کد خبر: 35309 تاریخ انشار : 1396/06/07 11:56
اندازه متن
ارتفاع سطر

بهشتی :

فرهنگ مبدا و مقصد توسعه است

بهشتی با اشاره به این نکته که مبدا و مقصد توسعه فرهنگ است ،تصریح کرد :اگر مقصدتوسعه فرهنگ نباشد هنر ما تنها تولید زباله است و فرهنگ آنچیزی ا ست که زباله نمی شود و باقی می ماند

ماد - سید محمد بهشتی این مطلب را امروز در نشست تخصصی "بودجه ریزی بر مبنای عملکرد در دستگاه های فرهنگی و پژوهشی " که در محل پژوهشگاه برگزار شد مطرح کرد .
او در توضیح  نسبت فرهنگ و توسعه این دو واژه را بسیار آشنا دانست و افزود : آن دو به حدی آشنا هستند  که از فرط آشنایی متوجه نمی شویم که آنها را نمی شناسیم  و به همین دلیل واژه هایی که از این جنس هستند باید آشنایی زدایی شوند .
او گفت :در تاریکی قرار گرفتن وضعیتی را در ما ایجاد می کند که دچار گمگشتگی می شویم  وگمگشتگی اضطراب را برای ما به همراه دارد .
وی با اشاره به این نکته که  همه در کودکی یکبار گم و دچار اضطراب شده اند افزود : دراین وضعیت  انگار تمامی پیرامون و تهدید ها بر علیه انسان ها است و  دراین حالت  در ظلمت قرار می گیریم و گرفتاری هایی نظیر ترس ، اضطراب و گمگشتگی سراغمان می آید .
او این حالت را نوعی بیماری دانست که نامش استقرار در ظلمت است و روشن کردن چراغ را راه حل آن شمرد و گفت :در این صورت است که می فهمیم کجاییم و چه افرادی در آنجا هستند و ...
بهشتی با تأکید بر این نکته که راه چاره ظلمت روشن کردن چراغ است افزود : زمانهایی قضیه پیچیده تر می شود یعنی دچار ظلمت و اوهام می شویم ؛ مثلا اینکه فکر می کنیم این ما هستیم که می گوییم اینجا کجا باشد ، چه افرادی در آن حضور داشته باشند ،آن روز کی باشد و...
                                     تلاش برای قرار داشتن ایران در جای خاص
رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، با بیان اینکه صد سال است که تصمیم می گیرم ایران کجا باشد و تلاش می کنیم ایران یک جای خاصی باشدگفت : همواره از اینکه ایران آنطوری که می خواهیم ، مثلا جزیره ای در شمال اروپا نیست ناراحت می شویم .
وی افزود :از اینکه در کویر مرکزی باشیم خجالت می کشیدیم و از اینکه کشورمان شبیه انگلیس و آلمان و ... نبود غصه می خوردیم و حالا هم غصه می خوریم چرا ایران شبیه دبی نیست .
بهشتی با اشاره به این نکته که از انتقادهایی که در شبکه های اجتماعی از ایران می شود افسوس می خوریم و یا خود را با آلمانی ها و ژاپنی ها مقایسه می کنیم گفت :  گویی که این اراده ما است که کی بشویم این اراده ما است که سرزمینمان کجا باشد و یا کی باشیم و در چه زمانی به سر ببریم .
او با اشاره به اینکه آنچه گفته شد را توهم عمیق می دانم گفت : فرهنگ یعنی به جا آوردن ؛ یعنی بفهمیم امروز چه زمانی است  ، اینجا کجاست و افرادی که در آن زندگی می کنند که هستند و درباره چه موضوعی سخن می گویند .
                                         فرهنگ نجات ازاوهام است
بهشتی در ادامه فرهنگ را نجات ازاوهام و نسیان توصیف کرد و  با اشاره به اینکه توسعه هم دچار همین بیماری شده است گفت : توسعه واژه ای است که از عربی گرفته شده و در فارسی به معنای وسعت یافتن است.
او باتأکید بر این نکته که ، سالم ، چابک و  قوی بودن چیزهایی است که در توسعه مد نظر داریم گفت :زمانی اقتصاد دان های ما واژه رشد را در مقابل توسعه تحقیر کرده اند.
وی افزود: در این وضعیت توسعه همه جانبه بودن و رشد نرخ شاخص شد ولی هنگامی که  از رشد سخن می گوییم  رشید  و مرشد مد نظرمان است یعنی صحبت از تربیت است.
او گفت :اگر بگوییم توسعه ؛یعنی می خواهیم ضمن افزایش  ظرفیت زیستی مان در شرایط بهتری زندگی کنیم و قدمی به سمت سعادت مندی برداریم  .
بهشتی تصریح کرد : بدون اینکه ما در روشنایی بسر بریم  و بخواهیم قسم بخوریم که بین فرهنگ و توسعه نسبت وجود دارد این امر اتفاق نمی افتد و بدیهی است که مقدمه توسعه همین روشن شدن است یعنی اینکه بفهمیم با چه افرادی سرو کار داریم ،در کجاییم و ..
رییس پژوهشگاه میرا ث فرهنگی و گردشگری  مقدمه و پایه توسعه را فرهنگ دانست و افزود: با وجود اینکه تلاش می کنیم در تولید گندم خودکفا شده  و بهترین صنایع را تولید کنیم تنها تولید زباله می کنیم زیرا از زمان حضرت آدم تا امروز تمام محصولات کشاورزی و صنعتی به زباله تبدیل شده است.
وی با طرح این پرسش که احساس سعادتمندی یک کیفیت یا کمیت است؟ افزود : اگر ما متوجه کیفیت شویم می فهمیم که مقصد توسعه هم فرق می کند یعنی مبداش فرهنگ و مقصدش فرهنگ است .
                                         فرهنگ به زباله تبدیل نمی شود
بهشتی با تأکید بر این نکته که  اگر مقصدتوسعه  فرهنگ نباشد هنر ما تنها تولید زباله است  افزود : فرهنگ آنچیزی نیست که تبدیل به زباله شود بلکه باقی می ماند و به هیچ عنوان به زباله تبدیل نمی شود .
وی اظهار داشت : این توسعه اگر در نسبت با فرهنگ نباشد شما در تاریکی به سر می برید ، در تاریکی بودن یعنی در ظلمت به سر بردن  و هر کاری در تاریکی از جنس ظلمت و ظلم است .
بهشتی افزود :تنها در زمان روشنایی است که پی می بریم کی به کی ،کجا به کجا است و چی به چیه واین یعنی عدل .
او گفت : عدل یعنی قرار داشتن هر چیزی در جای خودش ، اگر در تاریکی باشیم اینها در جای خودشان نیستند که  می شود ظلم و هر کاری شما بکنید ظالمانه کرده اید .
وی اظهار داشت : توسعه محصول عدل است نه محصول ظلم پس نسبت بین فرهنگ و توسعه تزیینی و از روی لطف نیست یعنی هر امری که در نسبت با فرهنگ قرار نگیرد  اصلا توسعه نیست و در ادبیات گذشته  هر جا صحبت از آبادانی است آبادانی موکول به عدل و عمارت است .
بهشتی در ادامه عدل را به معنای روشنایی دانست و تصریح کرد : آبادی موکول است به فرهنگ زیرا فرهنگ دانایی کی به کی ،  کجا به کجا و چی به چی است.
او در پایان با اشاره به این نکته که فرهنگ یعنی اینکه هر گوشه ای از این کشور دارای چه ویژگی هایی است ، گفت :یعنی تمام مطالعات ما در حوزه فرهنگ مشخص می کند که چه کسانی در این سرزمین زندگی می کنند و چه خصوصیاتی دارند و توانایی انجام دادن  چه کارهای خوبی  را دارند .

منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان