کد خبر: 51970 تاریخ انشار : 1395/10/13 00:02
اندازه متن
ارتفاع سطر

پیکرک های تپه سراب کرمانشاه به ثبت رسید

در کمیته ثبت آثار منقول در فهرست آثار ملی ایران که امروز با حضور کارشناسان ارشد سازمان میراث فرهنگی و دفتر ثبت برگزار شد 10 پیکره جانوری و انسانی تپه سراب کرمانشاه به ثبت رسید.

به گزارش ماد،جلسه کمیته ثبت آثار منقول در فهرست آثار ملی ایران با حضور فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی، استاد سمسار، آقای قره خانی، توحیدی، کلانتری، حمیده چوبک، جبرئیل نوکنده و تعدادی از کارشناسان اداره کل موزه ها برگزار شد.
«فرهاد نظری» مدیر اداره کل دفتر ثبت آثار تاریخی کشور با اعلام اینکه 10 پیکرک مربوط به هزاره هفتم از تپه سراب کرمانشاه به ثبت رسیده است، گفت: با توجه به اینکه پیکرک های کرمانشاه از شهرت جهانی برخوردارند و پیشتر تعدادی از آنها در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته بود هم اکنون نیز 10 پیکرک دیگر به ثبت رسید.
او تاکید کرد: پیکرک ونوس سراب که در تمامی کتابهای تاریخ هنر جهان معرفی شده است از جمله پیکرک های این منطقه به شمار می رود. این درحالی است که کاشف این پیکرک ها بریدوود است که گفته می شود یکی از بهترین و دقیقترین باستان شناسانی است که در ایران فعالیت باستان شناسی داشته است.
مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی با اشاره به اینکه پیکرک های تپه سراب کرمانشاه نشاندهنده دوره ای از تاریخ بشر هستند ادامه داد: این پیکرک ها نشان از آن دارد که انسان چگونه توانسته است در طول تاریخ حیوانات را اهلی کند و به خدمت بگیرد.
درحال حاضر پیکرک های جانوری و انسانی تپه سراب کرمانشاه در موزه ملی ایران نگهداری می شود.

منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان