کد خبر: 80879 تاریخ انشار : 1396/04/26 14:05
اندازه متن
ارتفاع سطر

فرزاد مافی:

نابودی محوطه های باستانی دشت قزوین بواسطه فعالیت های عمرانی

تمرکز فعالیت های باستان شناسی در دشت قزوین و غفلت از ارتفاعات این منطقه باعث شده پژوهش ها در این حوزه ابتر بماند .

ماد - فرزاد مافی روند نابودی محوطه های باستانی دشت قزوین در قالب فعالیت های عمرانی و کشاورزی را بسیار سریع دانست و تصریح کرد : تمرکز فعالیت های باستان شناسی در دشت قزوین و غفلت از ارتفاعات این منطقه باعث شده پژوهش ها در این حوزه ابتر بماند .
سرپرست هیأت بررسی و شناسایی شهرستان آبیک قزوین این مطلب را در نشست گزارش به همکار که به همت پژوهشکده باستان شناسی در محل پژوهشگاه برگزار شد مطرح کرد .
او یکی از دلایل اصلی انجام این پروژه را شناخت نسبی از منطقه اعلام کرد و گفت : تا کنون هیچگونه بررسی نظام مندی با هدف از پیش تعیین شده در دشت قزوین به ویژه نیمه شرقی آن انجام نگرفته بود .
مافی با اشاره به دلیل در اولویت قرار گرفتن مطالعات آبیک و با بیان اینکه باستان شناسی قزوین عمدتا برروی دشت قزوین ، بخش جنوبی آن و تنها چند محوطه شاخص و معروف استوار است تصریح کرد :تمرکز روی دشت قزوین باعث غفلت از کوهستان و مناطق مرتفع قزوین شده است .
او گفت :تمرکز روی دشت قزوین و انجام تحلیل های باستان شناسی بر اساس یافته های آن باعث شده این بررسی ها ابتر بماند در حالیکه مناطق دشت و کوهپایه به هم وابسته هستند .
به گفته این باستان شناس ، تمرکز مطالعات باستان شناسی تنها بر روی دشت قزوین باعث شده اینطور استنباط شود که این دشت بیشتر محوطه های پیش از تاریخ دارد  در حالیکه کوهپایه های قزوین در دوران عصر آهن ، اشکانی ، ساسانی و ماد محوطه های غنی بسیاری دارد .
مافی روند نابودی محوطه های باستانی دشت قزوین در قالب فعالیت های عمرانی و کشاورزی را بسیار سریع اعلام کرد که بسیاری از محوطه های با ارزش به این ترتیب از بین رفته است .
او تصریح کرد :موقعیت گذرگاهی قزوین باعث شده که اگر اطلاعات درستی از تحولات و تتورات فرهنگی دشت و کوهپایه قزوین نداشته باشیم در بازخوانی تتورات فرهنگی ادوار مختلف از پیش از تاریخ تا دوره اسلامی دچار مشکل خواهیم شد .
مافی با اشاره به تخریب 70درصدی محوطه باستانی مزرا توسط قاچاقچیان پیش از کاوش های باستان شناسی گفت :اگر کاوش های باستان شناسی  در مزرا به موقع صورت می گرفت شاید ادبیات عصر آهن شمال غرب و شمال ایران را اصلاح می کرد .
او با بیان اینکه پیش از این سه فصل پژوهش ،هیچ گونه پژوهش باستان شناسی در  آبیک انجام نگرفته بود تصریح کرد : جداول گاهنگاری و استنتاجاتی که در مورد تتورات فرهنگی دشت قزوین که عمدتا بر اساس یافته های سطحی به دست آمده تنظیم شده  نیاز به بازبینی و اصلاح دارد و لی در هر صورت مواد اولیه را داریم و اگر کاوش های دیگری صورت بگیرد می توانیم این اطلاعات را در اختیار کاوشگران قرار دهیم .
این باستان شناس با اشاره به اینکه اکثر فعالیت های میراث فرهنگی قزوین در حوزه صیانت از بافت ها و بناهای تاریخی صورت گرفته است تصریح کرد :از این رو مبحث باستان شناسی درتمامی ادوار در این استان مغفول مانده که امیدواریم به زودی باستان شناسی قزوین از زیر سایه مرمت بیرون آید .
                                      شناسایی 148محوطه تاریخی در آبیک
در ادامه این نشست رضا آخوندی سرپرست هیأت باستان شناسی با اشاره به سه فصل بررسی باستان شناسی که  در شهرستان آبیک انجام گرفته تصریح کرد که در این سه فصل به ترتیب 89،35و 24محوطه در مجموع 148محوطه شناسایی شد .
او افزود :این محوطه ها از ارتفاع 2300تا 1350متری از سطح دریا شناسایی شده اند که از این تعداد 12محوطه پارینه سنگی میانه و عمدتا متمرکز در دهستان های کوهپایه شرقی و غربی هستند .
وی گفت : از این دوازده محوطه شاخص ترین وزمه دشت در شمال روستای توداران واقع شده که در حاشیه رودخانه کبود لتان محوطه را منقطع می کند .
آخوندی با اشاره به یافته های باستان شناسی در این محوطه افزود :سطح محوطه مملو از ابزارها، تراشه ها ،خزاشنده ها ، قطعات وازده و سنگ مادرهایی است که متخصصان  براین اعتقادند که این ابزارها متعلق به پارینه سنگی میانه است .
او اظهار داشت : محوطه های دیگری که از لحاظ گاهنگاری به آنها برخورد کردیم 7محوطه مس سنگی و مفرغی هستند.
وی با اشاره به اینکه هر چه ارتفاع از دریا پایین می آید تعداد محوطه ها کم می شود وعمدتا محوطه ها در کنار رودخانه های دایمی قرار دارند گفت :یعنی محوطه مس - سنگی و مفرغی نداریم که در کنار چشمه و رودخانه فصلی باشد بر خلاف عصر آهنی و تاریخی که این شرایط را دارند .
او در ادامه به محوطه های تپه آقچری ، قلا محله ، تپه دونه و ... اشاره کرد و به بیان مختصری از ویژگی های این محوطه های پرداخت .
این باستان شناس با بیان اینکه از دوره عصر آهن 56محوطه شامل  عصر آهن یک و دو شناسایی شده افزود : عمده این محوطه ها در حاشیه رودخانه ها و  گورستان ها در شیب ارتفاعات قرار دارد و همگی حتما به یک چشمه نزدیک هستند و هر چه ارتفاع بیشتر می شود تراکم محوطه های عصر آهنی بیشتر می شود .
وی با اشار ه به محوطه گورستان مزرا-قلعه مزرا  (فلک الافلاک ) گفت :کاوش های صورت گرفته نشان داد قلعه مزرا استقرار بوده  و گورستان نیست.
او اظهار داشت : در کاوش ها در گورستان مزرا به هیچ گور سالمی دست نیافتیم و تلاش کردیم با توجه به بقایای گورها پلانی از این گورستان بیابیم که قالب یافته های گروه نتیجه سرند خاک حفاری های غیر مجاز بود.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان