

-دولت دوازدهم امروز چاره ای ندارد که میزان دارایی هایی طبیعی و مالی کشور امکان اداره مصرفانه به شیوه گذشته را نمی دهد. درآمدهای نفتی به میزانی نیست که نقش مسکن قبلی را ایفا کند.

-هدف همه اقدامات دولت معطوف به منافع ملی همه ایرانیان است و ارتقای کیفی زندگی آنان.

- کشور ما امروز با مشکلاتی در حوزه نظام بانکی، آب و محیط زیست مواجه است. بی توجهی به آن میتواند دستاوردهای نظام را با مشکل مواجه کند. این مشکلات همگی به تدریج و در طول زمان شکل گرفتند و قابل پیش بینی بودند.

-مردم از ما صراحت و شفافیت بیشتر می خواهند

-مردم از ما درمان بیماری می خواهند نه کتمان آن

-نمی‌توانیم امنیت، آموزش، بهداشت و تامین اجتماعی مردم را به بازارهای پرتلاطم نفت گره بزنیم. درآمد هنگفت نفتی سالهای‌نیمه دوم دهه ۸۰ قابل تکرار نیست.

- توقعات و انتظارات مردم را باید در چارچوب درآمد 50 میلیارد دلاری نفت تنظیم کنیم.

-«مردم در انتخابات اخیر مسیر اعتدال و برنامه های رئیس‌جمهور منتخب  را برگزیدند»

-من خود را به تحقق این برنامه ها متعهد می‌دانم و از حقوق همه مردم چه آن‌هایی که به من رای دادند و چه آن‌ها که به دیگران رای دادند صیانت و دفاع می کنم.

-رهبری فهیم و شجاع همواره از استقلال کشور و آزادی مردم حراست و از دولت حمایت کرده‌اند

-از مجلس شورای اسلامی متشکریم، مراسم تحلیف نماد همدلی میان همۀ اَرکان نظام بود

-امروز شروع یک همکاری 4 ساله است.

-مشکلات تنها با همدلی سه قوه و سایر نهادها حل خواهد شد
-خدا را شاکرم که بار دیگر پاداش چهار سال تلاش صادقانه به مردم را از طریق رای ملت توفیق مجددی برای خدمت به آرمانهای اسلام و انقلاب اسلامی و عظمت ایران قرار داد.

- امروز دیگر کسی نمی تواند از انزوای ایران سخن بگوید

امروز دیگر کسی از تورم 40 درصدی سخن نمی گوید

8:24-  اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اسامی موافقان و مخالفان کلیات کابینه دوازدهم را قرائت کرد.

موافقان کلیات کابینه دوازدهم:

-یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان،‌ زهرا ساعی نماینده تبریز، بهروز نعمتی نماینده تهران، نبی هزار جریبی نماینده گرگان و احمد همتی نماینده سمنان

مخالفان کلیات کابینه دوازدهم:

-محمدرضا صباغیان نماینده مهریز، حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب، محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز، سیدجواد حسینی‌کیا نماینده سنقر و محمدمهدی زاهدی نماینده کرمان
منبع :

Filed under: اعتماد, روحانی،مجلس،رای
ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان