علمی و فناوری

دانشگاه ها و نخبگان كشور از همكاري با خودروسازان استقبال مي كنند

رئیس دبیرخانه جذب نخبگان در دانشگاه ها در بنیاد ملی نخبگان گفت: دانشگاه ها و نخبگان با هدف توسعه صنعت خودرو و داخلي سازي قطعات، علاقه مند به همكاري با شركت هاي خودروسازي هستند.

ماد نیوز – سعید سهراب پور درباره همكاري دانشگاه ها و نخبگان با خودروسازان تصريح كرد: سال هاي متمادي است كه دانشگاه ها خواهان همكاري با صنايع و به خصوص صنعت خودرو هستند، اما اين مهم محقق نشده، اين در شرايطي است كه در صورت همكاري صنعت خودرو با نخبگان و دانش بنيان ها مي توان به پيشرفت هاي خوبي دست يافت.

وي با بيان اينكه برخي از پيشرفت ها كه در صنعت اتفاق افتاده مديون دانشگاه ها و نخبگان است، افزود: دانشگاه ها و نخبگان از هر گونه همكاري با خودروسازان و قطعه سازان استقبال مي كنند و مراكز علمي به دنبال فرصت هستند تا سطح همكاري ها افزايش پيدا كند.

دانشگاه ها ايده هاي مناسبي دارند

رئیس دبیرخانه جذب نخبگان در دانشگاه ها در بنیاد ملی نخبگان گفت: دانشگاه ها ايده هاي مناسب و اقتصادي در طراحي خودرو، ساخت قطعات و ساير الزامات توسعه اي صنعت خودرو دارند، كه اميدوارند در شرايطي كه اخيرا به خودروسازان تكليف شده، بتوانند به شركت هاي خودروسازي ارايه دهند و همكاري مشترك داشته باشند.

وي خاطرنشان كرد: نخبگان آماده همكاري و ساخت قطعات استراتژيك خودرو هستند و چنين امري را هم در ساير صنايع به سرانجام رساندند، لذا با تكيه بر توان جامعه دانشگاهي خيلي راحت تر مي توان مشكلات به وجود آمده از تحريم ها را بي اثر كرد.

بي نيازي از واردات قطعات

سهراب پور با بيان اينكه همكاري با دانشگاه ها مي تواند خودروسازان را از واردات قطعات حساس خودرو بي نياز كند، افزود: اگر صنعت خودرو مي خواهد از ايده ها و خلاقيت نخبگان و جامعه دانشگاهي بهره ببرد باید به سرعت به سمت تعريف پروژه هاي مشخص و عملياتي حرکت کنیم.

وي گفت: همه به اين موضوع باور و اعتقاد دارند كه همكاري بين صنعت و دانشگاه بايد تقويت شود ولي در عمل چنين اتفاقي نمي افتد، اما به نظر مي رسد به جهت تحريم هاي صورت گرفته بتوان سطح همكاري ها را افزايش داد.

براي جبران گذشته همكاري كنيم

رئيس اسبق دانشگاه شريف افزود: به دلایل مختلف صنعت خودرو کشور نتوانسته است همپای پیشرفت های جهانی در این حوزه حرکت کند. براي جبران گذشته، بهترين راهكار اين است كه خودروسازان از جامعه دانشگاهي و نخبگان بهره بيشتري ببرند. ما دانشگاه هاي متعددي داريم كه در حوزه خودرو پروژه هاي خوبي تعريف كردند، با بهره گيري از تجربه و دانش آنها مي توان به نتايج خوبي دست يافت.

رئیس دبیرخانه جذب نخبگان در دانشگاه ها در بنیاد ملی نخبگان گفت: تنها خواسته ما اين است كه خودروسازان هم مانند جامعه دانشگاهي علاقه مند به همكاري مشترك شوند، براي موفقيت در اين حوزه بايد مذاكرات جدي صورت گيرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا