کد خبر: 92135 تاریخ انشار : 1396/08/21 22:41
اندازه متن
ارتفاع سطر

عبور تولید روزانه بزرگ ترین میدان نفتی کشور از مرز 100هزار بشکه تااول آذر

آزادگان جنوبی به عنوان بزرگ ترین میدان مشترک نفتی کشور با ظرفیت تولید روزانه بیش از 80 هزار بشکه نفت در حال تولید است که با وارد مدار شدن 13 حلقه چاه تا پایان آبان ماه، این مقدار به بیش از 100 هزار بشکه می رسد.

به گزارش ماد ؛ سرپرست طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی گفت: در ادامه روند افزایش ظرفیت تولید میدان آزادگان جنوبی، تولید این میدان تا پایان آبان ماه امسال از مرز 100 هزار بشکه در روز عبور می‎کند.
تورج دهقانی به آماده‏‎سازی طرح تلمبه‎خانه غرب کارون و طرح تولید میدان یاران جنوبی اشاره کرد و افزود: این 2طرح از طرح‎های کلیدی غرب کارون به شمار می‎رود که اجرای آنها همگام با افزایش تولید در آزادگان جنوبی، در پیشبرد بیشتر اهداف توسعه‎ای در این منطقه موثر است.
وی با بیان این‎که از ابتدای امسال تاکنون با وارد مدار شدن بیش از 30 حلقه چاه، حدود 50 هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت میدان آزادگان جنوبی اضافه شده است، به 2 مرحله افزایش تولید دیگر، یکی تا پایان آبان ماه و دیگری در 6 ماه آینده اشاره کرد و گفت: اگر با افت تولید در برخی چاه‎های قدیمی این میدان مواجه نمی‎شدیم، اکنون تولید بیشتری را در میدان شاهد بودیم.
دهقانی از برنامه‎ریزی برای انجام تعمیر به منظور جبران بخشی از افت تولید میدان آزادگان جنوبی خبر داد و افزود: مطالعاتی نیز در باره بکارگیری پمپ‎های درون‎چاهی به منظور نگهداشت تولید صورت گرفته است.
وی یادآور شد: نگهداشت تولید و افزایش ضریب بازیافت که به ویژه در میدان عظیمی مثل آزادگان بسیار ضرورت دارد، در مدل جدید قراردادهای نفتی دیده شده است و امیدواریم با تعیین تکلیف توسعه میدان در قالب این مدل قراردادی و انتقال فناوری‎های روزآمد به صنعت نفت ایران، شاهد برداشت بیشتری از میدان باشیم.
به گزارش ایرنا، میدان های غرب کارون شامل آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران، یاران شمالی و یاران جنوبی همگی جزو میدان های مشترک با عراق به شمار می روند.
پس از استقرار دولت یازدهم، توسعه میدان های نفتی غرب کارون در اولویت قرار گرفت و فازهای مختلف آن به تدریج راه اندازی شدند.
قرار است مرحله دوم طرح توسعه میدان های آزادگان شمالی و جنوبی در قالب طرح توسعه میدان آزادگان از طریق مناقصه بین المللی برگزار شود.
این مناقصه تا پایان امسال برگزار می شود.
منبع : ایرنا

ارسال به ایمیل دوستان
پیام شما (اینجا را کلیک کنید):
درحال حاظر نظری برای این خبر وجود ندارد


نوشتن پیام
امتیاز شما:
12345678910 
 Security code
 
 
 
  MAAD NEWS AGENCY
ماد رسانه ایرانیان