کد خبر: 61516 (1) تاریخ انشار : 1396/05/21 10:56
اندازه متن
ارتفاع سطر

مرمت مهمترین بناهای تاریخی چهارمحال بختیاری

مرمت و ساماندهی مقبره آصف شاعر نامدار استان، قلعه تاریخی فرخشهر و قلعه سردار جنگ نصیرخان بختیاری

ماد - مصطفی هادی پور معاون میراث فرهنگی استان چهارمحال بختیاری از تعمير و مرمت مقبره آصف، شاعر نامدار شهر فرخشهر در استان چهارمحال و بختياري خبر داد. وی افزود: عملیات اجرایی صورت‌ گرفته در مقبره آصف درحالی از سال 87 آغاز شده که این عملیات مرمتی شامل مرمت ديوارهای اطراف بنا و پشت‌بام‌سازی (شیب‌بندی و ایزولاسیون)، ساخت درب فلزی ورودی و اجرای ازاره‌‌‌‌‌های سنگی، تهیه، ساخت و نصب پایه‌های فلزی و سازه‌ گنبد و دیوارهای حایل و محافظ می شود.
به گفته وی، عمليات مرمتی مقبره آصف با اعتباري بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون ریال  اجرا ‌شده ‌است.
میرزامحمد معروف به کربلایی‌میرزا متخلص به آصف از شاعران و عرفای نامدار شهر فرخشهر است، این شاعر نامدار از مفاخر ارزنده و مداح اهل‌بیت(ع) در این دیار به شمار می‌رود.
قلعه تاریخی اسفندیارخان بختیاری هم مرمت شد
معاون میراث‌فرهنگی استان چهارمحال‌‍وبختیاری همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود از تعمير و مرمت قلعه تاریخی فرخشهر با اعتباری بالغ ‌بر یک میلیارد و 300 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی خبر داد.
وی افزود: قلعه تاریخی فرخشهر داخل شهر واقع شده است و بنای این قلعه تاريخي مربوط به اواخر دوره قاجار و متعلق به اسفندیارخان بختیاری است که در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۸۴ با‌شماره ۱۲۴۱۱ در فهرست آثار ملی ایران به‌ثبت رسید.
آنطور که هادیپور افزود:عملیات اجرایی مرمت بنای قلعه فرخشهر از سال 86  تاكنون طی چند مرحله  انجام شده كه اهم اين اقدامات مرمتي شامل پشت‌بام‌سازي ازقبيل (شیب‌بندی و ایزولاسیون)، مرمت ضلع غربی بنا(حذف الحاقات نامناسب، اجرای تأسیسات الکتریکی، اجرای اندود کاه‌گل سقف و بدنه، اجرای گلویی، اجرای نمای آجری) می شود.
قلعه سردار جنگ هم در فهرست مرمت ها قرار گرفت
معاون میراث‌فرهگی چهارمحال بختیاری ازتعمير و مرمت قلعه سردار جنگ متعلق به نصیرخان بختیاری كه حدود 90 سال پیش اواخر دوره قاجاريه بنا شده خبر داد.
وی افزود:اين بناي تاريخي در  ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرقی شهرکرد و در مرکز استان چهارمحال‌وبختیاری و در روستای سورک از توابع بخش کیار قرار دارد.
مصطفي هاديپورعملیات اجرایی این بناي تاريخي را شامل اجرای تأسیسات الکتریکی و برق، اجرای گچ کشی بدنه و سفیدکاری، استحکام‌بخشی، اجرای گلویی و اجرای کف‌فرش آجری دانست و گفت : معماری قلعه به شکلی ‌است که ظرافت، سادگی و بی پیرایگی به کار رفته در تزئینات قلعه چشم هر ببینده‌ای را خیره می‌کند.
وي با بيان اينگه قلعه تاریخی سردار جنگ بختیاری با اعتباری بالغ بر 850 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی در حال تعمیر و مرمت است.
این قلعه شامل ساختمان اصلی با دو طبقه زیرزمین و هم‌کف، ابنیه جانبی شمال و جنوب آن، ورودی هشتی‌شکل و حمام کوچک است که مصالح آن از خشت و گل  و نمای آن از آجر است.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان