کد خبر: 100207 تاریخ انشار : 1396/06/20 22:47
اندازه متن
ارتفاع سطر

مقام مسئول:بخش عمده نفت صادراتی باپنج خط لوله زیردریایی به خارگ منتقل می شود

یک مسئول صنعت نفت با اشاره به توپکرانی هوشمند خطوط انتقال نفت با هدف صدور پایدار نفت خام، گفت: هم اکنون بیش از 93 درصد نفت خام صادراتی کشور از بندر گناوه به خارگ به وسیله پنج رشته خط لوله زیردریایی منتقل و صادر می شود.

به گزارش ماد ؛ پس از سال 2000 میلادی، محققان دریافتند که تنها از طریق مهندسی خوردگی فلزات نمی توان هزینه های مستقیم و غیر مستقیم خوردگی را کاهش داد و باید برای مهار خوردگی تجهیزات، بخش دیگری با عنوان مدیریت خوردگی مورد توجه قرار گیرد.
«سیدمصطفی مهدوی» رئیس بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت پایانه های نفتی در این باره گفت: در زمینه انتقال فناوری از شرکت های قدرتمند نفتی جهان و استفاده از آن در پروژه های بازرسی، اقدام های موثری انجام شده است، به طوریکه از چهار سال گذشته تاکنون، پروژه هایی برای بازرسی از تجهیزات انجام داده ایم که در آن از فناوری های روز استفاده شده است. در این مسیر از برخی شرکت های خارجی برای انتقال دانش فنی کمک گرفته ایم و در سطح جهانی حرفی برای گفتن داریم.
رئیس بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت پایانه های نفتی افزود: بر این اساس و با توجه به اینکه خطوط لوله زیر دریایی، خطرات و ریسک های خود را دارد و جدا از مسائل فنی، از نظر سیاسی و راهبردی نیز بسیار حساس است، حفظ و نگهداری آن در اولویت کاری شرکت پایانه های نفتی ایران قرار دارد.
وی ادامه داد: در چند سال گذشته، دو پروژه بزرگ بازرسی از طریق این امور انجام شد که پروژه نخست، بازرسی خارجی خطوط لوله زیردریایی انتقال نفت خام صادراتی کشور بود که در سال 93 با موفقیت به پایان رسید و بر اساس نتایج آن، پروژه ترمیم آبشستگی های خطوط لوله تعریف شد.
رئیس بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت پایانه های نفتی بیان داشت: طرح دیگر، پروژه مهم و راهبردی بازرسی داخلی خطوط لوله زیردریایی انتقال نفت خام صادراتی کشور به روش توپکرانی هوشمند بود که مراحل عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده و در مرحله تحلیل نتایج نهایی آن هستیم.
مهدوی گفت: در این پروژه ها از خدمات شرکت های خارجی استفاده کردیم، ولی توانستیم با انتقال دانش فنی، کارشناسان خود را به سطحی برسانیم که هر کدام به صورت تخصصی، مهارت های لازم را پیدا کرده و در زمینه پروژه های بازرسی، توانمند شوند.
رئیس بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت پایانه های نفتی ادامه داد: سپس پروژه توپکرانی هوشمند خطوط لوله زیردریایی شروع شد و پس از انجام هماهنگی های گسترده داخلی در زمان نزدیک به چهار ماه، عملیات اجرایی توپکرانی هوشمند این خطوط لوله بدون هیچ گونه حادثه ای با موفقیت به پایان رسید.
مهدوی بیان داشت: خوردگی فلزات، یکی از تهدیدهای جدی در صنایع بخصوص صنایع نفت و گاز محسوب می شود. آسیب های خوردگی در شرکت های نفتی، بسته به نوع تجهیزات و فرایندهای کاری هر مجموعه متفاوت است، از این رو، مدیریت خوردگی نقش بسیار مهمی دارد تا بتوان این آسیب ها را به صورت کمی، به هزینه تبدیل کرد و برای کاهش هزینه ها و آسیب های ناشی از خوردگی فلزات، برنامه ریزی اصولی انجام داد.
به گزارش ایرنا، میزان صادرات نفت و میعانات گازی کشور به حدود روزانه 2 میلیون و 600 هزار بشکه رسیده است.بیش از یک چهارم نفت صادراتی ایران به مقصد کشورهای اروپایی و بقیه به مشتریان آسیایی صادر می شود.
پایانه نفتی جزیره خارگ بزرگترین پایانه صادرات نفت کشور است که بیشترین حجم صادرات نفت کشور را به خود اختصاص داده است.
به گفته سید پیروز موسوی مدیرعامل شرکت ملی پایانه های نفتی، پارسال حدود 780 میلیون بشکه نفت خام از پایانه نفتی خارک صادر شد که از این میان 240 میلیون بشکه متعلق به صادرات نفت خام سبک بوده است.
پهلودهی کشتی ها نیز در سال گذشته، رشد قابل توجهی داشته است به طوری که بیش از 800 کشتی برای دریافت نفت خام در پایانه خارک در سال 95 پهلوگیری کردند، در حالی که در سال 94 حدود 540 کشتی پهلوگیری کرده بودند.
از طریق توپکرانی هوشمند خطوط لوله، علاوه بر نظافت این خطوط، خوردگی و آسیب های خطوط لوله شناسایی و نسبت به رفع آنها اقدام می شود.
منبع : ایرنا

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):
درحال حاظر نظری برای این خبر وجود ندارد


نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 Security code
 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان