کد خبر: 38892 (1) تاریخ انشار : 1395/10/12 22:08
اندازه متن
ارتفاع سطر

بازنشستگی۳۳۰ هزار معلم ؛

چالشی جدید برای آموزش و پرورش

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: طرح کتاب زده ۶-۳-۳ باعث شد آموزش و پرورش در همچنان نظام آموزشی خود درگیر باشد.

بهمن رحیم محمدیدر جمع خبرنگاران با بیان اینکه آموزش متوسطه در شرایط فعلی به جهت اجرایی شدن طرح ۶-۳-۳ در شرایط سختی قرار گرفته است، اظهار کرد: با اجرایی شدن طرح ۶-۳-۳ از سال ۹۲ در دوره ابتدایی و اول متوسطه به دلیل تنوع شاخه‌ها در این دو مقطع با مشکلات بسیاری روبرو شدیم.
وی افزود: در شاخه نظری ۴ رشته، در شاخه فنی و حرفه‌ای ۴۰ رشته و شاخه کار و دانش ۱۵۰ رشته با تغییر این رویکرد با مشکل روبرو شد.
محمدی با بیان اینکه با اجرای این طرح ۴۰ جلد کتاب در دوره ابتدایی و ۷۰۰ کتاب در دوره متوسطه تغییر یافت، افزود: طرح کتاب زده ۶-۳-۳ باعث شد آموزش و پرورش همچنان در نظام آموزشی خود درگیر باشد.


وی ادامه داد: با توجه به ساختار آموزش و پرورش در سال جاری ۱۴۰ عنوان کتاب جدید تألیف شده است همچنین در شاخه فنی و حرفه‌ای بیش از ۴۰ درصد تجهیزات باید به روز شود.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان خاطر نشان کرد: افرادی که تصمیم به اجرایی شدن طرح کتاب زده ۶-۳-۳ گرفتناکنون باید پاسخگو باشند که چه تمهیداتی در این راستا در نظر گرفته‌اند.


محمدی با بیان اینکه حوزه آموزش متوسطه حاصل ۱۲ سال سیستم آموزشی یک کشور است، گفت: باید شاخص های این مقطع به صورت کلان برنامه ریزی شود زیرا آموزش و پرورش با وجود یک میلیون معلم در سطح کشور و ۵۰ هزار معلم در استان باید بتواند خود را با این تغییر رویکرد همسو کند.
وی با اشاره به اینکه ۱۸۹۸ دانش آموز در مقطع متوسطه اول و ۹۵۱۰ دانش آموز در متوسطه دوم در استان مشغول به تحصیل هستند، افزود: در مقطع فنی و حرفه‌ای تا ۱۱۵ واحد آموزشی وجود دارد که ۲۱۶ پسر و ۱۹۹ دختر با جمع ۴۷۶ دانش آموز در این مقطع درس می‌خوانند.


معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه ۶۹ نفر از معلمان استان در مقطع دکترا، ۲۲ هزار نفر مقطع لیسانس و ۳۷۰۰ نفر مقطع فوق لیسانس هستند، اضافه کرد: حوزه متوسطه اجرای نظام ۶-۳-۳، توسعه آموزش های فنی و حرفه‌ای، توسعه فرهنگ پژوهش، خلاقیت و نوآوری و توسعه و بهبود مدیریت آموزشگاهی از اولویت‌های آموزش و پرورش است.
وی با بیان اینکه هفت پژوهش سرا دانش آموزی در سال جدید احداث شده است، افزود: تا پایان سال جاری نیز چهار مرکز آموزش تخصصی هنر دانش آموزان در رشته‌های مکانیک، فرش، کشاورزی، برق و کامپیوتر افتتاح خواهد شد.


محمدی با اشاره به عدم توازن در تعادل نیروی انسانی در بدنه آموزش و پرورش استان خاطر نشان کرد: در حال حاضر با کمبود ۳۰۰۰ معلم در مقطع ابتدایی و مازاد نیرو در مقطع متوسطه روبرو هستیم.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه مدارس تیزهوشان از چهار مرکز به ۲۸ مرکز افزایش یافته است، گفت: توسعه مدارس نمونه دولتی و طبقه بندی این مدارس استان و کشور را با چالش جدی روبرو کرده است.


وی ادامه داد: ۳۳۰ هزار معلم در طی ۵ سال آینده در سطح کشور بازنشسته می‌شوند و این یک چالش برای آموزش و پرورش در جذب نیروی جدید است.
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه شش هزار مدرسه در سطح استان در جابجایی دانش آموزان با مشکل روبرو هستند، خاطر نشان کرد: برای نمونه در سال جاری مجبور به جابه جایی ۲۰۰ فضای آموزشی به جهت ساختار اول و دوم متوسطه مجبور شدیم.
منبع :
ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):
انتشار این صفحه در:افزودن یه MySpace افزودن یه Diigo افزودن یه Mister Wong افزودن یه Twitter افزودن یه Blogmarks افزودن یه Facebook افزودن یه Newsvine افزودن یه LinkedIn افزودن یه Google Bookmarks افزودن یه Digg افزودن یه Yahoo MyWeb افزودن یه Reddit افزودن یه MyAOL افزودن یه Deliciousنوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان