کد خبر: 38892 (1) تاریخ انشار : 1395/10/12 22:08
اندازه متن
ارتفاع سطر

بازنشستگی۳۳۰ هزار معلم ؛

چالشی جدید برای آموزش و پرورش

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: طرح کتاب زده ۶-۳-۳ باعث شد آموزش و پرورش در همچنان نظام آموزشی خود درگیر باشد.

بهمن رحیم محمدیدر جمع خبرنگاران با بیان اینکه آموزش متوسطه در شرایط فعلی به جهت اجرایی شدن طرح ۶-۳-۳ در شرایط سختی قرار گرفته است، اظهار کرد: با اجرایی شدن طرح ۶-۳-۳ از سال ۹۲ در دوره ابتدایی و اول متوسطه به دلیل تنوع شاخه‌ها در این دو مقطع با مشکلات بسیاری روبرو شدیم.
وی افزود: در شاخه نظری ۴ رشته، در شاخه فنی و حرفه‌ای ۴۰ رشته و شاخه کار و دانش ۱۵۰ رشته با تغییر این رویکرد با مشکل روبرو شد.
محمدی با بیان اینکه با اجرای این طرح ۴۰ جلد کتاب در دوره ابتدایی و ۷۰۰ کتاب در دوره متوسطه تغییر یافت، افزود: طرح کتاب زده ۶-۳-۳ باعث شد آموزش و پرورش همچنان در نظام آموزشی خود درگیر باشد.


وی ادامه داد: با توجه به ساختار آموزش و پرورش در سال جاری ۱۴۰ عنوان کتاب جدید تألیف شده است همچنین در شاخه فنی و حرفه‌ای بیش از ۴۰ درصد تجهیزات باید به روز شود.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان خاطر نشان کرد: افرادی که تصمیم به اجرایی شدن طرح کتاب زده ۶-۳-۳ گرفتناکنون باید پاسخگو باشند که چه تمهیداتی در این راستا در نظر گرفته‌اند.


محمدی با بیان اینکه حوزه آموزش متوسطه حاصل ۱۲ سال سیستم آموزشی یک کشور است، گفت: باید شاخص های این مقطع به صورت کلان برنامه ریزی شود زیرا آموزش و پرورش با وجود یک میلیون معلم در سطح کشور و ۵۰ هزار معلم در استان باید بتواند خود را با این تغییر رویکرد همسو کند.
وی با اشاره به اینکه ۱۸۹۸ دانش آموز در مقطع متوسطه اول و ۹۵۱۰ دانش آموز در متوسطه دوم در استان مشغول به تحصیل هستند، افزود: در مقطع فنی و حرفه‌ای تا ۱۱۵ واحد آموزشی وجود دارد که ۲۱۶ پسر و ۱۹۹ دختر با جمع ۴۷۶ دانش آموز در این مقطع درس می‌خوانند.


معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه ۶۹ نفر از معلمان استان در مقطع دکترا، ۲۲ هزار نفر مقطع لیسانس و ۳۷۰۰ نفر مقطع فوق لیسانس هستند، اضافه کرد: حوزه متوسطه اجرای نظام ۶-۳-۳، توسعه آموزش های فنی و حرفه‌ای، توسعه فرهنگ پژوهش، خلاقیت و نوآوری و توسعه و بهبود مدیریت آموزشگاهی از اولویت‌های آموزش و پرورش است.
وی با بیان اینکه هفت پژوهش سرا دانش آموزی در سال جدید احداث شده است، افزود: تا پایان سال جاری نیز چهار مرکز آموزش تخصصی هنر دانش آموزان در رشته‌های مکانیک، فرش، کشاورزی، برق و کامپیوتر افتتاح خواهد شد.


محمدی با اشاره به عدم توازن در تعادل نیروی انسانی در بدنه آموزش و پرورش استان خاطر نشان کرد: در حال حاضر با کمبود ۳۰۰۰ معلم در مقطع ابتدایی و مازاد نیرو در مقطع متوسطه روبرو هستیم.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه مدارس تیزهوشان از چهار مرکز به ۲۸ مرکز افزایش یافته است، گفت: توسعه مدارس نمونه دولتی و طبقه بندی این مدارس استان و کشور را با چالش جدی روبرو کرده است.


وی ادامه داد: ۳۳۰ هزار معلم در طی ۵ سال آینده در سطح کشور بازنشسته می‌شوند و این یک چالش برای آموزش و پرورش در جذب نیروی جدید است.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه شش هزار مدرسه در سطح استان در جابجایی دانش آموزان با مشکل روبرو هستند، خاطر نشان کرد: برای نمونه در سال جاری مجبور به جابه جایی ۲۰۰ فضای آموزشی به جهت ساختار اول و دوم متوسطه مجبور شدیم.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان