کد خبر: 50240 تاریخ انشار : 1397/01/20 10:43
اندازه متن
ارتفاع سطر

گام پایانی رجیستری تلفن همراه آغاز شد

مرحله پایانی طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه با اعلام پوشش نشان تجاری سامسونگ و سایر نشان‌های تجاری تلفن همراه به فعالان بازار، از امروز (دوشنبه) آغاز شد.

مرحله پایانی طرح کددار کردن گوشی های تلفن همراه با اعلام پوشش نشان تجاری سامسونگ و سایر نشان‌های تجاری تلفن همراه به فعالان بازار، از امروز (دوشنبه) آغاز شد.

به گزارش ایرنا، طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه وارداتی که از مهرماه پارسال با معرفی گوشی های تولیدی شرکت اپل آغاز شده بود اکنون و در آخرین هفته های فروردین 97 وارد مرحله پایانی معرفی مدل های مختلف شد و به این ترتیب، پرونده این مرحله طرح که همان شناسایی برندهای موجود در بازار است، بسته می شود.

آخرین هفته های اسفند ماه پارسال دو مدل از گوشی های تلفن همراه تولیدی شرکت سامسونگ مشمول طرح رجیستری تلفن همراه شدند و پس از آن محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران گفت که بقیه مدل های گوشی های تولیدی سامسونگ و سایر مدل های باقی مانده پس از پایان تعطیلات نوروز مشمول طرح رجیستری خواهند شد.

اکنون این وعده وزیر ارتباطات محقق شد و همه گوشی های تولیدی شرکت سامسونگ و سایر شرکت ها مانند زد.تی.ای(ZTE)، اچوتی.سی(H.T.C)، لنوو(LENOVO)،کت(CAT)، ایسوز(ASUS)، میکروسافت(MICROSAFT)، و آلکاتل(ALCATEL)وارد این طرح شدند.

گوشی های تازه اعلام شده از بامداد روز شنبه یک اردیبهشت ماه امسال رجیستری خواهند شد و مردم باید به این موضوع هنگام خرید توجه داشته باشند.

پیش از این مدل های اپل، بلک‌بری، موتورولا، گوگل پیکسل، الجی، هواوی، نوکیا، سونی، تکنو، شیائومی و مدل‌های S9 و +S9 از نشان تجاری سامسونگ مشمول طرح رجیستری شده بودند.

کاربرانی که دارای تلفن همراه با نشان تجاری سامسونگ و سایر نشان‌های تجاری هستند و تلفن همراه شان به هردلیلی در چند ماه گذشته خاموش بوده، لازم است تا قبل از زمان آغاز طرح، تلفن همراه خود را با قراردادن سیمکارت درون آن روشن کرده و حتی المقدور با آن تماس گرفته و یا پیامکی ارسال کنند.

در صورتی که تلفن همراه دارای دو یا چند سیمکارت ‌باشد، باید با قرار دادن سیمکارت درون همه شکاف‌ها (Slot)، نسبت به فعالسازی تلفن همراه اقدام شود.

طرح رجیستری به عنوان مهمترین طرح مبارزه با گوشی های قاچاق از مهر ماه پارسال در حال اجراست و بررسی ها نشان می دهد درآمد های گمرک از محل واردات قانونی گوشی تلفن همراه در 9 ماه پارسال 150 درصد رشد داشته است.

هرچند در ابتدای اجرای این طرح، سودجویان و مخالفان، تلاش کردند تا افزایش قیمت گوشی های تلفن همراه را دلیل اجرای این طرح عنوان کنند و مانع از اجرای موفقیت آمیز این پروژه شوند، اما با گام‌های محکم و موثر وزارت ارتباطات و همچنین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر دستگاه های مرتبط، این طرح به خوبی در حال اجراست.

گزارش گمرک نشان می دهد از ابتدای 96 تا پایان بهمن 2 میلیون و 648 هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش 419 میلیون و 651 هزار دلار به کشور وارد شده است در حالی که در 11 ماه سال 95 یک میلیون و 440 هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش 217 میلیون و 34 هزار دلار به طور رسمی از مبادی گمرک به کشور وارد شده بود.

بررسی ها از تاثیرات مثبت طرح رجیستری بر کاهش قاچاق گوشی های تلفن همراه و افزایش تمایل شرکت های تولید کننده برای حضور قانونی در بازار حکایت دارد.

آمارها نشان می دهد تنها در نشان تجاری آیفون ساخت شرکت اپل با رشد واردات قانونی به میزان 600درصد مواجه شده ایم.

قاچاق کالا سالیانه بیش از 30 هزار میلیارد ریال به منابع کشور آسیب می‌رساند اما درآمدی که محل واردات رسمی نصیب دولت می‌شود، در طول سال شاید به اندازه بودجه کامل یک وزارتخانه باشد که دولت با آن می‌تواند برای امور مختلف خود برنامه‌ریزی کند.

محمود سفار رییس انجمن واردکنندگان گوشی‌های تلفن همراه درباره مزایای اجرای طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه، گفت: منفعت اعمال رجیستری در وهله اول نصیب مصرف‌کنندگان می‌شود؛ زیرا بعد از اجرای این طرح خدمات پس از فروش گوشی‌های موبایل تقویت خواهد شد و همچنین برخی از کالاهایی که به صورت قاچاق وارد می‌شوند، به دلایل مختلف روی سلامت مردم هم اثر منفی می‌گذارد، زیرا کالاهای قاچاق در زمینه استاندارد بودن، مورد آزمایش قرار نمی گیرند.

حبیب الله حقیقی، رییس وقت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با اشاره به اجرای موفقیت آمیز این طرح و با بیان اینکه طرح رجیستری باید دقیق، بدون ایجاد مشکل و هزینه برای مردم اجرایی شود، گفت: در مورد این طرح گام‌های محکم و موثری برداشته شده و مشکل عمده ای در میان نیست.

حسین فلاح جوشقانی رییس سازمان تنظیم مقررات رادیویی هم با اشاره به اینکه 120 میلیون سیم کارت در کشور وجود دارد که 80 میلیون آن فعال است، گفت: در حال ایجاد بانک اطلاعاتی کاملی از شناسه های تلفن همراه (IMEI) موجود هستیم.

فلاح با بیان نیازمندی‌ها و انتظارات این طرح، تصریح کرده است: این طرح به نحوی اجرا خواهد شد تا کمترین تاثیر بر کاربران شبکه و اپراتورهای تلفن همراه داشته باشد و از هرگونه پیچیدگی پرهیز شود.

با اجرای طرح موفقیت آمیز رجیستری، بسیاری از مصرف کنندگان گوشی ابراز رضایتمندی و اطمینان خاطر می کنند.
فرار از ارائه خدمات پس از فروش گوشی‌های موبایل از شایعترین انتقادات خریداران گوشی بود و انتظار می رود با گذشت زمان اثرات موفقیت آمیز این طرح بیشتر مشاهده شود.

تقاضای سالیانه تلفن همراه در کشور بالغ بر 9 میلیون دستگاه برآورد می شود که طبق بررسی نهادهای ذیربط در سال های گذشته و پیش از اجرای طرح رجیستری تنها 2 میلیون و 300 هزار دستگاه آن به طور رسمی و یا همراه مسافر وارد کشور می شد.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان