اجتماعی

بنزین گران نمی‌شود

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: مبنایی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی یعنی بنزین و گازوئیل در بودجه سال آینده وجود ندارد.

به گزارش مادنیوز، رحیم زارع در خصوص نرخ حامل های انرژی در سال ۱۴۰۱ گفت: در مورد افزایش قیمت بنزین در سال آینده صحبتی نشده است.

وی افزود: بنزین و حامل‌های انرژی وزن بالایی در سبد مصرفی خانوار دارند چون به طور اساسی اقتصاد ما به دلار و بنزین مرتبط است و افزایش قیمت بنزین اثر تورمی بالایی خواهد داشت.

زارع در بخش دیگری از صحبت های خود به جلسات کمیسیون برنامه‌و بودجه با سازمان برنامه‌ اشاره کرد و اظهار داشت:در جلسات برگزار شده پیشنهاداتی به دولت درباره نرخ ارز و یارانه‌های پنهان و آشکار و اصلاح ساختار بودجه داده شده است اما این‌که در نهایت چه تصمیمی گرفته خواهد شد بر عهده دولت است که تا ۱۵ آذرماه موعد ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس مشخص می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیف یارانه های پنهان و آشکار را به مولفه و عوامل زیادی مربوط دانست و گفت: باید زیرساخت‌های تعیین تکلیف یارانه های پنهان و آشکار فراهم شود، همچنین موضوع یارانه نقدی هم مطرح بوده که باید از راه‌هایی چون نظرخواهی از مردم وضعیت آن را مشخص کرد.

زارع، افزایش قیمت حامل های انرژی را مشروط به تعیین تکلیف یارانه پنهان عنوان کرد و گفت: احتمال زیاد افزایش قیمت در سال ۱۴۰۱ منتفی است مگر این‌که یارانه‌های پنهان یعنی مبلغی بالغ بر ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان تعیین تکلیف شود، موضوعی که تعیین تکلیف آن هم منوط به بهبود وضعیت معیشت مردم و سپس نظرخواهی و اقناع‌سازی مردم است مؤلفه‌ها و فاکتورهای زیادی وجود دارد که بخواهیم آن را اجرا کنیم.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از صحبت های خودبه عدم پذیریش پیشنهاد ارز تک نرخی توسط دولت دوازدهم اشاره کرد و افزود: ما سال گذشته در بودجه ارز تک‌نرخی را پیشنهاد دادیم و یارانه حدود ۲۰۰ هزارتومانی را اعلام کردیم که دولت آن را قبول نکرد حال‌آنکه دولت جدید چه برنامه‌ای دارد را باید در بودجه سال آینده دید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا