آخرین خبرایلام

پیش‌بینی ۶۳۳ شعبه اخذ رأی در استان ایلام

استاندار ایلام از مهیا بودن زیر ساخت های این استان برای برگزاری چهاردهمین دور انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت: ۶۳۳ شعبه اخذ رای برای برگزاری چهاردهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در استان ایلام پیش بینی شده که از این تعداد ۱۸۷ شعبه سیار و ۴۴۶ شعبه ثابت است.

به گزارش ماد _ دکتر حسن بهرام‌نیا صبح روز سه‌شنبه ۲۲ خردادماه در برنامه زنده تلویزیونی«صبح بخیر ایران» شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی اظهار داشت: استان ایلام با ۶۰۸ هزار نفر جمعیت و مساحت ۲۰ هزار و ۱۲۳ کیلومتر مترمربع، بیست‌ودومین استان کشور از نظر وسعت و دارای تنوع آب و هوایی است به گونه‌ای که در فاصله حدود چهل کیلومتر تغییر اقلیم داریم و در فواصل ذکر شده، میوه‌های سردسیری و میوه گرمسیری برداشت می‌شود.

وی ادامه داد: استان ایلام دارای طبیعتی بکر و تاریخی کهن است و نماد چند وجهی دارد‌. مردم این این استان در دوران دفاع مقدس هشت سال ایستادگی کردند و این استان ۱۶ سال از توسعه عقب ماند اما اکنون به عنوان قطب اربعین در کشور شناخته می‌شود.

دکتر بهرام نیا با اشاره به موقعیت مرزی استان ایلام در کشور و هم مرز بودن با سه استان کشور عراق، یادآور شد: این استان ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با سه استان کشور عراق(دیالی، واسط و میسان) دارد.

نماینده عالی دولت در استان، مردم ایلام را نماد مقاومت در دوران مقدس عنوان کرد و گفت: مردم این استان در دوران دفاع‌مقدس مهاجرپذیر بودند و نه تنها شهر و منطقه خود را را ترک نکردند بلکه جانانه ایستادگی کردند و به تعبیر مقام معظم‌رهبری «استان ایلام در دوران دفاع مقدس یک دژ مستحکم بود».

وی یادآور شد: این استان قطب اربعین است و در اربعین سال گذشته حدود ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر زائر و در مجموع سال گذشته به‌طور میانگین ۸ میلیون نفر زائر از مرز مهران تردد کردند و در اربعین ۵۴ درصد زوار مرز مهران را برای تردد انتخاب کردند.

استاندار ایلام در بخش دوم سخنان خود با اشاره به اقدامات انجام شده در استان ایلام، گفت: با وجود این‌که کمتر از ۳۰ درصد این استان دشت و فلات است در  دولت سیزدهم تحول عظیمی در زیرساخت‌ها به ویژه راه‌های استان صورت گرفته است بطوریکه طی دو سال گذشته حدود ۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان صرف زیرساخت‌‌های استان شد که از این مبلغ، ۵ هزار میلیارد تومان صرف تکمیل محورهای مواصلاتی منتهی به مهران شد و راه ۱۵ ساعته که در سال‌های گذشته زوار از ایلام تا مهران با وجود ترافیک سنگین طی می‌کردند، امروز با چهاربانده شدن به حدود یک ساعت رسیده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های استان در حوزه انرژی، خاطرنشان کرد:این استان ۶ درصد منابع نفتی و ۱۱درصد منابع گازی کشور را در اختیار دارد که در این دولت به این منابع توجه ویژه شده و ان‌.جی.ال ۳۱۰۰ دهلران با سرمایه‌گذاری یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورویی در آستانه افتتاح است که مقرر شده بود در سفر رییس‌جمهور افتتاح شود. با افتتاح این پروژه ۹ مشعل گاز خاموش می‌شود.

استاندار ایلام به پروژه سامانه گرمسیری نیز اشاره و یادآورشد: تاکنون ۱۱ هزار میلیارد تومان برای پروژه سامانه گرمسیری هزینه شده است که بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در این دولت اختصاص یافت. با افتتاح فاز نخست این پروژه که در آستانه افتتاح است به ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از زمین‌های دیم شهرستان مهران آب‌رسانی می‌شود و با افتتاح فاز دوم جمعاً ۱۸ هزار هکتار از زمین های کشاورزی مهران و دهلران تحت پوشش آبیاری قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: با افتتاح این پروژه، ۹۰ هزار تن به  محصولات زراعی استان اضافه و ۱۷۰۰ میلیارد تومان برای کشاورزان ارزش افزوده دارد. در حال حاضر ۵۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد کنجانچم وجود دارد.

دکتر بهرام‌نیا گفت: به پاس خدمات ماندگار و ارزشمند شهید رئیسی رییس‌جمهور، بزرگ‌راه ایلام به مهران به نام رییس‌جمهور شهید(بزرگ‌راه حضرت آیت‌الله رئیسی«شهید جمهور») نام‌گذاری و از تابلوی این بزرگ‌راه رونمایی شد.همچنین سد طرح گرمسیری(سد کنجان‌چم) به نام سد شهدای‌خدمت نام‌گذاری شد.

استاندار ایلام به بحث انتخابات نیز گریزی زد و گفت: سال گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در استان بسیار باشکوه برگزار شد و استان ایلام با مشارکت ۵۳.۲۹ درصدی رتبه چهارم کشور را از حیث مشارکت در انتخابات، کسب کرد.

دکتر بهرام‌نیا افزود: برای برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، همه زیرساخت‌ها آماده و مهیا شده و حدود ۶۳۳ شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده که از این تعداد ۱۸۷ شعبه سیار و ۴۴۶ شعبه ثابت است.

نماینده عالی دولت در استان ایلام ادامه داد: با توجه به بلوغ سیاسی مردم استان و با عنایت به این‌که هرگاه بحث اقتدار کشور مطرح بوده مردم پای‌کار بوده‌اند، مردم ایلام بار دیگر با مشارکت بالا در انتخابات ۸ تیرماه خلق حماسه خواهند کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا