کد خبر: 75705 تاریخ انشار : 1396/01/26 11:09
اندازه متن
ارتفاع سطر

سازمان حفاظت محیط زیست به دستگاه سنجش آلاینده بو تجهیز شد

مدیر کل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به اهمیت سنجش آلاینده بو، این سازمان به دستگاه اندازه گیری این آلاینده مجهز شده است.

ماد - سازمان حفاظت محیط زیست طی سال های گذشته به دلیل دریافت شکایت های متعدد مردمی ناشی از فعالیت واحدهای مختلف از قبیل کشتارگاه های دام و طیور، واحد های روغن نباتی، برخی سیستم های ناکارآمد تصفیه فاضلاب، واحدهای دپو و دفع زباله و سایر واحدهایی که به نحوی با فعالیت خود تولید بو و ایجاد مزاحمت برای ساکنان همجوار می کردند مواجه بود که نمونه شاخص آن بوی منتشر شده در مسیر فرودگاه بین المللی امام ( ره ) به تهران است.

وی گفت: به دلیل نبود مستندات کافی از جمله عدم امکان سنجش بو و نبود استاندارد ملی، اقدامات مشمول زمان شد اما برخی موارد مانند واحدهای آلاینده محاط در بافت مسکونی مانند روغن نباتی ها عمدتا از طریق کمیسیون تشخیص مزاحمت بند20 ماده 55 قانون شهرداری ها پیگیری می شده است.

مدیر کل دفتر پایش فراگیر با بیان اینکه به عنوان یک علم، درک بو نسبتا جدید است، گفت: به عنوان مثال استاندارد اروپایی EN13725 برای اندازه گیری بو اولین بار در سال 2003 تصویب شد بنابراین استانداردهای لازم در این خصوص هنوز در بعضی از کشورها در حال تصویب است، در کشور ما نیز مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست در زمینه تدوین این استانداردها اقدامات لازم را انجام می دهد.

وی با اشاره به پیچیدگی این نوع آلودگی گفت: باید اقدامات لازم برای به حداقل رساندن مزاحمت و انتشار بوی نامطبوع انجام شود و هدف این است که تاثیر این آلودگی برای ساکنان مجاور این واحدها با تمهیدات مناسب کنترلی به حداقل برسد.

انصاری با بیان اینکه بو را می توان ترکیبی از مواد شیمیایی و گازها دانست گفت: زمانی که از بو سنجی برای اندازه گیری بو تحت استاندارد اروپا EN13725 استفاده می کنیم هدف تعیین کمیت غلظت بو در واحدOU ( واحد بو در هر مترمکعب) است و نه تعیین پارامترهای مختلف در ترکیب شیمیایی که بو را به وجود آورده اند.

وی افزود: برای تعیین نوع پارامترهای تشکیل دهنده بو دو روش وجود دارد که یکی استفاده از افراد برای ارزیابی کمی و ثبت مشاهدات آنها پس از آموزش و دیگری استفاده از سنسورهای گازهای محیطی و اندازه گیری آنها است.

انصاری ادامه داد: با خرید این تجهیزات در دفتر پایش سازمان حفاظت محیط زیست امکان سنجش این آلودگی فراهم شده است، البته درمورد سهم انتشار آلاینده ها در مناطقی که اثر تجمعی آلودگی وجود دارد، برنامه بعدی استفاده از اطلاعات هواشناسی و مدل سازی پراکندگی جوی است تا این امکان فراهم شود تا میزان انتشار بو از واحدهای صنعتی که محیط اطراف را متاثر می کنند مشخص شود.

وی اظهار کرد: این دستگاه قابل حمل و بسیار کاربردی است و در صورت رسیدن شکایت می توان آن را به مکان مورد نظر حمل و میزان بو را اندازه گیری کرد.

انصاری گفت: در این خصوص سیستم هایی وجود دارد که با توجه به استانداردهای مدل سازی پراکندگی جوی که براساس مدل های AERMOD وCALPUFF توسط آژانس حفاظت محیط زیست امریکا EPAتعیین شده منطبق هستند و یا با سایر استانداردهای بین المللی بو مانند استاندارد EN13725 اروپا و ASTM امریکا و سایر کشورها مطابقت دارند.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان