کد خبر: 69302 (1) تاریخ انشار : 1396/05/29 11:53
اندازه متن
ارتفاع سطر

آغاز عملیات بیرون کردن داعش از آخرین سنگر خود در عراق

برآوردها حاکی است حدود 2 هزار تروریست داعشی در تلعفر هستند. جمعیت موجود تلعفر 40 هزار نفر برآورد شده است.

ماد - حیدر العبادی نخست وزیر عراق بامداد امروز در یک پیام تلویزیونی با اعلام آغاز عملیات بازپس گیری شهر تلعفر از اشغال داعش  گفت:" به داعشی ها می گویم هیچ گزینه ای جز تسلیم یا کشته شدن در پیش روی شما وجود ندارد."

عملیات بازپس گیری تلعفر یک ماه و نیم پس از پایان عملیات آزادسازی موصل دومین شهر بزرگ عراق از داعش صورت می گیرد. تلعفر آخرین سنگر داعش در استان نینوا عراق است و در صورت بیرون کردن این گروه تروریستی از این منطقه، داعش به طور تقریبی همه سنگرهای مهم خود در عراق را از دست خواهد داد.

تلعفر پیش از اشغال داعش نزدیک به 200 هزار نفر جمعیت داشت اما برآوردها حاکی است هم اینک نزدیک به 40 هزار نفر غیر نظامی در این شهر زندگی می کنند.

بخشی از این جمعیت در روزهای گذشته و همزمان با پخش کردن اعلامیه های ارتش عراق بر فراز این شهر مبنی بر تخلیه غیر نظامیان از این شهر خارج شده اند.

تلعفر در 70 کیلومتری غرب شهر موصل قرار دارد؛ این شهر که بخش عمده ای از جمعیت آن ترکمان و شیعه است از 3 سال پیش و همزمان با اشغال موصل از سوی داعش به دست این گروه تروریستی اشغال شد. تلعفر در ارتباط بین داعشیان مستقر در عراق و سوریه اهمیتی کلیدی و استراتژیک دارد.

از چند روز پیش، ارتش عراق مواضع نیروهای داعش در تلعفر را از طریق هوایی بمباران کرده است.

انتظار می رود همانند عملیات بازپس گیری موصل که نزدیک به 8 ماه به طول انجامید به دلیل وجود جمعیت قابل توجه غیر نظامی در این شهر، عملیات بازپس گیری تلعفر نیز کُند پیش برود.

گروه تروریستی داعش پس از شکست در موصل، تلعفر را  به عنوان یکی از ولایت‌های مستقل خلافت خود خوانده اعلام کرده است.

گفته می شود فرماندهی داعش در تلعفر در اختیار عناصر غیر عراقی (خارجی) داعش قرار گرفته است. فرماندهان نظامی عراق تعداد عناصر نظامی داعش در این شهر را حدود 2 هزار نفر برآورد کرده اند.

تلعفر که هم اینک مهم ترین شهر در اختیار داعش در عراق است به طور کامل از هفته ها پیش تحت محاصره قرار گرفته است.

بر اساس اعلام فرماندهان نظامی عراقی، نیروهای مستقر در عملیات محاصره و آزادسازی تلعفر ترکیبی از نیروهای ارتش ، پلیس فدرال و واحدهای ویژه ضد تروریستی و نیز بخشی از نیروهای شیعه موسوم به " حشد الشعبی" هستند.

طرح حمله زمنی به شهر تلعفر  از سه محور شرق، غرب و جنوب این شهر اجرا می شود.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان