کد مفاله: 17 تاریخ انشار : 1392/06/21 17:13
اندازه متن
ارتفاع سطر
0 155 ارسال به ایمیل دوستان
محمود سریع القلم

سیاستمدار کیست؟

هشت سال است كه علاقه‌مند بودم در ارتباط با این موضوع، دانسته‌ها و دیده‌های خود را ‌روی كاغذ بیاورم. خرسندم كه امروز، فضای بهتر فكری این فرصت را فراهم كرد. نزدیک دو قرن است كه سیاستمداری، تخصص است. از زمانی كه در غرب اروپا و شمال آمریكا، حزب شكل گرفت و تولید ثروت به ثبات سیاسی و عقلانیت نیاز پیدا كرد، سیاستمدار شدن نیز تخصصی شد.
اما چون در ایران هنوز حزب شكل نگرفته و عرصه سیاست عمدتا بر حس و مزاج و تمایلات فردی استوار است، آنچه سیاسی است، بیشتر حالت تصادفی دارد، واقعه و شانس است، به تلفن‌ها و روابط وابسته است و با دوستی‌های قدیمی شكل می‌گیرد. قاعده و قانون و متن و آیین‌نامه یا نیست یا جنبه تزیینی دارد. چون خواسته‌ها و منافع آدمیان ملاك است و به معنای علمی كلمه، سیستمی در كار نیست، فضا پیوسته مبهم و بی‌ثبات است.
بنابراین، موضوع بسیار ساده و شفاف است. مادامی‌ كه صحنه‌گردان سیاست نزد احزاب نیست، میدان سیاست پر از آشوب و هرج و مرج بوده و حالت سینوسی خواهد داشت. از این ‌روی، سیاستمداری در درون نظام حزبی ارزش حقیقی پیدا می‌كند. اما سیاستمدار چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ 
در زیر‌ این ویژگی‌ها از منظر یك دانش‌پژوه علم سیاست، به ترتیب اولویت تبیین می‌شود:
1. دانش: مهمترین ویژگی یك سیاستمدار حرفه‌ای، دانش او از وضعیت كشورش و همچنین از محیط بین‌المللی است. منظور از دانش، مواد خام نیست. مواد خام باید تجزیه و تحلیل شود و با استنباط حرفه‌ای و عقلی و منطقی همراه باشد. این استنباط به آسانی به دست نمی‌آید و با مطالعه روزنامه‌ها، بولتن‌ها و شبكه‌های خبری دست‌یافتنی نیست.
یكی از دلایلی كه در كشور ما، اشتباه و سعی و خطا فراوان است، به موجب درس خواندن تكه‌تكه و بدون دقت و تمركز افراد، پس از سال‌ها كار اجرایی است. شمار كسانی كه اول درست درس خوانده و سپس كار اجرایی را پذیرفته‌اند، بسیار محدود است. فهم چندبعدی و عمیق مسائل یك كشور و محیط بین‌المللی كار آسانی نیست.
بهترین رشته‌ها برای تحقق چنین هدفی، رشته‌های علوم انسانی هستند به ویژه اقتصاد، حقوق و مدیریت. طی دو دهه اخیر، 250 دانشكده اقتصاد و مدیریت در چین تأسیس شده تا نیروی انسانی لازم برای دستگاه هیأت حاكمه چین با همكاری دانشگاه‌های برتر جهان تربیت كند. كسانی كه این رشته‌ها را می‌خوانند و استاد می‌بینند و متون می‌خوانند، رقم و آمار می‌فهمند و به‌ طور طبیعی از تخیل، خرافات و وارونه نشان دادن واقعیت‌ها فاصله می‌گیرند. كسی كه اقتصاددان است، تفاوت كهكشانی میان نیم درصد رشد اقتصادی با هشت درصد را می‌فهمد. كسی كه حقوق خوانده، از واژه‌ها و مفاهیم و عبارات و حتی حروف اضافه با دقت استفاده می‌كند و «مسئولیت» سخن خود را بیشتر می‌پذیرد.
با اطمینان می‌توان گفت كه در كشورهای قابل اعتنای جهان، 80 درصد سیاست‌مداران یا اقتصاد خوانده‌اند یا حقوق. این دو تخصص باعث می‌شود تا فرد در شناخت محیط داخلی و بین‌المللی كشورش، با واقعیت‌ها،‌ مسائل را ارزیابی كند و از خیال‌بافی، جزمیت و حتی خودخواهی فاصله گیرد. 
در تحقیق‌ در دانشگاه كمبریج، 92درصد بنیادگرایان در خاورمیانه یا مهندسی و علوم پایه خوانده‌اند یا پزشكی. دلیل تناسب میان این رشته‌ها و جزمیت، ذهن دوتایی (Binary) و یا سیاه و سفید است. انسان‌های عمیق كه با مطالعه دست‌کم پنج هزار‌ كتاب به مرحله استنباط می‌رسند، دارای مدارهای خاكستری در ذهن و تجزیه و تحلیل هستند. سخن گفتن دقیق عمدتا هنر و توانایی حقوق‌دانان است و بی‌دلیل نیست كه در تاریخ آمریكا نزدیك به 90 درصد سیاستمداران، حقوق‌دان هستند. فهمیدن متن در مورد مسائل داخلی یك كشور و تحولات بیرونی خود یك تخصص است و نمی‌توان در این عرصه خودآموزی كرد.
2.‌ ابزار تصمیم‌گیری: تصمیم بر اساس واقعیت ضمن در نظر گرفتن افق‌ها و آرمان‌ها مهمترین مهارت یك سیاستمدار است. او برای ‌تصمیم‌های عقلایی هم خود باید ظرفیت‌های تحلیلی و منطقی از واقعیت و امكانات داشته باشد و هم گروهی كه دایره نخبگان فكری و نخبگان ابزاری او را تشكیل می‌دهند، از چنین قوه‌هایی برخوردار باشند.
در كشورهای قابل اعتنای جهان، كسانی كه اطراف یك سیاستمدار كلیدی قرار می‌گیرند به مراتب از خود او تواناترند، كما اینكه كیسینجر از نیكسون، چوئن لای از مائو، جك استرا از تونی‌بلر، تیمور تاش از رضا شاه، گنشر از هلموت كل و داوداوغلو از اردوغان به مراتب تواناتر بودند و هستند. یكی از روش‌های شناخت یك سیاستمدار و سنجش ظرفیت‌های او، دقت در اطرافیان اوست. هیلاری كلینتون، احترام در داخل آمریكا و تقدیر جهانیان را به عنوان وزیرخارجه كسب نمود.
حضرت امیر در فرمان مالك اشتر توصیه می‌كنند: كسانی را به كار بگمار كه آنها در نزد مردم به بهترین‌ها شناخته می‌شوند. سیاستمدار كسی است كه می‌خواهد مسائل را حل كند و مشكلات را تخفیف بخشد و نگرانی‌ها را بكاهد، نه آنكه با جهل و بی‌دانشی و حُبّ نفس خود،‌ مشكلات را ‌‌تصاعدی گسترش دهد. سیاستمدار فردی ایدئولوژیك و یا جزمی نیست كه به ذهنیت‌های بسته، غیرواقعی و غیرقابل دستیابی، محصور بماند؛ سیاستمدار هم قدرت را درك می‌كند و هم محدودیت‌های آن را.
او به پیامد سخنان و تصمیم‌های خود آگاه است؛ برای نمونه،‌ سیاستمدار دانش‌محور كه به یك گروه مشورتی مجرب وابسته است، تلاش می‌كند پرونده هسته‌ای ایران در وین و در آژانس بین‌المللی هسته‌ای باقی بماند تا آنكه به شورای امنیت سازمان ملل در نیویورك برود، زیرا این سیاستمدار سرنوشت پرونده‌های ارجاعی به شورای امنیت را در تاریخ خوانده است و تعهد كاری و وطن‌دوستی مشاوران او مقدم بر جهل و چاپلوسی آنهاست تا افق را ببینند و مانع از تصمیم‌گیری‌های نادرست شوند.
سیاستمدار حرفه‌ای در عصر جهانی شدن به چند زبان تسلط دارد، نه آنكه آشنایی كلی داشته باشد و یا مانند برخی به اصطلاح مدیران در حدّ (Yes) و (No) باشند.
سیاستمدار مدیریت گزینشی ندارد بلكه مشكلات به صورت هرمی در ذهن او و زیرمجموعه او شكل گرفته‌اند و تقدم و تأخر دارند. سیاستمدار اولویت‌بندی داشته و از مسائل یك كشور و حتی نظام بین‌الملل، فهم شبكه‌ای دارد. او تمركز دارد و دچار ذهن پریشانی و رفتار پریشانی نیست. سیاستمدار حرفه‌ای هر روز در رسانه‌ها نیست، چون نیازی به خودنمایی ندارد بلكه به ضرورت ظاهر می‌شود و اثر می‌گذارد. تصمیم‌گیری یك سیاستمدار حرفه‌ای برای رضایت فرد و گروهی نیست بلكه برای كل كشور و سعادت و آینده آن است. عقلانیت سیاستمدار حرفه‌ای آنجا بروز می‌كند كه چهل سال پس از تصمیم‌گیری، پیامدهای مثبت آن نمایان شود.
3.‌ خلقیات: خوبی نظام حزبی این است كه دو یا سه دهه طول می‌كشد تا عامه مردم و نخبگان، افكار و خلقیات فردی و سیاسی او را بشناسند و بتوانند در مورد او، قضاوت‌های دقیقی انجام دهند. این وضعیت را مقایسه كنید با شرایطی كه ‌23 روز فرصت برای قضاوت كردن هست. بعد هم طیف وسیعی از افراد، پشیمان می‌شوند، چون ایرانی ظاهر مودب دارد، لایه‌های پنهانی او دیرتر شناخته می‌شود. بگذریم از اینكه شناخت ایرانی (در مقام مقایسه با تركیه‌ای یا ژاپنی) اگر نگوییم محال بلكه بسیار دشوار است.
سیاستمدار حرفه‌ای كسی است كه از غرایز (كینه، عقده، حسد، طمع و امثالهم) عبور كرده است: او كسی است كه غذای خوب خورده، در حد متعارف زندگی كرده است، ‌مهربانی و احترام را تجربه كرده است، سفر رفته و حتی از هوس نیویورك رفتن هم عبور كرده است. ریچارد نیكسون معتقد بود سیاستمدار حرفه‌ای از هر ده دعوت، شاید یك دعوت را قبول كند.
مهمترین خصلت خُلقی سیاستمدار این است كه با رقیب و مخالف خود، انسانی و در فرهنگ ما با اخلاق اسلامی رفتار كند. در گذشته ایرانی‌ها مؤدب‌ترین ملت‌ها بودند اما در معرض كارگزارانی قرار گرفتند كه سخیف‌ترین رفتارها و واژه‌ها را استفاده كردند. شخصیت سیاستمدار باید هم‌وزن افكار او باشد و هر دو كفه با هم رشد كرده باشند. او باید در حدی خودسازی كرده باشد كه عصبانیت خود را مدیریت كند و واكنش‌های خود را سال‌ها به تأخیر اندازد.
همچنین نه ‌‌رسمی و تصنعی بلكه ‌‌واقعی به شخصیت و افكار انسان‌ها احترام بگذارد. متعادل بودن، هم یك بعد آموزشی و فكری دارد و هم یك ركن تربیتی و شخصیتی. این تعادل با سهولت به دست نمی‌آید. اعتدال‌گرایی به مثابه یك چارچوب فلسفی در سایه یك نظام اجتماعی و تربیتی متعادل تحقق پیدا می‌كند. طبیعی است كه نباید اینگونه افق‌ها را سهل انگاریم.
یكی از روش‌های شناخت یك سیاستمدار حرفه‌ای و معقول، درجه توجه او به جزییات است: آیا این شهامت را دارد كه به خاطر پنج ثانیه تأخیر از عده‌ای عذرخواهی كند؟ آیا رنگ جوراب او با رنگ لباسش سنخیت دارد؟ آیا در كنار فكر، ‌تجزیه و تحلیل، عقلانیت در تصمیم‌گیری و مدیریت، آداب راه رفتن، غذا خوردن و معاشرت را می‌داند؟ این گونه جزییات را می‌توان تا صدها مورد شمرد.
تربیت رفتاری و فكری در خانواده، مدرسه، دانشگاه و محیط اجتماعی در رشد شخصیت سیاستمدار تعیین‌كننده‌اند. مانع و ترمز اصلی در مقابل سوءاستفاده‌ها، دزدی‌ها، اختلاس‌ها و حرام‌خوری‌ها قبل از آنكه فكر و قانون باشد، شخصیت و اصالت فرد و سیاستمدار است كه پس از سال‌‌ها بلكه دهه‌ها عملكرد در عرصه سیاست قابل شناخت است.
4. نكته آخر: سیاستمداری و عرصه سیاست گذرگاه عمومی نیست كه هر كسی در آن ورود و خروج داشته باشد. پس از هزاران سال تاریخ ایران و تولید حجم چشمگیری از متون به موازات تجربیات گسترده، اكنون لازم است برای تضمین ظهور سیاستمداران حرفه‌ای از یك طرف، نظام حزبی را جدی بگیریم و از طرف دیگر، ارتباط جامعه با سیاست، از حسی و كوتاه‌مدت به عقلایی و درازمدت تقویت شود. به خاطر داشته باشیم كه تجربه دو قرن اخیر بشر نشان می‌دهد كه همیشه مسائل و مشكلات در ساختارها حل می‌شوند.
ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 Security code
 

آخرین خبر در مورد بازگشت منتظری

کاوه؛ پنالتی سرنوشت ساز بی اطوار

استقلال جباری را نمی خواهد

عامل اخراج اسماعیلی؛ مسبب پنالتی و شکست العین

خسرو حیدری خوشحال‌ترین استقلالی آزادی

رسمی: دائمی شدن انتقال کوادرادو از چلسی به یووه

پیتر چک : عدم حضور در لیگ قهرمانان، معضل بزرگی نیست

چشم امید منصوریان به یازده + 50 هزار

کریمی: بازی برگشت همه چیز را مشخص می کند

واکنش فرشید اسماعیلی به کارت قرمز

رضایی: هواداران ما فوق العاده هستند

ترکیب العین مقابل استقلال اعلام شد

هشدار استادیوم آزادی به هواداران استقلال

دست پر منصوریان روی نیمکت برابر العین

رسمی؛ سرمربی ساندرلند استعفا داد

منصوریان رکورد العین را شکست و برد

آخرین تمرین پرسپولیس پیش از دیدار با لخویا

خوردبین : معتقدم محرومیت هواداران، حق ما نبود

منصوریان با کاپیتان هایش وارد آزادی شد

پاسخ منفی بارسلونا به درخواست دی ماریا

محرومیت سه ماهه فروزان از حضور در فوتبال

سرمربی جدید بارسا در کاتالونیا مستقر شد

صانعی:اگر فرصت‌هایمان گل می‌شد، لبنان بیش از 15 گل دریافت می‌کرد؛ بچه‌هابازی راحتی انجام دادند

کاروان استقلال خوزستان مهمان سفارت ایران

به بهانه صعود لیورپول به CL؛ قرمز به جای قرمز!

لیورپول در صدر جدول بازی جوانمردانه در لیگ برتر

ستاره مورد علاقه برانکو با استقلال به توافق رسيد!

بلیت‌گران؛ سیاستی که منافع استقلال را تامین نکرد

ایسکو : می‌خواهم در رئال مادرید بمانم

حاشیه دیدار استقلال ایران - العین امارات؛ حجازی در اردوی آبی پوشان

رده‌بندی لیگ برتر بسکتبال؛ شاگردان کوهیان در یک قدمی عنوان سومی

چگونه جواب آزمایش های خود را بخوانیم

عکسهای بازیگر زن ایرانی در کنار فرزندش

خاطرات سیاه دختر ایزدی از داعش

عملیات ارتش عراق در شرق الانبار

خودسوزی مردی در تظاهرات ضددولتی

کپی از ایده "کمپین انتخابات بدون پوستر" توسط مهرداد بذر پاش

اعضای داعش چند هزار نفر هستند؟

واریز اولین یارانه نقدی۹۶، شنبه

تل‌آویو: تحریم‌ها علیه ایران موشکافانه اجرا شوند؛ همه گزینه‌ها روی میز باشند

شاخص کل بورس از81 هزار واحد عبور کرد/ بورس سبزپوش شد

از مشاورت (سعید جلیلی) بپرسید در شورای امنیت ملی چه گذشت

کمپ زدن در تورهای مسافرتی

در روز دوم لیگ قهرمانان آسیا اوراواردز، آغاز گر برد ژاپنی‌ها در لیگ قهرمانان

ترکیب اصلی میلان و امپولی

جان تری از بازنشستگی پشیمان شد

راه اندازی شبکه مخصوص کسب و کار توسط فیس بوک

درخواست داریوش شجاعیان از گسترش فولاد؛ کمکم کنید بروم!

توصیه‌های کامیابی‌ نیا به جانشین‌اش در پرسپولیس

انتقاد تند رسول خادم به نگرفتن میزبانی‌های بزرگ

قراردادهای میلیاردی ستاره های ورزشی با شرکت های چینی

منصوریان در چالش 5 غایب؛ ترکیب احتمالی استقلال برابر العین

دروازه‌بان تراکتورسازی در لیگ هفدهم کیست؟

غیبت 4 بازیکن الهلال عربستان برابر استقلال خوزستان

واکنش جالب بازیکن سن‌ اتین به بازی کردن زلاتان

بهترین خبر برای پرسپولیسی ها؛ طارمی به الهلال رسید

خروج قریب‌الوقوع ۴۰ درصد از کمپانی‌های گیم از انگلیس بعد از برگزیت

گذری از قفل های چوبی تا قفل هوشمند/ چطور می توانید امنیت را به منزل خود برگردانید؟

نرم افزار ریکاوری EaseUS

شهرهای محصور با دیوار در دنیا

تاریخ انقضای گوگل فرا رسیده؟

مشکلات باید توسط نخبگان حل شود

فاش شدن تصاویر واقعی از شیائومی Mi Max 2

نیش این ماهی اثری مثل هروئین دارد!

ارتباط بین هوش مصنوعی و امنیت سایبری

جای میز کامپیوتر در خانه، کجا بهتر است؟

برترین های فناوری نانو در سال 94 معرفی شدند

سورپرایز پرسپولیس برای لخویا با 10 تغییر

محمدرضا خلعتبری : نگران نیستم که سایپا مرا نخواهد

گسترش فولاد، تیمی در میانه جدول؛ سونامی در تبریز

تاریخ قطعی معرفی سرمربی جدید بارسلونا اعلام شد

توافق چین و عربستان برای همکاری‌های نفتی

پیش فروش بلیط در کانال‌ها شیوه جدید کلاهبرداری

کوچک‌‍‌ترین هواپیمای بدون سرنشین جهان

ویتینگز، نوکیا را در کنفرانس روز 8 اسفند همراهی خواهد کرد

تلسکوپ "جیمز وب" کشف بزرگ ناسا را کامل‌تر می‌کند

مشارکت فعال بیمه دانا در دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

استفاده از دانش بیوتکنولوژیک، راه تامین مواد غذایی کشور است

رمزگشایی از شیء نورانی آسمان دیشب/ یک موشک سوخت خود را تخلیه کرد

امشب آخرین فرصت ثبت‌نام کارشناسی‌ارشد دانشگاه آزاد

بندهایی که به شما امکان می‌دهند با حرکات بدن خود موسیقی بسازید

چطور بفهمیم مبتلا به چاقی هستیم یا نه؟

ذوب آهن و تامل عجیب دو هفته‌ای

توافق یک ستاره لیگ برتر با استقلال

زمان آغاز و پایان لیگ برتر هفدهم مشخص شد

بارسا 4-2 ایبار: تلخ ترین پیروزی انریکه

حرمسرای شاهان قاجار چگونه پر از زن می‌شد+تصاویر

این خانم با گانگستربازی از چنگ آدم‌ربا فرار کرد

الهلال وارد مسقط شدند

اطلاعیه خانواده هادی نوروزی در واکنش به اتفاقات حاشیه‌ ای جشن قهرمانی پرسپولیس

ذوالفقارنسب : شرایط حضور در هیئت مدیره پرسپولیس را باید بررسی کنم؛ فعلا پیشنهادی نشده است

تبعید و شلاق، مجازات تعرض به دختر نوجوان

میراث فرهنگی ایران، بخشی از تاریخ بشریت

کتاب بازی و سرگرمی های ایرانیان منتشر شد

زن بدسرپرست تنهاتر است

بوی عید با مهربانی مردم

دختر ۱۱ساله در دام نانوای شیطان صفت

7 کشته و 15 مفقودی در سیل آذربایجان شرقی

افسردگی در زنان معجون نگرش و تصمیمات برنامه‌ریزان!

عارف لرستانی بازیگر محبوب و طنر پرداز خوب کشورمان درگذشت

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در روزهای پنج‌شنبه و جمعه

شرکت بیش از دو هزار و 600 نفر در اردوی راهیان نور دریایی خلیج فارس

پرداخت کمک بلاعوض به معلمان مناطق زلزله‌زده خراسان رضوی

چهارمین سال اجرای خودجوش نمایش‌های خیابانی در راهیان نور

شکایت پلیس از بازپرس پرونده تصادف زنجیره‌ای در خراسان رضوی

فیلم‎هایی که امروز در جشنواره جهانی فجر اکران می‎شوند

هزینه‌های کمرشکن درمان برای اولین بار در تاریخ ایران، صفر شد

تصمیم‌گیری برای تعلیق «قصاص» و اجرای «اعدام» با خانواده ستایش است

در خواست معاون میراث فرهنگی برای مطالعات باستان شناسی برجهای مراغه

استاندار تهران: بیش از 50 درصد منابع مالیاتی کشور را مردم تهران تامین می کند

اکران فیلم های صنایع دستی

امیری در جمع خبرنگاران:به برنامه‌های روحانی اعتقاد دارم

ایرانیان در مصر، تونس، الجزایر به پای صندوق‌های رأی رفتند

ادامه دولت تدبیر و امید می تواند موانع پیشرفت در ایران را برطرف کند

اطلاعیه شماره ۲۷؛ تنها نام یکی از نامزدهای ریاست جمهوری را بنویسید

حضور 20 میلیون از واجدین شرایط در انتخابات تا اکنون/تخلف خاصی شاهد نبودیم

نامه ۹ جامعه شناس، اقتصاددان و صاحب نظر تربیتی و رسانه ای به کاندیداهای ریاست جمهوری:

واکنش هنرمندان به نتیجه انتخابات: درخت امید به بار نشست

پیروز انتخابات، مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی هستند

نگاهی به رفتار سیاسی جامعه ایران از منظر روانشناختی

ناوشکن آمریکا با اخطار قایق تندرو سپاه تغییر مسیر داد

گزینه های ترامپ برای مقابله با جمهوری اسلامی کدامند؟

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در روزهای پنج‌شنبه و جمعه

اطلاعیه شماره ۳۵؛ رأی‌گیری تا ساعت ۲۴ ادامه خواهد داشت

احتمال وجود تلگراف نوری در دوران هخامنشی

آمار اعدام در چین در سکوی اول جهان قرار دارد

اعتراض به ترامپ با نمایش فیلم 1984 درسراسر جهان

«یوگا» نجات بخش جان مبتلایان به سرطان پروستات

پایه های حسینیه شاه طهماسب یزد خواناسازی شد

ضرورت حضور آمارگران در کاوش های باستان شناسی

جزئیات خرید اینترنتی کتب درسی سال تحصیلی آینده

برخورد سرد رسانه ملی با پیروزی خیره کننده روحانی

گداهای متمول چالش شهرهای بزرگ و کشورهای پیشرفته

هشدار نسبت به تصرف اراضی منابع طبیعی در ایام نوروز

سخنان ضدایرانی ترامپ در اسرائیل

درخواست «جمنا» برای گزارش تخلفات

پیام تبریک کاندیداها به روحانی

نقشه متجاوزان برای ورود به صنعا

ترکیه با داعش دوست است یا دشمن؟

داعش معبد «پالمیرا» را تخریب کرد

محاصره شهرهای خود گردان ترکیه!

پیام خروج نیروهای روسیه از سوریه

کارت پستال‌هایی از کمونیسم

«آسایش» مدعی اسارت ۳۰ نیروی سوری شد

آلمان آماده گفت وگو با بشار اسد است

شوخی «آقا» با میرسلیم بر سر مسابقه دو

آمادگی اروپا برای اجرای کامل برجام

ایران مناطق مرزی پاکستان را هدف قرار داد!

بحران در ونزولا/شکستن مجسمه چاوز در کارکاس

ارتش جمهوری اسلامی ایران را بیشتر بشناسید

توافق هماهنگی نظامی آمریکا و روسیه در سوریه

استقبال ملک سلمان از ترامپ و همسرش در فرودگاه

حمله وحشیانه ۵ هزار صهیونیست به مقبره حضرت یوسف(ع)

برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در 103 کشور

آغاز عملیات اجرایی سه پروژه بزرگ پالایشگاه در کرمانشاه

حمله نظامی امریکا به سوریه و تاثیر آن بر فروش نفت ایران

پیش بینی رشد 40 درصدی تقاضا برای محصولات پتروشیمی

تداوم تولید و عرضه پایدار گریدهای مختلف پلی اتیلن

سرمایه گذار خارجی؛ عامل خروج از رکود و بیکاری

رئیس انجمن قطعه سازان: ۴۰۰ قطعه‌ساز زیرزمینی در کشور فعالیت می‌کنند

ثبات؛ مهم‌ترین سوغات روحانی برای کشور/ افزایش هر روزه قیمت‌ها را فراموش نمی‌کنیم

سازمان امور مالیاتی کشور: با بخشنامه جدید امکان تقسیط مجدد بدهی مالیاتی واحدهای تولیدی وجود دارد

ميازيس چيست؟

هیات‌تجاری لوگزامبورگ در راه تهران

جزئیات توافق جدید ایران و ژاپن درپتروشیمی

قیمت انواع آش و حلیم ۷ تا ۸ درصد گران تر می شود

کارت هزینه سفر سایپا به تمامی مشتریان تحویل شد

اولین شکست ترامپ

طرح دوم برای بازی با ایران

خطری بزرگ‌تر از داعش

دستیابی‌داعش‌به‌20‌ميليارد‌دينار‌تجهيزات‌پزشکی

روحانی: امسال حتی یک روز هم در ارائه بودجه تاخیری نداشتیم/روابط ما با جهان بر مبنای برد – برد خواهد بود

استقبال پرشور مردم در مسجد جامع رسول همچنان ادامه دارد؛ مردمی که برای رای دهندگان آب خنک پخش می‌کنند

مدیرکل ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه اعلام کرد؛ پایان رأی‌ گیری در استرالیا و نیوزلند؛ شمارش آرا پس از اتمام رای‌گیری

فردا؛ برگزاری سی‌ و‌ پنجمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد با حضور ولایتی

رئیس رژیم صهیونیستی: ایران باید از سوریه خارج شود؛ ترامپ: ایران حامی تروریسم است

رشد اقتصادی امسال به ۸ درصد می رسد/تولید غیرنفتی باید ارتقا یابد

افتتاح نمایشگاه بین‌المللی نفت با حضور وزیر نفت و رئیس مجلس

کیفیت مسابقه ای بدون پایان که برنده اصلی آن مشتریان هستند

سیاست‌های اشتباه دولت قبل عامل افزایش 300 درصدی قیمت مسکن

چشم طمع عربستان به دو استان یمن

چرا حزب عدالت و توسعه پیروز شد؟

داعش هر روز خلاق تر از دیروز + عکس

شمخانی به مسکو می رود

داعش 70 کشور جهان را تهدید کرد!

پوتین قدرتمند ترین مرد سال 2015

ارتش سرخ روسیه در خدمت بشار اسد

حماسه مردم یزد ۹۳ درصدی شد

اسنودن: بن لادن هنوز زنده است!

عربستان شیخ نمر را اعدام کرد

پرتاب دو جوان از بلندی در حمص

پرچم داعش روی سفارت عربستان

حملات مجدد داعش به بیجی عراق

القاعده 3 شهر یمن را اشغال کرد

کوهپیمایی رئیس جمهور+تصاویر

۱۳۳ تیراندازی جمعی در ۱۶۴ روز

اعدام اسرای عراق توسط داعش+16

ترامپ رئیس جمهور نخواهد شد

اتحاد غیرمنتظره علیه داعش

کارت اوباما در برابر کنگره

آلمان مهاجران را جذب می کند

عکس خبری/ بحران گاز در صنعاء

چرا مرکل شخصیت سال تایم شد؟

شبکه جاسوسی امریکا در عراق

ظریف با نوازشریف دیدار کرد

نشست سران سه قوه در مجلس آغاز شد

آغاز اقدامات برای اجرای برجام

حضور رسمی داعش در افغانستان!

پسر اردوغان، دلال نفتی داعش

بازی جدید روس‎ها با اس300

پیشروی ارتش سوریه در داریا

ماجرای تسبیح جان کری +عکس

قدرت های نظامی جهان را بشناسید

بحث بر سر یک کلمه جنجالی اوباما

چرا داعش به ایران حمله نمی کند؟

بحران آلترناتیو در خاورمیانه

مروری بر روابط آلمان و اسرائیل

پرداخت تسهیلات خرد و اشتغال زا، باید در دستور کار شعب قرار گیرد

تهدید بدافزارهای نفوذ کننده به نرم افزارهای بانکی تلفن همراه

تمدید مهلت خوداظهاری تأمین کنندگان داخلی در سامانه کالای نفت

راهکارهای توسعه فعالیت‌های بانک ملی ایران بررسی شد

حضور بانک ملت در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست

سایپاکارت طلایی برای مشتری امنیت خاطر ایجاد می‌کند

طرح 25 میلیونی عاملی برای ازدحام در نمایندگی های گروه سایپا

بانک شهر برگزیده سرآمدان روابط‌عمومی‌های کشور

عکس / نخستین ایرباس نو فردا وارد می‌شود ؛ جزئیات هواپیمای جدید ایران

بلک‌بری گوشی ۱۰۰ دلاری عرضه می‌کند

زنان‌چگونه‌در‌ارتش‌انگلیس‌آموزش‌می‌بینند+عکس

زمان تحویل تحویل دناپلاس اعلام شد

زنجانی: همین که دولت عوض شد،من دزد شدم

سرباز دزدی داعش!!

در چند قدمی داعش

اعلام نتایج غیررسمی انتخابات خبرگان رهبری در سراسر کشور/ اکثریت قاطع با لیست جامعتین + جدول

تذکر 100 نماینده مجلس به رئیس‌جمهور درباره رکود عمیق و بی‌سابقه حاکم بر اقتصاد کشور

حمایت‌دانشمندان‌آمریکایی‌از‌توافق‌اتمی‌با‌ایران

احکام ویژه ایام انتخابات

تلاش های پوتین به ثمر نشست

روحانی کاندید شد

مهدکودک داعش +عکس

معارضان‌سوریه‌طرح‌ایران‌و‌روسیه‌را‌نمی‌پذیرند

موفقیت سایپا در تولید محصولات متنوع و با کیفیت

فقط تندر_90 پارس خودرو موفق به کسب 4ستاره ی کیفیت شد

عجیب‌ترین کالاهایی که امسال وارد کشور شد

نگاهی به رتبه ایرلاین‌های ایرانی در جهان

حمله خمپاره‌ای تروریست‎ها به دمشق

جزئیات سهمیه بندی سوخت ناوگان حمل ونقل عمومی

واردات چه کالاهایی از آمریکا ممنوع است؟+لیست

آغاز صادرات مرغ به عراق

روزی كه شهيد رجايی گريست!

آیین ورود به بازار خودروی cs35

سیاه ترین گوجه فرنگی تولید شد

قیمت انواع "میوه" در تره بار +جدول

کارت اعتباری خرید کالای ایرانی برای کارکنان وزارت آموزش و پرورش از سوی بانک ملی ایران صادر و تحویل می‌شود

سیف خواهان تعامل بانک های انگلیسی با ایران شد

بذرکاری 230 هکتار از هلالی های آبگیر استان بوشهر

قیمت آپارتمان‌های کوچک متراژ در پایتخت

رونمایی از صدور آنی پیوند کارت بانک ملی ایران

گام مثبت خودروسازان برای اصلاح نواقص محصولات

جدیدترین کپی‌کاری چینی‌ها + تصاویر

پرچم بیمه معلم بر فراز قله آرارات بر افراشته شد

لزوم دريافت کارمزد خدمات بانکداري الکترونيک

شعبه شیخ صدوق بانک پارسیان دراصفهان افتتاح شد

با محوريت بانک اقتصادنوين برگزار مي‌شود

با محوريت بانک اقتصادنوين برگزار مي‌شود

هشدار به خودروسازان درباره کمپین خودرو نخرید

بانک توسعه صادرات در شرایط تحریم مطلوب عمل کرد

ایران رکورددار سقوط قیمت نفت در بین اعضای اوپک

تعویض کاتالیست خودروهای تاکسی پراید در تهران

بازدهي 24/4% صندوق سرمايه گذاري بانك ايران زمين در آبان ماه

جهش بورس ادامه دارد/شاخص کل در آستانه کانال 69 هزار واحدی

بانک صادرات ایران در توسعه و آبادانی کشور نقش آفرين شد

توسعه خدمات بانکی برای جانبازان و معلولان در بانک شهر

تقدیر وزارت امور اقتصاد و دارایی از بانک صادرات ایران

انعقاد تفاهمنامه همکاری میان بانک ملت و وزارت بهداشت

کاهش قيمت تمام شده تسهيلات در پي کاهش نرخ سپرده قانوني

قدرت در درآمد است نه دارایی باید از دارایی ، درآمد ساخت

سهم 10درصدي منابع بانك شهر بين بانك‌هاي خصوصي کشور

نسخه ویندوزفون همراه بانک سپه در دسترس عموم قرار گرفت

صدور کارت حد اعتباری ضمانت نامه برای مشتریان بانک سپه

اعطاي تنديس «نوآورترين بانك» در سال 2015 به بانك سرمايه

امکان ارائه 3 خدمت مجازی از طریق سایت بانک فراهم شد

تاکید بر تعامل متقابل شهرداری‌ها و بانک شهر

گزارش تصویری / فروش محصولات سایپا با تسهیلات دولت

طرح جایگزینی خودروهای فرسوده آغاز شد+ جزئیات طرح

خدمات‌رسانی گستره بانک شهر به زائران حسینی

کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی هدف بانک ملی ایران است

برنامه های ویژه شرکت بیمه رازی به مناسبت روز بیمه

پیام تبریک مدیرعامل بانک به مناسبت اعیاد قربان و غدیر

توسعه شبکه توزیع کارت‌های شهروندی در سراسر کشور

گزارش تصویری بازدید وزیر صنعت و معدن الجزایر از سایپا

رونمایی از محصول جدید بانک سپه تحت عنوان کارت خرید سپه

بیمه «ما» مفتخر به دریافت تندیس کیفیت و بهره‌وری شد

کیفیت قطعات یدکی سایپا قبل از توزیع بررسی می‌شود

سود و کارمزد تسهیلات کشاورزان خسارت دیده بخشیده می شود

با قیمت دستوری، آیا خودروسازی و مصرف کننده راضی می شوند؟

خودروسازان نحوه شراکت با طرفهای خارجی را مشخص خواهند کرد

گزارش تصویری دومین روز حضور سایپا در نمایشگاه خودرو مشهد

تقدیر رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از بانک صادرات ایران

شعار بانکی بانک شهر محبوب‌ترین در میان بانک‌ها

تغییر آدرس وب سرویس درگاه پرداخت اینترنتی بانک ملی ایران

فروش زمستانه برلیانس با شرایط استثنایی آغاز شد

بانک سپه باید در قله نظام اقتصادی کشور قرار گیرد

رشد 39/8درصدی حساب صندوق پس انداز مسکن یکم بانک مسکن

موتورسیکلت دو میلیاردی بابک زنجانی را دیده اید

همه پرسی استقلال کردستان عراق الان به نفع کردها نیست

هشدار موگرینی نسبت به وضعیت متشنج سیاسی در آمریکا

تروریست‌ها در ریف دمشق به جان هم افتادند

روحانی بودجه امسال را با تأخیر می‌آورد؟

اگر توافق رد شود، باید به ایران حمله کنیم!

«هولوکاست هسته‌ای» در پیش است!

امریکا پوتین را درک نمی‌کند

چرا دیگر الگوی امریکا جذاب نیست؟

توهین به ظریف در جلسه علنی مجلس!

ژنرال دوگل میهمان دربار پهلوی

84 کشته و زخمی در انفجارات کاظمین

مالکی به عراق بر می‌گردد؟

گریه رضایی در سوگ سردار همدانی

90 نظامی آمریکایی وارد موصل شدند

دعوتنامه داعش برای پناهجویان!

خشم عربستان از اجرایی شدن برجام

روحانی به رهبر انقلاب نامه نوشت

انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان

آیلان سازی برای عبور از ترکیه! +عکس

دریاچه ای که در تابستان قرمز و در زمستان آبی است (+عکس)

عکس های جالب از خندیدن حیوانات که شما را می خندانند!

روایت‌های خواندنی یک عاقد از ازدواج های عجیب

گفتگوی خواندنی با زن ایرانی قهرمان بد‌نسازی

مدارس ابتدایی تهران دوشنبه و سه‌شنبه تعطیل شد

لو رفتن کلیپ درآغوش کشیدن دختران توسط امیر تتلو! عکس

زنان بانفوذ جهان چه لباس‌هایی می‌پوشند؟

چرا این بازیگر زن با تلویزیون مصاحبه نمی‌کند؟

حضور مرد افسانه‌ای کیک‌بوکسینگ در ایران

حمله افراد مسلح به خودروی نماینده و فرماندار دالاهو

پلیس مهربانی که هزاران دختر از او خواستگاری کرده اند!

جدیدترین فهرست اسامی کشته شدگان ایرانی در حادثه منا

پوشش گسترده کنفرانس مطبوعاتی رئیس جمهوری دررسانه های خارجی

خرچنگی با 2000 کیلو وزن

زنان تبلیغاتی علیه زنان واقعی

نام چند میلیون ایرانی فاطمی است؟

تایید داروی جدیدِ بی‌خوابی

برترین تصاویر جهان در ۲۸ شهریور ۹۴

چای و قهوه را چرا نباید ناشتا بخوریم؟

شیک ترین و جدیدترین نوع توت فرنگی+ تصاویر

برای حضور در رقابت های قهرمانی آسیا؛ انتخابی تیم های ملی مردان و بانوان کاراته هفته اول خرداد برگزار می شود

رم به دنبال دنیس سوارز

چپاروف در تمرینات لوکوموتیو

مالاگا 0-2 رئال مادرید: کامپئونس!

توقف یوونتوس در خانه آتالانتا

انتشار یک مجله اقتصادی دانش بنیان و موج چهارمی در ایران

مشهد تا سال 2028 میلادی پایتخت فرهنگی جهان اسلام خواهد ماند

پیشنهاد سنگین برای ستاره محبوب پرسپولیس؛ کار سخت پرسپولیس برای تمدید قرارداد سروش

زلزله 6 ریشتری صبح امروز مشهد را لرزاند

اسمالینگ: رابطه خوبی با مورینیو دارم

ژاردیم : بردن تیم های انگلیسی را بلدیم

مسی با ظاهری جدید در تمرین امروز بارسا

شرط ویژه استقلال برای جدایی جباروف!

اردوی تیم ملی اسنوکر ایران آغاز شد

استارت پارس جنوبی در نقل و انتقالات

پورمحمد : عیدی خوبی به مردم آبادان دادیم

تقدیر ویژه هواداران بارسلونا از انریکه

بندی عجیب در قرارداد خرید جدید پرسپولیس

روزبه چشمی منصوریان را مجاب می‌کند

اسکان کاروان استقلال در هتل میران تاشکند

فیبا حجاب بانوان بسکتبالیست را تایید کرد

پیغام رونالدو برای هواداران رئال

خبری بد برای هواداران رئال مادرید

بوفون : یوونتوس تاریخ زیبایی نوشت

بونوچی: آلوس مثل آدم فضایی هاست

پورعلی گنجی یار جدا نشدنی ژاوی

حمله بولدوزرها به وایت هارت لین

توصیه ژاوی به مسئولان بارسلونا

نیانگ به دنبال جدایی از واتفورد

سازمان حفاظت محیط زیست به دستگاه سنجش آلاینده بو تجهیز شد

سورپرایز بزرگ برای سرخ‌ها؛ بازگشت محبوب‌ترین چهره به پرسپولیس

خبرهای خوش نقل و انتقالاتی برای استقلالی ها؛ از تمدید تا جذب ستاره ها

جلسه برانکو با کمال و سروش ؛ دو بازیکن تاثیر گذار پرسپولیس شرط گذاشتند

فرزاد حاتمی در یک قدمی تمدید قرارداد با تراکتور

اخوان : جباروف گفت نمی‌ توانم در ایران بمانم!

پاسخ ناامید کننده بازیکن نفت تهران به پرسپولیس

رافینیا: لام بهترین مدافع کناری تاریخ فوتبال است

شکست خانگی هیرنفین در شب نیمکت‌نشینی گوچی

زیدان: این بهترین و شیرین ترین قهرمانی ممکن بود

حیدری: وزیر ورزش تکلیف کشتی پهلوانی را روشن کند

فیلیپ لام : باید بیش از این ها گلزنی می‌کردم

رونالدو بهترین گلزن تاریخ 5 لیگ معتبر اروپا شد

قرارداد عبدالله‌ زاده و صنعت نفت تمدید شد

تهدید بمب ملی پوش نقل و انتقالات توسط منصوریان

هوینس: لایپزیگ باید سیاستش را تغییر دهد

رونالدو در رویای طلسم شکنی در ورزشگاه شوم

علی‌اکبر طاهری در برنامه نودچه گفت؟!

برنده تابستان سال آینده اعلام می‌شود

امیدواری در اتلتیکو برای معجزه مقابل رئال

اقدام مشکوک و جنجال برانگیز علیه پرسپولیس!

استقلالی‌شدن بمب مدنظر منصوریان جدی شد

کشوری‌ فرد: مشخص نیست صبا سقوط کرده یا نه!

تکذیب ممنوع‌الفعالیت شدن حسین ماهینی

کاوه رضایی جانشین آقای گل در پرسپولیس می شود

رایان گیگز: یونایتد به 4 یا 5 خرید جدید نیاز دارد

قضاوت تیم داوری بحرینی در دیدار الفتح - استقلال خوزستان

درخواست رحمتی، حیدری و کاوه رضایی از هواداران استقلال

مهدی تاج : تلاش‌مان را برای بخشش محرومیت می‌کنیم

نشست خبری قبل از دیدار ماشین‌ سازى - پدیده لغو شد

منصوریان : منظورم تیم دیگر تهران بود، نه تیم دوم تهران!

پلی‌آف مرحله مرگ و زندگی است ؛ از شرایط راضی هستم

چرا پیشکسوتان پرسپولیس از برانکو حمایت نکردند؟

توضیح مهدی تاج درباره آخرین وضعیت سرخابی‌ها

جام جهانی فوتبال ساحلی2017 ؛ اینفانتینو تماشاگر ویژه روز نخست

بایرن مونیخ ۱۰ میلیون یورو صرف بازسازی آلیانتس آرنا می کند

واکنش کمیته نقل و انتقالات لیگ به قرارداد جباروف با استقلال

تاج: سازمان لیگ نقطه اتکا و اقتدار فدراسیون فوتبال است‏

ادووکات چهارشنبه سرمربی لاله‌ های نارنجی می‌ شود

بمب قرمزپوش به استقلال نزدیک شد؛ توافق اولیه در مذاکرات رسمی

روزهای سیاه و سفید بوکس ؛ جوان‌گرایی خوب است و نداشتن کرسی بد!

 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان