کد خبر: 47081 تاریخ انشار : 1396/03/06 11:21
اندازه متن
ارتفاع سطر

ساماندهی شهرتاریخی گرگان پس از 12سال

جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز ، ساماندهی کارگاه های کاوش باستان شناسی،شهر تاریخی گرگان (جرجان) در قالب طرح ساماندهی این شهر تاریخی انجام شد .

ماد - محمد مرتضایی سرپرست هیأت باستان شناسی شهر تاغریخی گرگان گفت : نخستین فصل پژوهش، ساماندهی و حفاظت شهر تاریخی گرگان(جرجان) بعد از یک وقفه 12 ساله با همکاری پژوهشکده باستان شناسی ، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و پایگاه میراث فرهنگی شهر باستانی گرگان، انجام گرفت .
او افزود: در این فصل بر اساس ضرورت و توسعه غیرقانونی ساخت و سازهای شهری و روستایی در طی سالهای گذشته، بازنگری و تدقیق نقشه عرصه و حریم تاریخی شهر تاریخی گرگان در دستور کار هیات قرار گرفت.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، هماهنگی با دهیاران روستاهای قلندرآباد بالا و پایین، گدم آباد ، چای بوئی و تولیت آستانه مقدسه امام زاده یحیی بن زید(ع) و تاکید بر رعایت قوانین و مقررات جاری سازمان و جلوگیری از روند تغییر کاربری های عرصه و حریم و ساخت و سازهای غیرمجاز را اقدامات صورت گرفته در این پروژه اعلام کرد .
او گفت : تهیه پایه های بتونی برای نصب در محدوده حریم تاریخی شهر باستانی گرگان در راستای ترمیم و اصلاح پایه های بتونی سال 1367 خورشیدی و ترمیم و اصلاح تابلوهای راهنما و هشدار دهنده پیرامون شهر تاریخی گرگان ، نظافت و ساماندهی کارگاه های کاوش باستان شناسی دهه 1350 و 1380 خورشیدی و شناسایی علف های هرز و خودرو با همکاری کارشناسان اداره جهاد کشاورزی شهرستان گنبدکاووس و جمع آوری علف های هرز بعد از سمپاشی و بوته کنی از روی ساختارهای معماری  از دیگر فعالیت های صورت گرفته دراین پروژه بود .
وی ساماندهی تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاه مرمت و دسته بندی و طبقه بندی مجموعه قطعات سفالی و مواد فرهنگی مکشوفه حاصل از کاوش باستان شناسی در سالهای گذشته و فراهم کردن مقدمات راه اندازی بانک سفال و برگزاری نشست با دهیاران روستاهای پیرامون شهر تاریخی گرگان وتوجیه اهمیت و جایگاه این شهر باستانی در بستر تاریخ باشکوه ایران زمین را از دیگر اقدامات صورت گرفته اعلام کرد.
مرتضایی گفت : همکاری با گروه های مردم نهاد در جمع آوری زباله های خانگی و همکاری با گروه های دانش آموزی، دانشگاهی، تورهای گردشگری و علاقمندان هنگام بازدید از کارگاه های کاوش از اقدامات شایسته و مطلوب در این فصل بوده است که امیدواریم روند فعالیت های پژوهشی، حفاظتی و معرفی شهر باستانی گرگان همچنان بصورت مستمر ادامه یابد.
وی گفت : البته با توجه با گستردگی شهر تاریخی گرگان و اهمیت آن در طول تاریخ ایران هنوز ناگفته های فراوانی در دل آن نهفته است که نیازمند همت و تلاش پژوهشگران در رشته های مختلف علمی برای بازگشایی این رازهای مدفون در شهر تاریخی گرگان است.
پروژه پژوهش ، ساماندهی و حفاظت شهر تاریخی گرگان (جرجان)با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت .
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان