کد خبر: 62048 تاریخ انشار : 1396/07/22 13:11
اندازه متن
ارتفاع سطر

گردهمایی تخصصی شهرهای زیرزمینی برگزار می شود

گردهمایی تخصصی شهر های زیرزمینی ایران فردا یکشنبه 23 مهر ماه در تهران ، سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می شود.

ماد - این گردهمایی از سوی گروه تاریخ و باستان شناسی خانه اندیشمندان علوم انسانی با مشارکت انجمن صنفی کارگری راهنمایان گردشگری استان تهران، ادارهکل صنایع دستی و گردشگری استان همدان و پایگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوش آباد برگزار می شود.
به گفته محمد مهدی امینی معرفی و اعلام نتایج کاوش های صورت گرفته  در شهر های زیرزمینی ارزانفود و سامن در همدان از سوی علی خاکسار سرپرست تیم کاوش در این شهر های دستکند از جمله موضوعات سخنرانی در این نشست به شمار می رود. شهر زیرزمینی ارزانفود از دوره اشکانی تا ساسانی  مورد استفاده بوده و شهر زیرزمینی سامن  نیز از شهرهای دستکند مربوط به دوره قبل از اشکانیان است.
سکونتگاه زیرزمینی روستای مزدک در استان کهکیلویه و بویراحمد و سازه های زیرزمینی شوشتر از دیگر موضوعات سخنرانی در این نشست است که قرار است از سوی نوروز رجبی و مهدی امیدی فر ارایه شود.
اسماعیل شراهی رئیس گروه حفظ و احیاء بنا و محوطه های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی نیز در این نشست به معرفی بیش از 10 شهر زیرزمینی در استان مرکزی خواهد پرداخت.
شهر زیرزمینی نوش آباد به عنوان شهری با اهمیت از قرون اولیه و میانه اسلام در کاشان موضوع سخنرانی زهرا ساروخانی مدیر پایگاه ملی پژوهشی  نوش اباد است که سرپرستی کاوش های صورت گرفته در این شهر تاریخی ر انیز  بر عهده داشته است.
علاقه مندان به موضع شهر های زیرزمینی می توانند 23 مهرماه (فردا) از ساعت 16.30 در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان استاد نجات اللهی نبش خیابان ورشو حضور یابند.
منبع : روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان