کد خبر: 53434 تاریخ انشار : 1396/04/28 14:21
اندازه متن
ارتفاع سطر

مرمت پل تاریخی گاومیشان در ایلام آغاز شد

مرمت پل تاریخی گاومیشان به منظور حفاظت از این اثر شاخص ساسانی با آواربرداری روی دیوارها و بخش های مختلف بدنه و پایه های پل آغاز شد.

ماد - پل تاریخی گاومیشان واقع در شهرستان دره شهر در استان ایلام به دلیل قرار گرفتن بر روی رودخانه سیمره و استحکام یکی از حیرت انگیزترین پلهای تاریخی غرب کشور است. پل تاریخی و زیبای گاومیشان که بقای آن متعلق به دوران ساسانی است بر روی رودخانه سیمره پس از تلاقی با رودخانه کشکان ساخته شده است. قوس های جناقی آجری و سایر تعمیرات سنگی و نمای فعلی پل بیانگر مرمت این پل در دوران بعد به خصوص دوران اتابک لر کوچک است.
«رویا ارجمند» معاون میراث فرهنگی استان ایلام با اعلام این مطلب گفت: با توجه به اعتبارات ابلاغ شده و به منظور حفاظت از پل تاریخی گاومیشان مرمت و حفاظت از این اثر تاریخی با تجهیز کارگاه و خرید مصالح توسط اداره میراث فرهنگی استان ایلام آغاز شد.
وی افزود:آواربرداری روی دیوارها و همچنین بخش های مختلف بدنه و پایه های پل، تهیه و نصب و برچیدن داربست های فلزی، مرمت و دوخت و دوز طاق آجری، پایه ها و سایر بخش های پل، اجرای بندکشی با گچ در نمای دیوار سنگی، استحکام بخشی و ترمیم موضعی بدنه سنگی طاق ها با سنگهای حجاری شده و همچنین اجرای دیوار با سنگ لاشه از جمله اقدامات مرمتی است که توسط کارشناسان و مرمت گران صورت می گیرد.
پل تاریخی گاومیشان در سال 1377 به شماره 2222توسط سازمان میراث فرهنگی در آثار ملی کشور ثبت شده است. این پل تاریخی از پنج چشمه بزرگ تشکیل شده است که در حال حاضر فقط یکی از این چشمه ها سالم است و ارتباط چشمه ها با مسیر حرکت آب و طغیان آن محرز است.
پایه ها و تکیه گاه های اصلی پل مدور و قطور است و مصالح آن از سنگ های مکعبی بزرگ و تراشیده در ابعاد مساوی است که به صورت رگ چین به روی هم چیده شده اند و پایه اصلی پل را به وجود آورده است. داخل پایه ها نیز از قلوه سنگ و ملاط گچ پر شده و مصالح پل سنگ و ملاط گچ و در سقف تاق ها از آجر است که همگی در پیچیدگی این پل نقش دارند.
تاق های جناغی، دالانها و راهروها همگی از آجرهایی به ابعاد 20 در 25 سانتی متر ساخته شده است و نمای این پل تاقچه های مسدود و باز و موج شکن هایی دارد که به وسیله راهروها با چند پل به هم متصل می شوند که این نیز حتی در دوران کنونی بسیار مهندسی شده به نظر می رسد.

منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان