کد خبر: 38841 تاریخ انشار : 1396/06/27 15:13
اندازه متن
ارتفاع سطر

معاون میراث فرهنگی استان کرمان خبر داد:

آتشکده نگار کرمان مرمت می شود

معاون میراث فرهنگی استان کرمان از مرمت آتشکده نگار کرمان به عنوان یکی از آتشکده های مهم استان خبر داد.

ماد - استان کرمان در پهنه وسیع خود آثار تاریخی متعددی را در دوره های مختلف تاریخی دارد. یکی از مهمترین این آثار آتشکده های متعلق به دوره ساسانی است که تعداد 5 بنای منحصر به فرد در استان وجود دارد که 4 بنا در نیمه جنوبی استان و شهرستان ارزوئیه قرار گرفته و پنجمین آتشکده که مشهور به نگار است و به لحاظ کالبدی وساختاری سالمتر از بقیه است، در فاصله 50 کیلومتری شهر کرمان و در دامنه ارتفاعات مشرف به دشت باغین بر فراز تپه ای سنگی واقع شده است.
«حمید روحی» معاون میراث فرهنگی استان کرمان با اعلام این خبر گفت: آتشکده نگار به لحاظ ساختاری متشکل از یک چهارطاقی در مرکز بنا است. همچنین در پیرامون آن غلامگردی به عرض حدود 80 سانتی متر و در ضلع جنوبی آن اتاقی است که با یک درگاه به چهارطاقی مرتبط می شود.
وی افزود: بنای چهارطاقی از طریق درگاه هایی که در اواسط اضلاع چهارگانه آن تعبیه شده به فضای بیرون راه دارد. این درحالی است که مصالح به کار رفته در ساخت بنا سنگ و ملات گچ نیمکوب است که ملات آن از استحکام فوق العاده ای برخوردار است. همچنین از گنبد چهارطاقی این آتشکده حدود یک سوم آن باقی مانده که آن هم از سنگ و ملات گچ ساخته شده است.
به گفته معاون میراث فرهنگی استان کرمان، با توجه به اهمیت آتشکده نگار و سایت های پیرامون آن، اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان پروژه مطالعه و همچنین مرمت این آتشکده را در دستور کار خود قرار داده است و هم اکنون با بهره گیری از تیم مجرب و متخصص درحال مرمت آن است.
آنطور که روحی می افزاید: طی این پروژه نه تنها آتشکده نگار که بناهای اطراف آن نیز مورد مطالعه علمی قرار خواهد گرفت و علاوه بر آن اقدامات مرمتی در بنای آتشکده انجام خواهد شد.
گفتنی است در فاصله حدود 50 متری آتشکده نگار، بنای سنگی دیگری وجود دارد که با توجه به وجود حجم زیادی از خاکستر در کنار آن قاعدتا بایستی آتش دان این آتشکده باشد. علاوه بر این در فاصله حدود یک کیلومتری این آتشکده و بر فراز ارتفاعات، سنگ چینی وجود دارد که از فاصله دور نیز مشخص و مشهود است. که هم اکنون اقدامات مطالعاتی بر روی آن درحال انجام است.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان