اقتصادی

بازدید خبرنگاران از بزرگ ترین کارخانه ی تولیدی قطعات خودرو کشور

یکی از نکات مورد توجه در این دیدار نظم و انسجامی که در خط تولید دیده میشد و همچنین دقت بسیار بالای کارکنان خط تولید و دستگاه های پیشرفته مونتاژ بردهای الکترونیکی و تزریق مواد پلاستکی بود که از اخرین تکنولوزی های روز اروپا بهره می بردند.

ماد نیوز؛هادی موید – در آخرین شنبه ی رمضان 98 خبرنگاران و رسانه های خودروی کشور از سایت شماره 2 کارخانه کروز بازدید نمودند،در این دیدار صمیمی اهالی رسانه که با حضور حمید کشاورز یکی از مالکین این شرکت و مدیران ارشد همراه بود مهندس سخا مدیرعامل گروه تولیدی کروز در ابتدای جلسه با تشریح فعالیت این شرکت از سال 1360 که در خیابان پیروزی تهران و تعداد 2 کارگر فعالیت خود را آغاز به کار نمود و تا حالا که بیش از 11 هزار پرسنل متخصص در تهران مشغول به فعالیت می باشد گفت : گروه کروز ابتدا با تولید سویچ های برقی لوازم برقی توانست در زمان جنگ تحمیلی و در حالی که کشور در تحریم بود بخشی از نیاز کشور را تامین کند و بعدعا با ورود به تولید کنداکتورهای مخابراتی که توسط شرکت “تری ان”آمریکا تحریم شده بود،این نیاز کشور را نیز منتفع کند.

ایشان در خصوص سایت های تولید گروه کروز گفت : در حال حاضر شرکت کروز دارای 3 سایت تولید قطعات سخت افزاری و نرم افزاری انواع خودرو می باشد که بزرگترین سایت این شرکت در کلیومتر 19 جاده مخصوص با وسعت 180 هزار خودرهای مترمربعی می باشد که محصولاتی همچون سپر و جلو داشبوردی خودرهای که در داخل کشور تولید و یا مونتاژ می شود را تامین میکند

در ادامه این دیدار خبرنگارن به همراه مهندس حمید کشاورز در سالن های مختلف کروز حضور پیدا کرده و از نزدیک با روند تولید قطعات الکترونیکی و ای سی یو های نسل 5 ساخت این شرکت قطعه سازی که مورد استفاده اکثر خودرهای داخلی می باشد آشنا شدند.

یکی از نکات مورد توجه در این دیدار نظم و انسجامی که در خط تولید دیده میشد و همچنین دقت بسیار بالای کارکنان خط تولید و دستگاه های پیشرفته مونتاژ بردهای الکترونیکی و تزریق مواد پلاستکی بود که از اخرین تکنولوزی های روز اروپا بهره می بردند.

سپس خبرنگاران در نشست خبری به طرح سئوالاتی در خصوص اخرین وضعیت گروه تولیدی کروز و دستاوردهای این شرکت در حوزه ی قطعه سازی پرداختند که در این نشست خبری مهندس کشاورز گفت :

خودروسازی یک صنعت اقتصادی است؛ اما اقتصادی ها آن را اداره نمی کنند و مدیریت در خودرو سازی و ایران خودرو یک مدیریت دولتی به حساب به شمار می رود و نداشتن برنامه برای تولید یکی از مشکلات بزرگ این خودرسازی ها می باشد.

کشاورز در ادامه در خصوص خودروهای ناقص باقی مانده در کف کارخانجات ایران خودرو و سایپا گفت: از زمان اعمال تحریم ها پیش بینی می شد که به چنین روزی برسیم، همانگونه که در زمان تحریم های گذشته در سال ۹۱ با خروج ناگهانی پژو از ایران چنین شرایطی را شاهد بودیم.

وی توضیح داد: آن زمان روزانه ۸۰۰ دستگاه پژو ۲۰۶ در کشور تولید می‌شد که تامین برخی قطعات آن به ارزش ۱۲۰۰ یورو توسط پژو تامین می‌شد و اجازه داخلی‌سازی آن را نمی دادند، به این ترتیب با اعمال تحریم‌ها تولید خودرو در کشور به شدت کاهش یافت.

وی اضافه کرد: در دوره مدیریت قبلی شرکت ایران خودرو پروژه سنگین خودکفایی پژو ۲۰۶ تعریف شد و توانستیم در مدت ۶ ماه نسل جدید این خودرو را ساخته و وابستگی ۱۲۰۰ یورویی را به صفر برسانیم.

وی بیان داشت: در بازه زمانی بین سال های ۹۱ تا ۹۶ ارز قیمت واقعی نداشت و ارزان در اختیار صنعتگران قرار گرفت، به این ترتیب کمر همت به نابودی صنایع کشورمان زدیم.

کشاورز اظهار داشت: خودکفایی به معنای به وجود آمدن شرکت‌هایی است که دانش فنی و مهندسی لازم برای تولید یک محصول را دارند اما ممکن است مواد اولیه آن را از خارج وارد کنند.

کشاورز ادامه داد: ما به عنوان قطعه ساز به خودروسازان اعلام می کنیم وقتی قطعه یا قطعاتی موجود نیست به تولید خودرو نپردازند، اما شیوه خودروسازان تولید هرچند با کسری قطعه است تا به محض رسیدن قطعات، خودروها را تجاری کنند.

این فعال صنعتی افزود: اصرار بر این شیوه تولید سبب شده تا سرمایه خودروسازان و قطعه سازان حبس شود و اکنون فقط گروه کروز ۱۲۰۰ میلیارد تومان مطالبه از خودروسازان دارد.

وی گفت: مشکل عمده صنعت خودروسازی عدم تکافوی اعتبارات ریالی، بالا بودن قیمت ارز و فرآیند طولانی تخصیص ارز و رساندن پول به شرکتهای خارجی است.

ایشان خاطرنشان کرد: کامپیوتر خودرو نسل ۵ شرکت کروز در حال آزمون است و در ماه‌های آینده آماده شده و به تولید انبوه خواهد رسید، پس از آن نیاز به واردات کامپیوتر خودرو در کشور نخواهد بود.

کشاورز گفت: اکنون ۱۳۰ پروژه خودکفایی و داخلی سازی قطعات در شرکت کروز تعریف شده است.

وی در ادامه به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان اشاره کرد و گفت: اگر نظیر چنین تحریم‌هایی بر آلمان به عنوان قطب صنعتی جهان وارد می‌شد، قادر به تولید بیش از ۲ میلیون دستگاه خودرو در سال نبود زیرا تولید بسیاری از قطعات را برون‌سپاری کرده‌ است.

کشاورز به کسری یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه در خودروهای در کف کارخانه مانده ایران خودرو اشاره کرد که ۲۰ درصد آن مربوط به شرکت کروز است و مشابه چنین آماری نیز مربوط به کسری قطعات خودروهای سایپا است.

این تولید کننده بزرگ قطعه خودرو در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص چند کیفیتی بودن خطوط تولید قطعه گفت: هیچگاه در کروز بنا بر تولید قطعه با چند کیفیت نبوده است و همان قطعه ی که به خودروساز می دهیم در بازار هم به فروش می رسد که البته برخی از سودجویان با کپی کارتون های کروز اقدام به فروش اجناس فیک میکند که بارها این موضوع در مراجع قضایی مطرح شده و در حال پیگیری می باشد.

حمید کشاوز در پایان این نشست خاطر نشان کرد: تصمیم نداریم به مباحث حاشیه ی که برخی از رسانه ها با شیطنت های خود به وجود آورده­اند، ورود کنیم و سیاست کلی این شرکت به روزرسانی خط تولید و روشن نگه داشتن موتور تولید می باشد که با وجود همه­ی فشارهای اقتصادی تعدیل نیروی نداشته ایم و حتی در حال حاضر بصورت محدود جدب نیرو متخصص برای داخلی سازی را در برنامه کاری خود قرار داریم؛ زیرا معتقدیم ما مدیون به این مرز و بوم هستیم و تا جایی که می توانیم باید با حفظ انسجام و وحدت در بین قطعه سازان خودرو به پیشرفت این صنعت کمک کنیم.

کروز بزرگترین شرکت تولید کننده قطعات خودروی کشور و تولید کننده قطعات تزئینی، دسته سیم، سوئیچ، تعلیق و ترمز، نشانگرها و مالتی مدیا، چراغ، ایربگ، داشبورد، سپر، سنسور و کویل، اگزوز، فرمان، سیستم تهویه و بلوک سیلندر است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا