کد خبر: 83987 تاریخ انشار : 1396/07/11 09:16
اندازه متن
ارتفاع سطر

حمایت کشورهای عضو 1+5 و اتحادیه اروپا ازغیرقابل مذاکره بودن برجام

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: تقریبا تمامی کشورها اعم از 1+5 و اتحادیه اروپا، از ضرورت رعایت برجام و غیر قابل مذاکره بودن آن حمایت می کنند.

ماد - محمدجواد ظریف  در حاشیه سفر خود به عمان، پیش از دیدار با سلطان قابوس، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره برجام، رایزنی هایی که در نیویورک داشته و اینکه در صورت خروج آمریکا از برجام، موضع ایران چیست؟ گفت: طی صحبت هایی که من در نیویورک داشتم تقریبا تمامی کشورها، هم کشورهای 1+5 و اتحادیه اروپا و هم سایر اعضای جامعه بین المللی، از ضرورت رعایت برجام و غیر قابل مذاکره بودن آن حمایت می کنند.
وی اضافه کرد: در گفت و گویی که با رییس مجمع عمومی سازمان ملل داشتم نیز ایشان تاکید کرد که یکی از 6 موضوعی که تقریبا در همه سخنرانی ها در مجمع عمومی یعنی بیش از ١٩٠ سخنرانی در مجمع عمومی انجام شد، برجام، حمایت از برجام و غیر قابل مذاکره بودن برجام بوده است.

**جمهوری اسلامی ایران انتخاب های متعددی دارد/ایران اولین نقض کننده برجام نخواهد بود
ظریف گفت: ما هم بارها اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران انتخاب های متعددی دارد؛ گرچه ترجیح ما رعایت برجام توسط همه است و ایران اولین نقض کننده برجام نخواهد بود.
وی همچنین در خصوص روابط تهران - مسقط گفت: روابط جمهوری اسلامی ایران با عمان، روابط بسیار ویژه ای است و ما در زمینه سیاسی، گفت و گوهای منطقه ای و مشورت هایی که برای امنیت منطقه لازم است و نیز در مناسبات دو جانبه، اقتصادی، ترانزیت و انرژی روابط بسیار گسترده و خوبی داریم.
ظریف اضافه کرد: در سفر کوتاه منطقه ای که بنده به عمان و قطر دارم نیز درباره مباحث منطقه ای و وضعیت بحرانی در منطقه ما صحبت شد و در ملاقاتی که دقایقی دیگر با سلطان قابوس خواهم داشت، با ایشان در این خصوص بحث خواهم کرد.
وی گفت: در حوزه های مختلف اقتصادی و در بحث خط لوله گاز با عمان، همکاری های بسیار خوب بانکی با عمان شروع شده است؛ در عین حال در حوزه رفت و آمد، گردشگری سلامت، گردشگری زیارتی و همینطور سایر گردشگری هایی که با عمان داشتیم، بحث های خوبی شده است.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: در چند ماه گذشته توسعه بسیار خوبی در همه این حوزه ها انجام شده که امیدوارم در این سفر هم با دستوراتی که سلطان قابوس و وزرای طرف ایرانی خواهند داشت، پیشرفت بیشتری در روابط صورت گیرد.
وی همچنین در خصوص موضع عمان درباره اقلیم کردستان عراق و اینکه آیا بین دو طرف همسویی وجود دارد؟ گفت: عمانی ها تقریبا مواضع کاملا مشابه با جمهوری اسلامی دارند؛ همسویی در مواضع تقریبا در سطح بین المللی موجود است یعنی ما هیچ کشوری را در سطح بین المللی سراغ نداریم که این حرکت یعنی رفراندوم در کردستان را حمایت کند.
ظریف افزود: عمانی ها موضع کاملا مشابه جمهوری اسلامی ایران داشته اند و ضرورت حفظ تمامیت ارضی، رعایت اصل اول قانون اساسی و وحدت ملی عراق مورد تاکید عمانی ها هم هست؛ گفت وگوهایی هم در این زمینه داشتیم و تشابه مواضع بین دو کشور در این زمینه کاملا مشهود است.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):



نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910



 

آخرین عناوین خبری

ممنوعیت رسانه های داخلی از اطلاع رسانی وقایع ایران به نفع رسانه های خارجی

اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند

دستور غیرقانونی ترامپ برای حملات هسته ای را نمی پذیرم

صادرات 24 میلیون دلاری کنسرسیوم های صنعتی خراسان رضوی

کشف محموله قاچاق کودک با هوشیاری ماموران گمرک

عصبانیت اروپاییان از ریاست جمهوری ترامپ در چند هفته اخیر چندین برابر شده است.

سخنان شب گذشته ترامپ همچون گذشته سخیف و بی‌ادبانه بود.

ناوآمریکایی حاضر در سواحل کره شمالی زندانی شناور برای تفنگداران ایالت متحده

ترامپ ظاهرا نمی داند برجام سند دوجانبه نیست / آمریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام قرار دارد

با بهره گيري از ظرفيت ها مي توان بر چالش ها غلبه كرد / فرصت سوزي يكي از عوامل چالش ساز در كرمانشاه است / بياييد تماشاچي نباشيم و مشكلات استان را خودمان حل كنيم

بعد از فوت پدرم سریعا گاوصندوقش را خالی کردند/ مشتاقیم بدانیم که وصیت نامه آیت الله کجاست؟

آسیا گردی یازده روزه ی ترامپ:

 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان