کد خبر: 61697 تاریخ انشار : 1396/03/16 09:02
اندازه متن
ارتفاع سطر

فرهنگ های پیش از تاریخ حاشیه بیابان لوت کتاب شد

کتاب "مجموعه مقالات و کاتالوگ نمایشگاه فرهنگ های پیش از تاریخ حاشیه بیابان لوت به روایت آثار موزه ملی ایران "به مناسبت ثبت بیابان لوت در فهرست میراث جهانی توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به چاپ رسید.

ماد - این کتاب به کوشش محمد حسین عزیزی خرانقی با همکاری فریدون بیگلری ، ام البنین غفوری و جبرئیل نوکنده منتشر شده است .
در پیشگفتار این کتاب آمده است که: کشور ایران به دلیل داشتن ظرفیت های طبیعی و فرهنگی یکی از شاخص ترین مناطق به شمار می رود و یکی از خاص ترین مناطق اقلیمی و آب و هوایی ایران بیابان لوت است .
لوت علاوه بر ویژگی های بسیار منحصر به فرد طبیعی و اقلیمی ، خاستگاه و پرورش دهنده فرهنگ های بسیار خاصی از دوران پارینه سنگی تا اواخر دوره مفرغ (هزاره سوم پیش از میلاد)است .
بیابان لوت یکی از غنی ترین نواحی معدنی ایران است و همین عامل موجب شکل گیری اولین جوامع صنعت گر و فلز کار دراین منطقه شده و شواهد باستان شناختی بیانگر رشد و توسعه ای فن در کنار دیگر فناوری های صنعتی در این نواحی است .
در مقدمه این کتاب نیز آمده ؛بیش از صد سال از شروع مطالعات باستان شناسی در ایران می گذرد و بیشتر بخش های این سرزمین مخصوصا نیمه غربی آن مورد توجه پژوهشگران و باستان شناسان قرار گرفته است و سیر تحول و تکامل فرهنگ های انسانی از ادوار پارینه سنگی تا دوران متأخر نسبتا شناخته ، معرفی و مطالعه شده است اما نیمه شرقی ایران به دلایل مختلف و مخصوصا شرایط اقلیمی و جغرافیایی کمتر مورد توجه قرار گرفته است .
مطالعات باستان شناسی در بیابان لوت با کاوش در دو محوطه کلیدی شهر سوخته در بخش شرقی آن شهداد و بخش غربی آن آغاز شد و همچنان نیز پس از حدود نیم قرن از شروع این فعالیت ها ، هنوز آگاهی های عمده باستان شناختی ما در دوره پیش از تارخی از این محدوده مربوط به همین دو محوطه است.
هر چند که بررسی های میدانی در سالهای اخیر توسط باستان شناسان ایرانی در این نواحی انجام شد و در این مجلد نیز بخش هایی از آن منتشر شده است محوطه های شاخص و بسیار همچنان بدون هیچ مطالعه ای وجود دارند که در صورت انجام پژوهش های هدفمند ، بلند مدت و میان رشته ای ، دانسته های ما را ازین دوران طولانی از پارینه سنگی تا پایان دوره پیش از تاریخ متحول خواهند کرد .
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان