کد خبر: 72633 (1) تاریخ انشار : 1396/05/03 14:08
اندازه متن
ارتفاع سطر

اقدام قاطع ایران در صورت اعمال تحریم جدید از سوی آمریکا

نوبخت : هر نوع نقد برجام اعم از اعمال تحریم هایی که در برجام تکرار و لغو شده قطعا نقض برجام است و با اقدام قاطع جمهوری اسلامی ایران روبرو می شود.

ماد - محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به این که در صورت تایید تحریم ها در کنگره آمریکا نقض برجام صورت خواهد گرفت و اقدام ایران در این زمینه چه خواهد بود، اظهارکرد: هیاتی در زمینه اجرای برجام در داخل کشور موضوع را رصد می کنند و مجموعه کشورهای 1+5 نیز موارد چگونگی اجرای آن را مورد بررسی قرار می دهند.
وی خاطرنشان کرد : تردید نکنید از هیچ یک از حقوق ملی خود در قراردادهای بین المللی نخواهیم گذشت و به محض این که گزارش لازم و رسمی از سوی کارگروه حقوقی بررسی اجرای برجام دریافت شود، قطعا اقدام قاطع انجام خواهد شد.
در این نشست خبری یکی از خبرنگاران سوال کرد: کاخ سفید اخیرا بیانیه ای را در خصوص آزادی شهروندان زندانی خود در ایران صادر کرده که به نوعی مداخله در امور اجرایی و قضایی کشور است، در این زمینه چه نظری دارید؟
سخنگوی دولت پاسخ داد دولت آمریکا حق مداخله در احکامی که قوه قضائیه ایران صادر می کند، ندارد و این سخنان بی اساس و بی وجهه است و پاسخ آن داده می شود.
نوبخت افزود: ما اقدام خاص خود را انجام می دهیم و از این درشت گویی و سخنان غیرمنطقی اولین بار نیست که می شنویم. مهم این است که توجه به این نوع حرف های غیرمنطقی نمی کنیم.
وی در پاسخ به این که اعمال تحریم های جدید و بهانه جویی های آمریکا در زمینه برجام به چه منظور است، گفت: نیت دولت آمریکا برای این که موانعی در فراروی اجرای برجام ایجاد کند و به نوعی منافع ملت ایران نادیده بگیرد به خوبی روشن است و سال ها به چنین اقداماتی دست زده است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: این قبیل اقدامات به جز یکپارچگی و قدرت و اقتدار از سوی ایران پاسخی نخواهد شنید و به رغم همه تفکیک های جناح های سیاسی، در زمینه منافع ملی مشترک هستیم و همه در کنار هم قرار داریم.
نوبخت همچنین در پاسخ به این که روزنامه کیهان در تیتری اعلام کرد که دولت برای حل مشکل اقتصادی دست به دامن شهرام جزایری شده است، گفت: دولت یازدهم برای بهبود وضعیت اقتصادی اعطای تسهیلات بانکی جهت افزایش سرمایه گذاری و ارائه اعتبارات دولتی به طرح های عمرانی برای افزایش تملک دارائی های سرمایه ای را در دستور کار قرار داد.
نوبخت افزود: این صحبت ها سخنان نادرست و به نوعی مخدوش کردن فعالیت های دولت است ولی مردم فهیم از این قبیل سخن ها پیش از این هم شنیده اند ودر زمان انتخابات صحبت های زیادی گفته شد ولی در نهایت مردم انتخاب خود را انجام دادند.
وی در پاسخ به این که فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی جلسه ای را با رئیس جمهوری داشته است وبرخی آن را سهم خواهی مطرح کرده اند ، تصریح کرد: رئیس جمهوری با هر سه فراکسیون مجلس شورای اسلامی دیدارهایی را داشتند واین واژگان سخیف است.
سخنگوی دولت افزود: همه افراد وگروه ها در دیدار با رئیس جمهوری نظرات خود را بیان می کنند و رئیس جمهوری حرف ها را می شنوند و دولت گوش شنوایی برای شنیدن سخنان بیرون وداخل مجلس دارد .
نوبخت اظهارداشت: تشکیل نشدن جلسه با یک تشکل به معنای بی توجهی به نظرات آنها نیست چراکه نظرات همه گروه ها از طریق رسانه ها هم مطرح می شود و در شبکه های اجتماعی نیز این نظرات تکمیل می شود .
وی تصریح کرد:با توجه به نظرات ارزشمندی که هر سه فراکسیون و گروه های مختلف در دیدار با رئیس جمهوری مطرح کردند، کابینه طی ماه جاری معرفی خواهد شد.
سخنگوی دولت در پاسخ به این که سخنگوی دستگاه قضا به ظرفیت های این قوه در اجرای منشور حقوق شهروندی اشاراتی داشته است ، گفت: این که رئیس جمهوری طبق قانون اساسی علاوه بر این که رئیس قوه مجریه است مسئول اجرای قانون اساسی هم است.
نوبخت افزود: این که منشوری با الهام از قانون اساسی و اسناد فرادستی تهیه و اعلام شود و حقوق به رسمیت شناخته شود قابل تحسین است و همه آحاد فهیم کشور نیز این موضوع را تحسین کردند .
وی ادامه داد: قطعا از همکاری قوه قضاییه وظرفیت های آن استفاده می کنیم و. این سخن درستی است و باید همه کارها را با یکدیگر انجام دهیم و دولت هم از ظرفیت های قوه قضاییه در اجرای منشور حقوق شهروندی استفاده خواهد کرد.
سخنگوی دولت همچنین گفت: البته در این زمینه نه تنها همکاری قوه قضاییه بلکه به همکاری قوه مقننه نیز نیاز داریم تا برای اجرای هر کدام از مفاد منشور قانونی مورد نیاز باشد از سوی مجلس شورای اسلامی قانون گذاری شود .
نوبخت در پاسخ به این که تعدادی از اقتصاددانان در نامه ای به رئیس جمهوری در خصوص تیم اقتصادی دولت موضوعاتی را مطرح کردند نظر دولت چیست، گفت: نسبت به اعضای کابینه و اظهار نظر هایی که صورت می گیرد رئیس جمهوری با توجه به آگاهی و اشراف کامل تصمیم نهایی را خواهند گرفت .
وی افزود: در زمینه کابینه دوازدهم همه مطالب گفته شده و ان شاالله ترکیبی راهم شود که بتواند بیش از گذشته عمل کنند .
سخنگوی دولت در پاسخ به این که طیف اصلاح طلب نسبت به گزینه وزیر کشور ناراضی هستند،گفت: این موضوع هم در زمره همین مطالب است که باید منتظر اعلام کابینه از سوی رئیس جمهوری باشیم .
نوبخت در پاسخ به اینکه در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها طرح موضوع تحقیق و تفحص از این سازمان مطرح گردیده است دولت چه نظری دارد، گفت: تحقیق و تفحص حق نمایندگان مجلس است .
نوبخت افزود: اگر بخواهم از جایگاه حقیقی اظهار نظر کنم بررسی این موضوع از مباحث تحقیق و تفحص نیست چرا که منابع ومصارف همه مشخص است و مجلس می تواند گزارش آن را دریافت کند .
ویدر پاسخ به این که در معرفی کابینه دوازدهم ارزیابی هایی از تیم اقتصادی دولت صورت می گیرد چه نظری دارید، گفت: ارزیابی عملکرد تیم اقتصادی دولت باید توسط شاخص هایی مورد توجه قرار گیرد .
نوبخت افزود: اینکه گفته شود تیم اقتصادی دولت ضعیف است یا خیلی قوی است درست نیست واظهار نظر غیر منطق است بلکه باید دید در سال 92 این تیم چه وظایفی داشت ودر چه شرایطی کشور را تحویل گرفتند .
وی با اشاره به اینکه دولت در شرایط تحریم،کاهش شدید قیمت نفت ، نرخ تورم بالا و رشد منفی اقتصادی وارد کار شد ، اظهارکرد: حال باید دید آیا دولت برای این بخشها مثبت عمل کرده است یا خیر و امروز در چه وضعیتی قرار داریم .
سخنگوی دولت گفت: این که گفته شود افراد کارآمدتری در کابینه دوازدهم قرار گیرند سخن نابجایی نیست و رئیس جمهوری تلاش خواهند کرد تا افرادی را در کابینه دوازدهم قرار دهند که بهتر عمل کنند .
نوبخت در پاسخ به اینکه در جلسه روز گذشته تعدادی از فرماندهان سپاه پاسداران با رئیس جمهوری نقش قرارگاه خاتم چگونه دیده شد، گفت: این موضوع را از طریق رسانه ها شنیدم و وقت نشده تا از رئیس جمهوری جویا شوم .
وی ادامه داد: قطعا جلسه خوب و مناسبی بود و برای اینکه کار بزرگی در کشورصورت گیرد باید در کنار دیگر قوا از توان نهادهای دیگر هم استفاده شود
سخنگوی دولت در پاسخ به این که با توجه به مصارف بیش از اندازه آب و برق وزارت نیرو تنها انتظار کاهش مصرف را دارد دولت چه برنامه ای برای مصرف کنندگان غیر قانونی دارد، گفت: استفاده غیر قانونی از انرژی الکتریکی و منابع آبی باعث شده تا امروز حقابه دریاچه های ارومیه و تالاب ها داده نشود و خشک شوند .
نوبخت افزود: انتظار از وزارت نیرو این است که با قاطعیت با این موضوع برخورد کنند ولی نظر دولت در این زمینه مصالح عمومی و منافع مردم است .
منبع :

Filed under: نوبخت،تحریم،امریکا،برجام
ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان