آخرین خبرکرمانشاه

بیکاری سالانه کرمانشاه ۲ درصد کاهش یافت

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران که به تازگی منتشر شده، نرخ بیکاری کرمانشاه از ۱۴.۲ درصد در سال ۱۴۰۱ به ۱۲.۳ درصد در سال ۱۴.۲ کاهش یافته که نشانگر بهبود حدود ۲ درصدی است.

به گزارش ماد _ بر اساس گزارش مرکز آمار کشور، طبق گزارش مرکز آمار ایران، میانگین نرخ بیکاری کشور از ۹ درصد در سال ۱۴۰۱ به ۸.۱ درصد در سال ۱۴۰۲ رسیده است و کاهشی حدود ۰.۹ درصد را تجربه کرده است. البته این کاهش در استان بیشتر بوده است.

 

طبق این گزارش، نرخ بیکاری کرمانشاه از ۱۴.۲ درصد در سال ۱۴۰۱ به ۱۲.۳ درصد در سال ۱۴۰۲ کاهش یافته به طوری که نرخ بیکاری استان در سال گذشته یک کاهش دو برابری را نسبت به میانگین کشور تجربه کرده است.

نرخ بیکاری کرمانشاه طی سه سال اخیر روندی کاهشی داشته و از ۱۴.۹ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۱۲.۳ درصد در سال ۱۴۰۲ بهبود یافته که یک ارتقای ۲.۶ درصدی محسوب می‌شود.

نرخ بیکاری استان در سال ۱۴۰۲ کمترین نرخ در ۱۵ سال اخیر بوده و یک رکورد جدید محسوب می‌شود.

اکنون این امیدواری تقویت شده که با ادامه این روند کاهشی، نرخ بیکاری استان طی سه تا ۵ سال آینده به میانگین کشوری برسد.

 

عملکرد درخشان دولت سه‌ساله دکتر رئیسی در اشتغالزایی

 

در یک مقایسه کلان تر، موفقیت‌های ۳ساله دولت شهید رئیسی در عرصه اشتغالزایی بهتر از سایر دولت‌ها بوده است. به عنوان نمونه، دولت گذشته نتوانست نرخ بیکاری در استان کرمانشاه را به کمتر از ۱۴.۹ درصد کاهش دهد و حتی نرخ بیکاری استان در سال ۱۳۹۵ از مرز ۲۲ درصد هم گذشت به طوری که در مجموع، میانگین نرخ بیکاری کرمانشاه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، عدد ۱۷.۶ را ثبت کرد. طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸ هم استان کرمانشاه بیکارترین استان کشور بوده است.

در حالیکه این میانگین در دولت سه‌ساله شهید رئیسی به ۱۳.۸ درصد کاهش یافته که حدود ۴ درصد کمتر از دولت قبل بوده است. از سال ۱۴۰۰ تاکنون، کرمانشاه دیگر بیکارترین استان کشور نیست و در رتبه دوم قرار گرفته و البته جمعیت بیکاران آن به طرز محسوسی کاهش یافته است.

در عرصه ملی هم نرخ بیکاری کشور در سال ۱۴۰۲ به ۸.۱ درصد کاهش یافته که کمترین نرخ در ادوار مختلف بوده است.

به عبارت دیگر و طبق گزارش مرکز آمار ایران، بیشترین اشتغالزایی در کشور و استان در دولت سیزدهم انجام شده که به کاهش بی‌سابقه نرخ بیکاری انجامیده است.

نتیجه رشدهای اقتصادی پایدار در ۳ سال فعالیت دولت شهید رئیسی این شد که نرخ بیکاری به پایین‌ترین سطح چند دهه اخیر سقوط کرد و برای اولین بار در سال‌های پس از تحریم، کاهش نرخ بیکاری همزمان با افزایش نرخ مشارکت اقتصادی رقم خورد.

 

بیشترین کاهش بیکاری فصلی طی ۱۸ سال اخیر

 

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، با همه مشکلات و تنگناهای اقتصادی و مالی، در سال ۱۴۰۲ یک جهش دلگرم کننده در کاهش فاصله نرخ بیکاری استان کرمانشاه و کشور رخ داد به گونه‌ای که نرخ بیکاری کرمانشاه در سه فصل اول سال ۱۴۰۲ به پایین‌ترین میزان در ۱۸ سال اخیر رسید و تنها در فصل زمستان این نرخ افزایشی بود.

مرکز آمار ایران در فصل بهار ۱۴۰۲ نرخ بیکاری استان کرمانشاه را ۱۰.۲ درصد اعلام کرد که در مقایسه با بهار ۱۴۰۱ با نرخ بیکاری ۱۵.۴ درصد، یک کاهش ۵.۲ درصدی را نشان می‌داد. فاصله بیکاری کرمانشاه و کشور در این فصل به ۲ درصد کاهش یافت.

در فصل تابستان ۱۴۰۲ هم نرخ بیکاری استان در همین محدوده بود و روی عدد ۱۰.۳ درصد متوقف شد که پایین‌ترین نرخ بیکاری در فصول تابستان ۱۸ سال اخیر محسوب می‌شد و در نوع خود یک رکوردشکنی بود. فاصله استان با میانگین کشوری در این فصل به حدود ۲.۵ درصد رسید.

بهبود وضعیت نرخ بیکاری در فصل پاییز هم ادامه داشت و اینبار با اعلام نرخ بیکاری ۱۱.۲ درصدی، بازهم شاهد شکستن رکورد ۱۸ساله در نرخ بیکاری فصل پاییز بودیم.

نرخ بیکاری فصل زمستان کرمانشاه اما برخلاف سه فصل قبل، افزایشی بود و در این فصل، فاصله نرخ بیکاری استان با کشور مانند سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۰ افزایش یافت.

البته طی ۱۰ سال اخیر، کرمانشاه در نرخ بیکاری فصل زمستان همواره در رتبه اول یا دوم استان‌های بیکار کشور بوده و پایین‌تر هم نیامده است. بالاترین نرخ بیکاری فصل زمستان هم متعلق به سال ۱۳۹۴ با ۲۳ درصد بوده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا