کد خبر: 61174 تاریخ انشار : 1396/05/21 11:26
اندازه متن
ارتفاع سطر

آغاز کاوش های باستان شناسی در قلعه رستم سیستان

سعادتیان از آغاز کاوش و خاکبرداری محوطه قلعه رستم دشت سیستان با هدف بررسی خندق پیرامون و پی یابی و خوانا سازی شاه نشین خبر داد.

ماد - مجتبی سعادتیان سرپرست هیأت کاوش گفت :این مجموعه باستانی در فاصله 50 کیلومتری جنوب شهرستان هامون استان سیستان و بلوچستان و در منطقه فرهنگی حوضدار واقع شده است.
او افزود : بر اساس مطالعات باستان شناختی پیشین، این محوطه به سده های 6 تا 11 هجری قمری منتسب  شده است.
سعادتیان اظهار داشت: این در حالی است که چندین محوطه پیش از تاریخ و دوران تاریخی نیز در این منطقه فرهنگی به چشم می خورد و منطقه حوضدار را به یکی از مناطق مهم فرهنگی دشت سیستان بدل کرده است.
  او افزود :قلعه باستانی رستم یکی از آثار این پهنه فرهنگی است که در بررسی های باستان شناختی دشت سیستان در سال های 85 و 86 به سرپرستی رضا مهرآفرین و سید رسول موسوی حاجی بررسی و در سال 1393 با شماره 31110 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.  
این باستان شناس گفت :بنای شاه نشین، سر در ورودی، بنای گنبدی (یخدان)، اصطبل  و چندین فضای دیگر در این این قلعه به چشم می خورد که علاوه بر انجام فعالیت های مرمتی، نیازمند انجام مطالعات منظم باستان شناختی است تا بتوان به حصول نتایج درخور امیدوار بود.
او افزود : بر این اساس و با توجه به لزوم فعالیت های علمی، گروهی از باستان شناسان و مرمت گران اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اقدام به تهیه طرح پژوهشی کاوش و خاکبرداری در بنای شاه نشین و بررسی خندق پیرامون کرده اند تا بتوانند علاوه بر انجام مطالعات باستان شناختی، زمینه انجام فعالیت های مرمتی را نیز مهیا کنند.
  کاوش و خاکبرداری محوطه قلعه رستم دشت سیستان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان