کد خبر: 65081 تاریخ انشار : 1396/07/01 15:51
اندازه متن
ارتفاع سطر

تجهیز جنگنده های خفاش چین به یک موتور جدید پر قدرت

با ساخت موتور جدید ws-10 چین،انحصار ساخت این موتورها در هم شکسته شده است.

ماد – با ساخت موتور جدید ws-10  چین،انحصار ساخت این موتورها در هم شکسته شده است.
چین اعلام کرد:دو جنگنده J-20 برای اولین باردر مانور،نخستین جنگنده خفاش چین که در باند فرودگاه Zhuhai فرود می آیند به نمایش عمومی گذارده می شوند. چین با جنگنده سنگین J-20، پس از ایالات متحده آمریکا، دومین کشوری است که یک ناوگان جنگنده های نسل پنجم را در اختیار دارد. اما تا همین اواخر محدودیت کلیدی برای جنگنده های سنگین J-20 و به طور کلی هوا فضای چین  وجود دارد،وابستگی به موتورهای خارجی. به نظر می رسد که به سرعت تغییر کند.
جنگنده J-20 جدید با موتورهای توربو فن WS-10 را که در چین توسعه یافته و تولید می شوند نشان می دهد. این موتورها مجهز به نازل های پس سوزدندانه دار و فلاپ های داخلی برای دستکاری و کنترل جریان اگزوز(خروجی)  هستند. هنگامی که این J-20 های جدید به ناوگان چین  ملحق می شوند، چین تکنولوژی بخش های اصلی  جنگنده را شامل  رادارها، بدنه ی رادارگریز ، موشک ها، کامپیوتر و موتور، به طور جامع در اختیار می گیرد.
   WS-10A، که نیروی جنگنده های سنگین J-11 را فراهم میکند، نخستین موتور های  توربوفان عملیاتی  low bypass پس سوزچین است.

 
هر دو نمونه اولیه و مدل تولیدی جنگنده J-20 در حال حاضر بر اساس یک مدل پیشرفته موتور توربوفان روسی Al-31 طراحی می شوند. با استفاده از این فناوری از زمانی اولین پرواز جنگنده در سال 2011 چین را  متکی به یک تامین کننده خارجی قرار داده است. اما به نظر نمی رسد که خیلی طول بکشد. عکس های جدید  J-20  چینی، شماره تولید "2021"،  موتورهای توربو فن را نشان می دهند که در واقع متعلق به Taihang WS-10 (ساخته شده توسط Shenyang Liming) است. در میان ویژگی های مشترک،  فلپ های حلقوی کوچک، پره هایی ها برای کنترل جریان خروجی اگزوز، در نازل های داخلی و پس از سوز گسترده تر، بالچه های هندسی متغیر قابل رویت است.  Salyut AL-31روسیه این ویژگی ها را ندارد. علاوه بر این، WS-10X (که احتمالا به طور رسمی WS-10G یا WS-10IPE تعیین شده است) دارای لبه های دندان اره ای روی نازل های پس  سوز، مانند موتور F115 F-35 است. لبه های اره ای  باعث رادارگریزی می شود بدین طریق که امواج رادار را از نازل ها تغییر مسیر می دهند . (لبه های راست و هموار در موتورهای غیر اختفا مانند AL-31 نقش اصلی امکان ردیابی توسط رادار از یک جنگنده  را برعهده دارند). اعتقاد بر این است که علاوه بر دستاوردهای اختفا، WS-10X حدود 14 تا 15 تن نیرو تولید کند. این ممکن است قدرت کافی برای آماده سازی J-20 جهت درگیر شدن در سوپرکروز فراصوت پایین در  سرعت های  ماخ 1-1.2 فراهم کند. یوروفایتر تایوف دارای قابلیت  سوپر کروز کم است که به این معنی است که می تواند به سرعت های فراصوت  بدون استفاده از پس سوزهای دست پیدا کند. دستاوردها در موتور به اخبار وسیع تر در مواد مربوط می شوند. شرکت فناوری Superalloy Technology Aerospace Chengdu که یک شرکت خصوصی است، موفقیتی عالی در تحقیقات سوپرآلیاژها  کسب کرد. CASTC، طبق گفته های Global Times و People's Daily، پره های توربین تک کریستال را از سوپرآلیاژهای رنیوم نیکل تولید می کند؛ اضافه کردن رنیوم به نیکل نقطه ذوب سوپر آلیاژ را افزایش می دهد، و امکان یک موتور داغتر و کارآمد تر را فراهم می کند. آلیاژهای حاوی رنیم بالا درموتورهای سبک وزن ،  با راندمان بالا مانند توربوفن9 F10رپتور  F-22  استفاده می شود. پیش از این، توسعه موتورهای چینی مانند WS-10 به تأخیر افتاده بود زیرا آنها از مسائل کنترل کیفیت مربوط به تیغه های توربین تک کریستال رنج می بردند. تسلط چین بر ابررسانای رنیوم (و نه توسط بخش خصوصی، نه کمتر) نه تنها به چین کمک می کند تا موتورهای جنگنده فعلی را بسازد، بلکه به سرعت تحقیقات بیشتری  در زمینه مدل های فنی پیشرفته تر می انجامد.
مترجم : مسیب کرمی نژاد
 
 
منبع : popsci.com

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان