کد خبر: 66639 تاریخ انشار : 1396/03/23 16:30
اندازه متن
ارتفاع سطر

کشف منازل مسکونی دوره ایلخانی در شهر تاریخی بلقیس

منازل مسکونی دوره ایلخانی از مهمترین کشفیات فصل هشتم کاوش در داخل ارگ شهر بلقیس اسفراین است.

ماد - احمد نیک گفتار، سرپرست فصل هشتم کاوش شهر تاریخی بلقیس اسفراین امروز سه شنبه با اعلام این خبر گفت: این منازل با ساختار پی سنگی، دیوارهای خشتی که کف اتاق ها دارای اندود گچ و دیوارها نیز دارای اندود کاهگل و یک لایه نازک اندود گچ و گل اخراست احتمالا به دوره ایلخانی تعلق دارد.
این باستان شناس کشف یک ساختار معماری با مصالح آجر و ساروج را از دیگر کشفیات این فصل از کاوش اعلام کرد و افزود: آنچه تاکنون در کاوش این بنا به دست امده متشکل از دو بخش شامل حوضچه و بنای مستطیل شکل با مساحت تقریبی 50 متر است که البته هنوز کاربری آن مشخص نیست.
او خاطر نشان کرد: هشتمین فصل کاوش باستان شناختی شهر تاریخی بلقیس اسفراین برای شناخت ساختار شهر، ایجاد فضای سایت موزه  برای بازدید کنندگان و تکمیل کاوش های فصول پیشین با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.
احمد نیک گفتار فراهم کردن بستری برای حفاظت  و مرمت اضطراری و تکمیلی در داخل ارگ و در محدوده شارستان با تاکید بر تپه منار برای مشخص کردن کاربری وتکمیل ساختار مسجد- مدرسه که بخش هایی از آن در فصول گذشته با کاوش های باستان شناختی نمایان شده بود را از دیگر اهداف این فصل از کاوش عنوان کرد.
این باستان شناس با اشاره به انجام نخستین فعالیت های باستان شناسی به صورت علمی در این مجموعه در سال 1386 گفت: این فعالیت ها تاکنون هر ساله به صورت مستمر ادامه داشته است.
او درباره کشفیات فصل هفتم کاوش های باستان شناختی که در دو بخش ارگ و شارستان صورت گرفته است، گفت: در داخل ارگ بقایایی از منازل مسکونی پیرامون یک حیاط مرکزی با یک سیستم آبرسانی  با ساختار تنبوشه ای متصل به حوض انبار کشف شد.
او افزود: بخش دیگرکاوش های فصل هفتم که در شارستان در بخش معروف به تپه منارصورت گرفت منجر به کشف یک صحن بزرگ با رواق های پیرامونی با یک ورودی آجر فرش شد که ایوان آن مزین به گچبری هایی از نوع برهشته  بوده  و در نوع خود از بی نظیرترین گچبرهای دوران اسلامی  در قرون7-5 ه.ق به شمار می رود  که احتمالا بقایای مسجد- مدرسه سلجوقی است.
وی از کشفیات دیگر در تپه منار  به ادامه تالار ستون دار(شبستان مسجد) و یک سیستم آبرسانی (قنات) اشاره کرد.
نیک گفتار ، شهر اسفراین را یکی از مهمترین  شهر های نیشابور در دوران اسلامی  دانست و گفت: شهر تاریخی اسفراین معروف به شهربلقیس در بین شریانهای تجاری نیشابور و جرجان قرار داشته و در تجارت و انتقال فرهنگ نقش مهمی ایفا می کرده  و امروزه به عنوان یکی از بناهای فرهنگی- تاریخی ، معماری و شهر سازی و یکی از قطب های مهم گردشگری استان و کشور حایز اهمیت است.
او افزود: اسفراین در دوره ایلخانی به دلیل تخریب نیشابور از اهمیت دو چندانی برخوردار می شود و از لحاظ  ساختار معماری شاهد رشد و شکوفایی این شهر هستیم.
به گفته این باستان شناس، برای اولین بارضرب سکه با نام حاکمان ایلخانی در این دوره را در شهر اسفراین  داریم.
او با اشاره به این که اسفراین یکی از شهر¬های کهن خراسان بزرگ قبل از اسلام است گفت: این شهر در سال 31 هجری قمری به وسیله عبدالله بن عامر تصرف  و مردم به تدریج مسلمان شدند و همزمان با حملات مغولان و تخریب نیشابور این شهر هم ویران و برای مدتی از رونق و اهمیت آن کاسته می¬شود.
به گفته این باستان شناس؛ با روی کار آمدن سلسله¬ ایلخانان و ثبات سیاسی و تغییر راه ارتباطی نیشابور به اسفراین به مسیر توس به اسفراین نه تنها اسفراین موقعیت ویژه¬ای بدست می¬آورد، بلکه اهمیت اسفراین دو چندان شده و حتی از تابعیت نیشابور خارج می شود و از این دوره تا دوره صفویه به عنوان یکی از مراکز مهم ضرب سکه در خراسان مطرح بوده است.
او در ادامه افزود: شهر اسفراین در اواخر دوران طهماسب دوم و ابتداى حکومت نادرشاه افشار یعنى در سال 1131 هـ.ق باردیگر توسط افاغنه ویران شد و از آن پس هیچ وقت روی آبادانی به خود ندید.
نیک گفتار با اشاره به این که شهر تاریخی بلقیس شرایط و ویژگی¬های کامل یک شهر اسلامی را دارا بوده است، گفت:  این شهر بالغ بر 200 هکتار وسعت و متشکل از سه بخش ارگ ، شارستان و ربض است. زمانی 30 برج حفاظتی در اندازه¬های متفاوت در بخش ارگ وجود داشته است.
او بیشترین آثار و بقایای معماری را در بخش شارستان دانست و گفت: در این بخش با استناد به متون و شواهد باستان شناسی بناهای عام المنفعه¬ای از جمله بازار، حمام، مسجد، رباط و غیره قرار داشته است که در نتیجه مطالعات باستان¬شناسانه دقیق، مکان و وضعیت برخی از آنان مطالعه و روشن شده و مطالعات راجع به آنها کماکان ادامه دارد.
فصل هشتم کاوش شهر تاریخی بلقیس اسفراین با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.
 
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان