کد خبر: 77625 تاریخ انشار : 1396/06/20 11:47
اندازه متن
ارتفاع سطر

انجام آزمایش خاک در کمتر از 10 درصد زمین های کشاورزی مازندران

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران گفت که در حال حاضر آزمایش خاک برای مصرف فنی انواع کود های شیمیایی در کمتر از 10 درصد زمین های زراعی و باغی استان انجام می شود

به گزارش ماد ؛ مجید سلطانی روز دوشنبه با تاکید بر این نکته که انجام آزمون خاک موجب ارتقای سطح کمی و کیفی محصولات کشاورزی می‌شود ، افزود : این شرکت با هدف ساماندهی توزیع و مصرف کودهای شیمیایی ، در 10 نقطه از زمین های کشاورزی استان آزمون خاک انجام داده است.
وی اضافه کرد: نتایج آزمایش های خاک کشاورزی مازندران نشان داده است که نیاز هر هکتار به کود اوره 100کیلو و فسفات و پتاس هر یک 50کیلو گرم است.
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران در عین حال اظهار داشت : البته در زمین هایی که از آب چشمه آبیاری می شود ، نیاز کود اوره از 100 کیلو به 50 کیلو کاهش ولی مصرف کود پتاس به 100 کیلو افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه در زمین های باتلاقی نیز نیاز کود اوره باید کم شود ، افزود : در حال حاضر با چنین فرمولی ، میانگین نیاز هر هکتار کود شیمیایی در زمین های کشاورزی مازندران 200 کیلو گرم است.
** روند افزایش مصرف کود شیمیایی
سلطانی با بیان اینکه پارسال 100 هزار تن انواع کود های شیمیایی در مازندران توریع و مصرف شد ، گفت : این آمار نسبت به سال 94 حدود 10 درصد بیشتر است .
وی دلیل افزایش مصرف کودهای شیمیایی را افزایش سطح کشت مجدد برنج و کشت های پائیزه از جمله کلزا و علوفه عنوان کرد و افزود : از ابتدای امسال تاکنون نیز 79 هزار و 145 تن انواع کودهای شیمیایی بین کشاورزان توزیع شد.
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران ادامه داد: در حال حاضر 20 هزار تن انواع کودهای کشاورزی برای مصارف کشت پاییزه استان در انبارهای شرکت ذخیره سازی شده و مشکلی برای تامین کود در استان وجود ندارد.
مازندران با داشتن 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی و کشت و برداشت بیش از 70 نوع محصول ، مهم ترین قطب کشاورزی کشور به شمار می رود .
این استان در تولید دستکم 10 نوع محصول کشاورزی رتبه اول تا سوم کشور را دارد.
رتبه اول تولید برنج ، مرکبات ، کیوی و ماهیان پرورشی گرم آبی کشور هم متعلق به مازندران است .
منبع : ایرنا

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):
درحال حاظر نظری برای این خبر وجود ندارد


نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 Security code
 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان