سیاسی

راه ورود بذرپاش و جهرمی به انتخابات باز شد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی خود، به بررسی بندهایی از طرح اصلاح قانون انتخابات پرداختند. قانونی که ماه‌هاست، باعث نگرانی برخی نامزدهای احتمالی شده است.

به گزارش مادنیوز، یکی از نگرانی‌ها بابت تعیین شرط سنی برای کاندیداتوری است. شرط ۴۰ سال برای نامزدی در این انتخابات می‌توانست برای چهره‌هایی چون محمدجواد آذری جهرمی یا مهرداد بذرپاش محدودیت‌هایی ایجاد کند که البته به تصویب نرسید.

از سوی دیگر برخی نمایندگان تلاش کردند تا سقف ۷۰سال نامزدی را تغییر دهند که آن هم بی نتیجه ماند و بنابراین چهره‌های ۷۰ساله که نسل نخست فعالان انقلابی را دربرمی‌گیرد، دیگر امکان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را نخواهند داشت.

منتقدان طرح مجلس براین باورند که ایجاد محدودیت برای نامزدی در انتخابات، نقض قانون اساسی است و آزادی افراد برای قرار گرفتن در معرض رای مردم را سلب می‌کنند.

موافقان اما استدلال می‌کنند که آسان‌گیری برای نامزدی، کار شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدها را سخت کرده و اجازه دادن برای ثبت‌نام همه چهره ها، می‌تواند باعث وهن انتخابات شود.

با توجه به رای پایین به پیشنهاد افزایش کف سنی برای نامزدی، به نظر می‌رسد حامیان اصولگرای چهره هایی چون مهرداد بذرپاش که پیش از این هم با رای بالایی او را منتخب مجلس در ریاست دیوان محاسبات کرده بودند، حاضر به همراهی با دیگر نمایندگان برای بستن باب جوانگرایی برای ورود به پاستور نشدند.

با این حال هنوز بندهای دیگر این طرح مانند سوابق موثر اجرایی نامزدها می‌تواند فرصتی برای حذف برخی کاندیداهای احتمالی دارد و باید دید مجلس چه سیاستی درقبال این محدودیتها ایجاد کرده و شورای نگهبان در نهایت آن را تایید خواهد کرد یا نه.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا