سلامت

گره کور بوی نامطبوع در تهران

به گزارش مادنیوز به نقل از مهر: روز گذشته در بخشی از شهر تهران برای بار سوم، باز هم بوی نامطبوعی به مشام رسید.

حسین شهیدزاده با تائید این خبر از افزایش غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد در برخی از ایستگاه‌های سنجش کیفیت هوای شهر تهران، خبر داد و گفته است: این آلاینده در برخی ایستگاه‌ها حدود سه تا چهار برابر افزایش پیدا کرده بود، این افزایش ابتدا از سمت ایستگاه‌های جنوب‌غرب تهران آغاز شد. برای مثال بین ساعات ۸ تا ۹ صبح غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد در ایستگاه شادآباد تهران افزایش یافت.

وی ادامه داد: سرعت باد در تهران نیز بسیار کم (حدود ۲ متر بر ثانیه) گزارش شده است. از این‌رو بر اساس پیش‌بینی‌ها منشأ بوی نامطبوع از سمت جنوب‌غرب بوده که به‌تدریج به سایر نقاط رسیده است.

منشأ یابی بوی نامطبوع تهران نیازمند برخورد مسئولانه و جدی

آرش حسینی میلانی رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر نیز در جلسه شورای شهر در تذکر پیش از دستور خود به این نکته اشاره کرد و با تاکید بر اینکه لازم است یک برخورد جدی و مسئولانه با این موضوع انجام شود، عنوان کرد: انتشار بوی نامطبوع در تهران ناشی از یک معضل محیط زیستی است که می‌توان آن را به یک اژدهای چند سر تشبیه کرد که هر سال سر جدیدی به آن اضافه می‌شود. از فاضلاب و مازوت سوزی گرفته تا عوامل دیگر نیز در این اتفاق دخیل هستند اما هنوز قوانین شهر موفق به هدف گرفتن قلب اژدها نشده‌اند.

میلانی با اشاره به وظیفه ذاتی دستگاه‌ها در این زمینه، گفت: این موضوع باید به صورت جدی از طرف سازمان محیط زیست و استانداری پیگیری شود.

وی در ادامه در این خصوص به شهردار تهران تذکر داد و اظهار داشت: یکی از معاونت‌های شهرداری برای این امر مشخص شود و نتایج اقدامات به صورت شفاف در اختیار افکار عمومی قرار گیرد. سازمان مدیریت پسماند نیز باید ایستگاه‌های پایش کیفیت هوا و بو را ایجاد و گزارشات رسمی را جهت بهبود فرایند پردازش منتشر کند.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر از عوامل مؤثر در بروز این پدیده را ورود فاضلاب به کانال‌های سطحی در شهر دانست و گفت: که در این خصوص به شرکت آب و فاضلاب استان تهران تذکر می‌دهم در اسرع وقت برای رفع مشکل اتصال ۴۰۰ نقطه به شبکه فاضلاب اقدام کند.

از انباشت زهاب در لایه‌های زیر سطحی پس از بارش باران تا تغییرات SO2 در هوا رطوبت هوا

شینا انصاری مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در واکنش به بازگشت بوی نامطبوع تهران و تذکر شورای شهر در این خصوص گفت: اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران پروژه‌ای تحت عنوان «شناسایی عوامل بوی نامطبوع شهر تهران و ارائه راهکارهای اجرایی و مدیریتی جهت رفع آن» در دست انجام دارد تا بتوان علل ایجاد انتشار بوی‌های ناگهانی در شهر تهران شناسایی و رفع شود.

وی اظهار داشت: هنوز منبع یا منابع دقیقی برای بوی نامطبوع تهران شناخته نشده است ولی انباشت زهاب در لایه‌های زیر سطحی پس از بارش باران، افرایش بار فاضلاب در شبکه زیر سطحی، آلودگی ناشی از سوخت فسیلی و تغییرات گوگرد دی اکسید در هوا رطوبت هوا در این موضوع بی تأثیر نیستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا