کد خبر: 57942 تاریخ انشار : 1395/12/04 23:45
اندازه متن
ارتفاع سطر

به استقلال دانشگاه‌ها احترام بگذاریم

وزیر بهداشت گفت: اگر به دانشگاه‌ها اعتماد شود بسیاری از مشکلات فعلی جامعه رفع خواهد شد. چرا که در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی بسیاری از بحران‌ها توسط جوانان و دانشگاه‌ها رفع شد.

به گزارش ماد ؛ دکتر حسن هاشمی در اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره دانشجویان نمونه که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: این جشنواره در طول سه سال گذشته با رویکرد جدیدی برگزار شده است. در دنیا غرب برای بخش اخلاقی،اجتماعی و فرهنگی بیشتر از حوزه آموزش به منظور ورود به مقاطع بالاتر آموزشی اهمیت قائل هستند. بنابراین بهتر است در دانشگاه‌های جامعه ما نیز این ابعاد شخصیتی مورد توجه قرار بگیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: لازم است وزن ویژگی‌های اخلاقی اجتماعی و فرهنگی دانشجویان متناسب و همتراز با انقلاب اسلامی و فضای مورد انتظار مردم و کشور باشد. خوشبختانه در بیست‌و پنجمین دوره دانشجویان نمونه کشوری سعی شده افرادی به عنوان دانشجوی برتر برگزیده شوند که در همه‌ی ابعاد دارای امتیاز باشد و توجه به این بخش بیانگر این مسئله است که مسئولان در طول این چند دهه در جهت گسترش عدالت آموزشی تلاش کرده اند.

وزیر بهداشت بر ضرورت اعتماد به جوانان در جامعه تاکید کرد و گفت: ما که امروز مسئولیت‌های مختلفی را بر عهده داریم در ۲۰ سالگی مورد اعتماد مسئولان وقت و جامعه قرار گرفتیم البته انتظار نیست که جوانان همان‌کارهایی که ما در زمان جنگ و در دوره خود انجام می‌دادیم را انجام بدهند اما به نظر می رسد فرصت را باید بیش از گذشته در اختیار آن‌ها قرار داد.

دکتر هاشمی تاکید کرد انقلاب اسلامی ایران در تراز خود نیازمند حضور افرادی جسور است که بتوانند ریسک کنند چرا که اگر جوانان ما در دوران جنگ توانستند افتخار آفرین باشند، بنابراین امروزه نیز می‌توانند در حل مشکلات جامعه موفق باشند. بنابراین پیشنهاد من این است که حضور ریزگردهای جنوب را به جوانان دانشگاهی بسپاریم. یقینا در این صورت به سرعت مشکلات حل خواهند شد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها غیر از احترام، اعتماد و استقلال چیز دیگری در جامعه نمی‌خواهند و لازم است استقلال دانشگاه‌ها را حفظ کنیم و به آن‌ها حرمت بگذاریم. متاسفانه هرچه زمان می‌گذرد این موضوع جدی گرفته نمی‌شود.

به گفته وی ما تلاش زیادی کردیم که قانون هیات امنایی دردانشگاه‌ها حاکم باشد اگرچه این قانون قبلا نیز وجود داشت اما در اجرا با مشکلاتی مواجه شد.

وزیر بهداشت یادآور شد: استقلال دانشگاه‌ها امری بود که در گذشته یعنی در سال ۱۳۱۳ پذیرفته شده و اجرایی می‌شد. به طوری که دانشگاه‌ها از نظر مالی مستقل بودند و این روند تا زمان پیروزی انقلاب ادامه پیدا کرد که البته بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، قانون هیات امنایی درخصوص دانشگاه ها نوشته شد اما به طور کامل امروزه اجرایی نمی‌شود و ما نگران این موضوع هستیم که مختصر استقلالی که به دانشگاه‌ها داده شده سلب شود.

وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: مجددا تاکید می‌کنم اگر به دانشگاه‌ها اعتماد شود، بسیاری از مشکلات رفع خواهند شد چرا که امروز نیاز به ساختار شکنی نداریم بلکه به اقدامات جسورانه و غیرمحافظه کارانه نیازمندیم که بتواند مارا از مشکلات فعلی رها سازد.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان