کد خبر: 64452 تاریخ انشار : 1396/06/26 12:36
اندازه متن
ارتفاع سطر

ساماندهی،حفاظت و معرفی بیشتر باغ شاهی پاسارگاد

ساماندهی، حفاظت، مرمت و معرفی بیشتر آبراهه های پردیس شاهی به عنوان تنها شواهد فیزیکی باقی مانده از این باغ جهانی مورد توجه و اولویت پایگاه میراث جهانی پاسارگاد قرار گرفت.

ماد - کانال های آبرسان یا همان آبراهه های باغ شاهی پاسارگاد یکی از آثار فاخر و ارزشمند هخامنشیان محسوب می شود که به دنبال ایجاد فضای باغ و پیوستگی با مجموعه میراث جهانی پاسارگاد شکل گرفته است. پیشینه اقدامات حفاظتی این اثر مربوط به سال 85  می شود که با حضور تیم حفاظت و مرمت تخت جمشید با سرپرستی حسن راهساز و استادکاران آموزش دیده و دارای مهارت انجام گرفته است.
«حمید فدایی» مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد با تاکید بر اینکه آبراهه ها و قطعات سنگی باغ شاهی نیازمند حفاظت و مرمت مداوم است اعلام کرد: در سال 1385 حدود 100 متر از مسیر آبراهه ها مرمت و ساماندهی شد که پس از 10 سال وقفه در حوزه مرمت و اقدامات حفاظتی در مجموعه، فصل جدید ساماندهی و حفاظت از آبنماهای باغ شاهی از ابتدای شهریور ماه سال گذشته در محوطه باغ پاسارگاد آغاز شد.

وی افزود: این طرح با هدف ساماندهی، حفاظت و معرفی بیشتر باغ شاهی پاسارگاد در دستور کار قرار گرفته است. در این طرح ابتدا کانال ها و مسیرهای گذر آب که طول آن 1100 متر است توسط نیروی فنی ماهر و زیر نظر کارشناسان پایگاه پاکسازی می شود. به طوری که از نکات قابل توجه این طرح تثبیت خاک های اطراف و ایجاد شیب منفی در طرفین آب نماها جهت جلوگیری از ورود آب های سطحی به داخل آبنماها است.

به گفته فدایی؛ در ادامه این طرح در خرداد ماه سال جاری با دعوت از استادکاران مجموعه تخت جمشید باب جدیدی از همکاری های مشترک و همچنین به اشتراک گذاشتن و تبادل دانش و تکنیک حفاظت و مرمت سنگ گشوده شد. حضور این اساتید باتجربه و ماهر باعث فعال شدن کارگاه و آموزش نیروهای کارشناس و سایر افرادی که می توانند انتقال دهنده این علم به نسل های بعد باشند را در پی خواهد داشت.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان