کد خبر: 71290 تاریخ انشار : 1396/08/28 14:02
اندازه متن
ارتفاع سطر

ژنرال جان هایتن:

دستور غیرقانونی ترامپ برای حملات هسته ای را نمی پذیرم

سنای آمریکا هفته گذشته در جلسه ای مساله بازبینی اختیارات رییس جمهور در زمینه آغاز یک حمله هسته ای را با حضور کارشناسان و مقامات سابق به بحث گذاشت.

ماد - یک فرمانده عالی رتبه نظامی آمریکا اعلام کرد در مقابل دستورات غیر قانونی احتمالی ترامپ برای استفاده از سلاح های هسته ای مقاومت خواهد کرد.

 ژنرال "جان هایتن" رییس ستاد فرماندهی استراتژیک آمریکا روز شنبه در سخنانی در کنفرانس امنیتی "هالیفکس" در کانادا ضمن اعلام این مطلب گفت در صورتی که ترامپ به او دستور دهد حمله ای هسته ای علیه کشوری صورت بگیرد، در صورت غیر قانونی بودن این دستور او به صراحت به رییس جمهور آمریکا خواهد گفت که این دستور غیر قانونی است و آن را اجرا نخواهد کرد.

این ژنرال آمریکایی مسئول اجرای حملات هسته ای آمریکاست و بر اساس قوانین آمریکا رییس جمهور تنها مرجع صدور فرمان احتمالی برای استفاده از سلاح های هسته ای آمریکاست، اختیاری که از زمان راه یابی دونالد ترامپ به کاخ سفید، مایه نگرانی بسیاری از نظامیان و سیاستمداران آمریکایی شده است.

ترامپ تا کنون بارها در اظهاراتش دولت کره شمالی را به نابودی کامل تهدید کرده است؛ تهدیدهایی که ناظران بین المللی  آن را مساوی با حمله هسته ای دانسته اند و حتی "باب کورکر" رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ماه گذشته از احتمال آغاز جنگ سوم جهانی از سوی ترامپ ابراز نگرانی کرده است.

ژنرال هایتن در سخنان روز شنبه خود با اشاره به اینکه به مساله احتمال صدور دستورات غیر قانونی ترامپ برای حمله هسته ای به دیگر کشورها بارها فکر کرده است، گفت: "برخی فکر می کنند ما احمقیم اما ما احمق نیستیم و به چنین چیزهایی خیلی فکر می کنیم."

او افزود: "اگر دستور رییس جمهورغیرقانونی باشد، حدس بزنید که چه اتفاقی می افتد؟ من خواهم گفت: آقای رئیس جمهور این دستور شما غیرقانونی است. حالا حدس بزنید که او چکار خواهد کرد؟ او خواهد گفت: چه چیزی قانونی خواهد بود؟ آن وقت ما گزینه هایی را پیدا خواهیم کرد که ترکیبی از توانایی‌هایمان برای واکنش به وضعیت باشد."

این اظهارات در حالی است که هفته گذشته کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در جلسه ای برای نخستین بار در بیش از 4 دهه گذشته مساله بازبینی اختیارات رییس جمهور برای شروع یک جنگ هسته ای را با حضور کارشناسان و مشاوران نظامی و امنیتی بررسی کرد.

در این جلسه برخی سناتورها به ویژه سناتورهای دموکرات و مشاوران و مقامات سابق نظامی نسبت به احتمال صدور دستور حمله ماجراجویانه هسته ای علیه دیگر کشورها به ویژه کره شمالی، ابراز نگرانی کردند و باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا از خلا قانونی موجود برای جلوگیری از چنین سناریویی ابراز نگرانی کرد.

در آن جلسه ژنرال "رابرت کهلر"، رییس پیشین ستاد فرماندهی استراتژیک آمریکا اعلام کرد افسرانی که مسئول تسلیحات هسته‌ای آمریکا هستند دستورات غیرقانونی احتمالی را اجرا نخواهند کرد.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان