کد خبر: 33744 تاریخ انشار : 1396/11/28 23:24
اندازه متن
ارتفاع سطر

باید و نبایدهای ارز

تجارب ما به شکست می انجامد

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران گفت: صعود نرخ ارز در چند ماهه اخیر ما را به یاد سال های 91 و 92 می اندازد.

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران گفت: صعود نرخ ارز در چند ماهه اخیر ما را به یاد سال های 91 و 92 می اندازد.

کیوان کاشفی در گفتگو با "مادنیوز" درباره افزایش نرخ ارز افزود: علیرغم اینکه در مورد رشد نرخ ارز تجارب فراوانی در کشور خودمان داریم معلوم نیست چرا دوباره این تجارب بارها و بارها به شکست می انجامد.

وی ادامه داد: ما فرمولی به نام ارز شناور مدیریت شده داریم به این معنا که میانگین نرخ تورم خارجی نسبت به تورم داخلی را به قیمت ارز اضافه و آن را برای یک سال تثبیت کنیم که متاسفانه این فرمول هیچوقت در کشور ما عملیاتی نشده است به غیر از زمان دولت اصلاحات که این شرط رعایت می شد.

کاشفی با تاکید بر اینکه باید که باید ارزش افزوده محصولات تولیدکننده ها حفظ شود و افزایش هزینه آن برای حضور در بازارهای جهانی جبران شود، گفت: قیمت ارز یک شاخص است ولی تثبیت وضعیت شاخص دیگری است که به نوعی مهم تر از قیمت ارز است و باید در نظر داشته باشیم اینکه نرخ ارز دچار تلاطم است بدتر از این است که نرخ ارز بالا برود و تثبیت شود.

عضو هیات رییسه اتاق ایران همچنین گفت: ما باید بپذیریم که ارز مثل یک کالاست که عرضه و تقاضا در آن تاثیرگذار است، از طرفی هر چه قدر که منابع ارزی دولت محدود بشود خلا ایجاد می شود و سطح عرضه پایین می آید و قیمت هم بالا می رود.

وی درباره علل افزایش نرخ ارز اظهار داشت: در ماه های اخیر تقاضای ارز بالا رفت که بخشی از آن توسط دولت با اهرم کنترل واردات تنظیم شد مانند ممنوعیت واردات برخی کالاها؛ از طرف دیگر مشغله ای که درباره افزایش تقاضا ایجاد شد این بود که اغلب کالاها دیگر از ارز مبادله ای برخوردار نیستند، این موارد را بگذارید در کنار پایین آوردن نرخ سود بانکی که بخشی از سرمایه هم از اینجا آزاد شد و به سمت و سوی دلار حرکت کرد.

کیوان کاشفی درباره سیاست ارزی مطلوب گفت: بهترین سیاست این است که دولت بتواند تا پایان سال نرخ دلار را روی قیمت توافقی مشخص کند که به نظر می رسد می تواند حول و حوش 4500 تومان باشد سپس از ابتدای سال آینده همان فرمول اصلی را عملیاتی نماید و برای یک سال هم آن را ثابت نگه دارد که امکان برنامه ریزی برای فعالان اقتصادی وجود داشته باشد.

وی افزود: افزایش قیمت با این شرایط تاثیرات منفی زیادی دارد از جمله اینکه منابع مالی زیادی در صندوق توسعه ملی است ولی فعالان اقتصادی به سمت آن نمی روند در حالیکه نرخ سود تسهیلات آن بسیار پایین تر از ریالی است ولی چون تسهیلات با دلار داده می شود و با دلار پس می گیرند و آینده دلار هم قابل پیش بینی نیست فعالان اقتصادی رغبتی نشان نمی دهند که در اتاق ایران به دنبال استخراج فرمول هایی برای پیش فروش و تضمین قیمت دلار هستیم.

کاشفی در پایان گفت: افزایش نرخ ارز به مرور بر روی تورم تاثیرگذار خواهد بود و سطح معیشت مردم را دستخوش تغییر می کند بطوریکه با همین افزایش نرخ ارز فعلی، سه تا چهار درصد تورم را بالا خواهد برد.
ما برای نرخ ارز باید سه موضوع را لحاظ کنیم، یک موضوع بخش تولید است که تولید ما متضرر نشود و بتوانیم تولیدات رقابتی داشته باشیم، موضوع دوم میزان منابع ارزی ما می باشد که اگر این منابع وجود داشته باشد دولت می تواند نرخ ارز را تعدیل کند و موضوع سوم مردم هستند که معیشت آنها نباید دچار مشکل شود مثلا در افزایش دستمزدها، افزایش نرخ ارز را هم لحاظ کنیم والا سبد کالای خانواده ضعیف تر می شود، ما از هماهنگی این سه موضوع باید به نرخ منطقی ارز برسیم.
منبع :

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):
درحال حاظر نظری برای این خبر وجود ندارد


نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 Security code
 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان