سلامت

چه کسانی بعد از پایان کرونا باید همچنان ماسک بزنند

با توجه به اعلام پایان شرایط اضطراری کرونا در کشور، اما برخی از افراد جامعه می بایست همچنان از ماسک استفاده کنند.

به گزارش ماد، سازمان جهانی بهداشت، خیلی پیشتر از ایران، پایان شرایط اضطراری کرونا را اعلام کرد. با این حال، مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، روز گذشته و بر اساس تصمیم کمیته علمی کشوری کرونا، پایان شرایط اضطراری کرونا در کشور را اعلام کرد.

در عین حال، سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت، با اشاره به پایان شرایط اضطراری کرونا در کشور، موضوع استفاده از ماسک را برای برخی گروه‌ها و افراد جامعه، همچنان ضروری دانست و گفت: با توجه به پایان حالت اضطراری کرونا در جهان و وضع با ثباتی که در ماه‌های گذشته در کشور داشتیم، کمیته علمی مبارزه با کرونا جلسه‌ای تشکیل داد و اعلام کرد که نیازی نیست عموم جامعه ماسک بزنند.

وی در عین حال به افرادی اشاره کرد که می‌بایست همچنان از ماسک استفاده کنند.

کریمی افزود: افرادی که نقص ایمنی بدن دارند، بیماران کلیوی، قلبی، ریوی، کبدی، سالمندان بالای ۶۰ سال در محیط‌های پر ازدحام بدون تهویه از ماسک استفاده کنند و اکنون رویکرد از توصیه به استفاده ماسک به همه به سمت بیماران خاص و مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای سوق پیدا کرده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: همچنین افرادی که در تماس مستقیم با افرادی که مشکوک به کرونا بودند یا بیماری قطعی کرونا داشتند؛ همچنان ملزم به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی هستند.

وی گفت: کادر بهداشت و درمان هم که با افراد درگیر با کرونا تماس دارند؛ از ماسک استفاده کنند.

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، با توجه به اعلام کمیته علمی کشوری کرونا، مبنی بر شرایط با ثبات کنونی و پایان وضعیت اضطراری کرونا، به جای توصیه عمومی به کل جامعه برای استفاده از ماسک، تأکید می‌شود صرفاً افرادی که دارای سن بالا، بیماری زمینه‌ای، نقص ایمنی، بیماری‌های کلیوی، قلبی، ریوی و کبدی هستند و نیز کسانی که در تماس مستقیم با فردی بوده اند که مشکوک یا قطعاً مبتلا به کرونا بوده است، باید از ماسک استفاده کنند.

همچنین در مورد مراکز بهداشتی و درمانی در مناطقی که انتقال عمومی یا خوشه‌ای کووید ۱۹ گزارش شده باشد، استفاده از ماسک برای همه اعم از کارکنان و مراجعان این مراکز، توصیه می‌شود ولی در مناطقی که انتقال قطعی به صورت تک گیر وجود داشته باشد، استفاده از ماسک صرفاً برای کارکنان درگیر با بیماران توصیه می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا