کد خبر: 78904 تاریخ انشار : 1396/06/30 01:57
اندازه متن
ارتفاع سطر

دلواپسان داخلی برجام راست میگوند یا دلواپسان خارجی برجام؟

حضور این روزهای رئیس جمهور روحانی در نشست سالیانه سازمان ملل باعث شده تا ماجرای برجام و بودن و نبودنش بر سر زبان ها باشد، از جمله ی این سر زبانی ها ،صحبت های مدیرمسئول روزنامه کیهان است که،همچنان برجام را یک قرار داد تماما منفی و علیه منافع کشور می داند.

ماد - حضور این روزهای رئیس جمهور روحانی در نشست سالیانه سازمان ملل باعث شده تا ماجرای برجام و بودن و نبودنش بر سر زبان ها باشد، از جمله ی این سر زبانی ها ،صحبت های مدیرمسئول روزنامه کیهان است که،همچنان برجام را یک قرار داد تماما منفی و علیه منافع کشور می داند.
به طور مثال حسین شریعتمداری می‌گوید: «می‌گویند برجام الگوی خوبی است، آری قطعا هم همینطور است، اما برای آمریکایی‌ها نه برای ایران، ایران در برجام تنها امتیاز داد، برجامی که مساوی با لغو تحریم‌ها نباشد، به هیچ دردی نخواهد خورد.»
از آن سو مخالفان برجام در خارج از ایران و که در راس آنها ترامپ و نتانیاهو قرار دارد برجام را توافقی  به نفع ایران میدانند که  باعث می‌شود قدرت ایران در منطقه و جهان بیشتر شود.
ترامپ شب گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل گفت:«توافق هسته‌ای ایران یکی از بدترین و یک‌ سویه‌ترین توافقاتی است که ایالات متحده تا کنون وارد آن شده است. به کلام صادقانه، این توافق مایه شرمساری برای ایالات متحده است.»

از آن سو نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز در تایید سخنان رییس جمهور آمریکا می‌گوید:« ترامپ برجام را مایه شرم خواند. کاملا با او موافقم... برجام راه ایران به سمت بمب را نبست، آن را هموار کرد.»
و حالا برای مردم ایران این سوال پیش آمده است که بالاخره در این میان درباره برجام، دلواپسان ایرانی راست می‌گویند یا ترامپ و نتانیاهو؟
از آنجایی که در ایران مخالفت ها بر سر برجام  طعم سیاسی کاری دارد، پرسیدن این سوال از دلواپسان برجام که،واقعا اگر این توافق هسته‌ای توسط دولتی به غیر از روحانی صورت میگرفت،برجام را فتح الفتوح نمی‌خواندند؟ بی مورد نیست.
البته باید به این نکته اشاره کرد،بعضی از حضرات دلواپس در حرف های پیدا و پنهان خود به این موضوع اشاره میکنند که بسیاری از گره‌هایی زده شده به دست و پای اقتصاد ایران  به واسطه تحریم‌ها بعد از برجام باز شده است ولی هنوز چرخ اقتصاد ایران کند می چرخد و چون میخواهند روحانی را ناکارآمد نشان دهند برجام بهترین سیبلی است که آنها می‌توانند تیرهای خود را به سمت آن پرتاب کنند.
سوال دیگری که مطرح میشود این است که چرا ترامپ و نتانیاهو با برجام مخالف هستند؟
برای پاسخ به این سوال ذکر موارد زیر می تواند پاسخگو خشم ترامپ و هم پیمان هایش باشد
1- آنها می‌دانند که ایران از لحاظ سیاسی یکی از مهم‌ترین قدرت‌های خاورمیانه است. بازیگری که در تمام معادلات منطقه مهم خاورمیانه نقش اصلی دارد. حالا این قدرت سیاسی به واسطه برجام در حال رشد اقتصادی نیز هست.
2- ایران بعد از برجام توانست روابط خوب اقتصادی - سیاسی با کشورهای اروپایی برقرار کند و امروز بسیاری از کشورهای اروپایی مشتاقانه آماده حضور و سرمایه‌گذاری در ایران هستند. شاید علت مخالفت آنها با سخنان ترامپ در مورد برجام هم به خاطر همین معنا باشد.
3-دولت اسرائیل خطر روحانی را برای دیپلماسی خود احساس میکند. این در حالی است که در زمان نه چندان دور، رفتار دولتمردان ایرانی باعث شده،ایران بدون هیچ دخالتی از سوی اسرائیل به عنوان یک تهدید جهانی شناخته شود.
امروز بسیاری از کشورها، ایران و برجام را ستایش می‌کنند و از ایران به خاطر کمک به صلح جهانی تقدیر می‌کنند.  4-
5- نگاه جهان به ایران عوض شده است و این مسئله‌ای است که آمریکا و اسرائیل را عصبانی میکند. ترامپ از لغو برجام می‌گوید و کشورهای اروپایی با او مخالفت می‌کنند. این در حالی است که در سال‌های قبل اروپایی‌ها با یک اشاره آمریکا سیل تحریم‌ها را به سوی ایران روانه می‌کردند.
نگارنده معتقد است که : تمام تلاش‌های ترامپ، نتانیاهو وسران برخی کشورهای عربی برای لغو برحام نشان می‌دهد ایران برنده برجام است و مخالفان برجام در خارج از مرزهای ایران تلاش می‌کنند برجام را لغو کنند تا ایران به روزهایی برگردد که یکی از منزوی ترین کشورهای دنیا بود. منزوی بودن ایران بازهم لبخند را بر لبان نتانیاهو، ترامپ و حاکمان عربستان سعودی خواهد آورد.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان