کد خبر: 35892 تاریخ انشار : 1396/05/30 12:49
اندازه متن
ارتفاع سطر

بهشتی در مراسم بزرگداشت آیت اله زاده شیرازی :

شیرازی نگاهی حکیمانه داشت

سید محمدبهشتی زنده یاد شیرازی را از جمله معدود کارشناسانی دانست که تنها متخصص مرمت نبود بلکه نگاهی همه جانبه ، ذو مقیاس ، ذو مراتب و حکیمانه داشت .

ماد - رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در دهمین سالگرد در گذشت زنده یاد دکتر سید باقر آیت الله زاده شیرازی که به همت پژوهشکده ابنیه و بافت های تاریخی در محل پژوهشگاه برگزار شد گفت : داغ ما هنوز تازه است و با گذشت این سالها سردی حس نمی کنیم .
بهشتی افزود:در این سالها مکرر مجالسی برگزار و در مورد ابعاد وجودی ایشان صحبت شده اما من می خواهم در مورد تجربه شخصی خودم در ارتباط با ایشان سخن بگویم .
وی در ادامه با اشاره به آشنایی اش با دکتر شیرازی پیش از ورود به سازمان میراث فرهنگی  اظهار داشت :مناسبت آشنایی ام با مرحوم شیرازی  این بود که  در آن زمان درشرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری  مشغول به کار بودم  و بنا به علایق شخصی  فکر می کردم که خوب است به آثار تاریخی تهران توجه شود درست زمانیکه درمدیریت شهری این توجه کمتر وجود داشت و در آن شرکت سعی می کردیم که این توجه به وجود آید .
به همین مناسبت گفتگوهایی در قالب جلساتی با مرحوم شیرازی ، مهریار ، مختاری و ... در مورد بازار تهران در خانه قوام  برگزار و تلاش می کردیم که شهرداری تهران را متقاعد کنیم طرح مرحوم شیرازی برای بازار تهران اجرایی شود .
بهشتی با اشاره به پیشنهاد ریاست سازمان میراث فرهنگی به وی پس از گذشت اندک زمانی از روی کار آمدن دولت خاتمی  گفت : یکی از مهمترین مشکلاتی که برای ورود به سازمان داشتم توهماتی ناشی از مرتبط بودن رشته تحصیلی ام با میراث فرهنگی بود و اینکه فکر می کردم می دانم به کجا می روم .
وی با بیان اینکه از آنجایی که  به آثار تاریخی در حوزه معماری و شهرسازی علاقمند بودم ،فکر می کردم که می دانم به کجا می روم افزود : توهماتم ناشی از این بود که در طول دوران دانشجویی با بهانه و بی بهانه جایی در ایران نبود که سفر نکرده باشم پس گمان می کردم که می دانم میراث فرهنگی چیست .
بهشتی افزود : توهم من از اینجا ناشی می شد که روسای این سازمان حجت ، زرگر و ... از دوستان و هم کلاس های من بودن و در طول مدت مسئولیتشان ما با هم ارتباط داشتیم و من به کارهایی که می کردند بی اعتنا نبودم به همین دلیل فکر می کردم که می دانم کجا می روم .
از همه بدتر اینکه زمانیکه این ورق پاره را به آدم می دهند و می گویند تو مسئول جایی شدی آدم دچار توهمات می شود و فکر می کند که علم لدنی پیدا کرده نسبت به موضوع و دیگر چشم و گوشش کار نمی کند و از یک نگاه واقع بینانه نسبت به موضوعات محروم می شود.
او اظهار داشت : از سوی دیگر میراث فرهنگی سازمانی بود که من داخلش زیاد رفت و آمدی نداشتم به همین دلیل هم غیر از مرحوم دکتر شیرازی و مهریار با دوستان دیگر زیاد حشر و نشرو آشنایی نداشتم و این سازمان محیط تاریکی برای من بود .
بهشتی با اشاره به اینکه پیش از آمدنم به سازمان دکتر شیرازی ، شاپور شهبازی و آذر نوش به ملاقاتم آمدندگفت : از این سه نفر تنها مرحوم شیرازی در آن زمان در سازمان بود و دو نفر بعدی در سازمان نبودند و بنا به تعلق خاطری که به میراث داشتند می خواستند از اهمیت و جایگاه موضوع از منظر دانش و تجربیاتشون برای من بگویند .
او با اشاره به آموخته های خود در سفر به همراه زنده یاد شیرازی به محوطه های تاریخی  تصریح کرد: در این سفرها یاد می گرفتم ؛حوزه میراث فرهنگی آنجایی است که کبر و ناز و حاجب ودربان به این درگاه نیست و باید یاد بگیریم .
وی با بیان اینکه ارتباط با موضوع میراث فرهنگی با کبر و ناز و حاجب و دربان میسر نیست افزود : نباید بگذاریم هر چیزی که بارغه ای از اینها دارد شکل بگیرند به نحوی که حجاب شوند و نتوانیم ارتباط درست برقرار کنیم .
بهشتی گفت :در این حوزه نباید تکلف وجود داشته باشد و باید راحت روی زمین بنشینیم ،سلسله مراتب از بالا به پایین بی معنی است و باید ارتباط صمیمانه و انسانی برقرا ر کرد .
او افزود :مرحوم شیرازی به من می آموخت که در درجه اول هیچ موضوع بی اهمیتی وجود ندارد ممکن است ما متوجه اهمیتش نشویم ولی باید بدانیم که مهم است .
بهشتی تصریح کرد :در میراث فرهنگی همه چیز در جای خودش واقع است .
او گفت :دلیل اهمیت قائل شدن مرحوم شیرازی برای عکس های سال 1335برای این بود که تا آن زمان همه چیز سر جای خودش بود و از سال 1340به بعد همه چیز به هم ریخت  و این یک جور عدل ؛به معنی همه چیز در جای خود بودن است که مرحوم شیرازی می خواست این را به ما بیاموزد .
به گفته رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،  پژوهش ، حفاظت و معرفی مقوله های متفاوتی نیستند و توامان هستند.
بهشتی اظها رداشت :بعد ها به این نکته پی بردم که  اساسنامه سازمان فارغ از ارزش حقوقی خود دارای محتوایی معرفتی است و نقش دکتر شیرازی در پدید آوردن این محتوای معرفتی خیلی زیاد بوده است .
جالب اینجاست در سفرهایی که به فرانسه ، سوییس و ... در خدمت ایشان می رفتیم ، زمانیکه جستجو می کردم می دیدم که آنها یک همچین بار معرفتی در قوانینشان ندارند و از این جهت ما جلوتریم .
وی تأکید کرد :به عنوان مثال در کشوری مانند فرانسه وقتی قوانین را بررسی می کردیم می دیدم که نسبت به یک جنبه هایی از آن وجه قوانین معرفتی ما سوای از اجرا شدن یا نشدنش خیلی غنی تر است و انگار قوانین آنها چند مرحله از ما عقب تر است .
بهشتی در ادامه با اشاره به دیدارش با سید محمد خاتمی رییس جمهوروقت و ارایه گزارش از یافته هایش ازمیراث فرهنگی در مدت کم حضورش در آنجا افزود: ایشان با ابراز شگفتی گفت : اگر این مطالب درست باشد تمام این کارهایی که ما در حال حاضر تحت عنوان توسعه در کشور انجام می دهیم ضد توسعه است و توسعه در کشور ما اتفاق نمی افتد مگر اینکه از این زاویه به کشور بنگریم و در پاسخ گفتم که من می خواستم فقط اطلاع دهم که اینجا یک همچین رازی نهفته است که البته تا کنون کسی متوجه نشده است .
بهشتی در پایان اظهار داشت :زنده یاد شیرازی از جمله معدود کارشناسانی بود که به دلیل نگاه همه جانبه ، ذو مقیاس و ذو مراتب ،امور مربوط به میراث فرهنگی را  از نگاه حکیمانه می دید یعنی تنها یک متخصص نبود که تنها مرمت بداند بلکه نگاهش جامعیت داشت و کل نگر بود به همین دلیل این رازها را متوجه می شد .
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان