صفحه نخست  |  تماس با ما  |  آرشیو  |  نظرسنجی  آب و هوا  |  اوقات شرعی  | پیوندها

۱۱:۲۸
۱ فروردین ۱۴۰۲
اقتصادی ۰۱ دی ۱۳۹۹ - 11:28 ب.ظ زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

بازدهی ۱۸۲ درصدی تا ۱۵ صدی؛ پول ها به کجا رفت؟

سه چهارم از روزهای سال ۹۹ را پشت سر گذاشتیم. تنها سه ماه تا پایان سال ۹۹ باقی مانده است. سالی که در آن تا اینجای کار، اقتصاد دچار شوک های بسیاری بود و بازارها در آن با اُفت و خیزهایی زیادی را تجربه کردند.

به گزارش مادنیوز به نقل از تابناک اقتصادی، در ۹ ماه ابتدایی سال جاری شیوع ویروس کرونا در کشور، در کنار تحریم ها کمر اقتصاد ایران را بیش از پیش خم کردند. حالا در سه ماه پایانی و با کشف واکسن کرونا و همچنین تغییر سکاندار آمریکا، اقتصاد ایران شاید بتواند نفسی را به راحتی بکشد. در ادامه مطلب به بررسی بازدهی بازارها در ۹ ماه ابتدایی سال خواهیم پرداخت.

بازدهی ۱۸۲ درصدی بازار سرمایه

سال در حالی آغاز شد که بورس حرف اول را در بین بازارها به لحاظ بازدهی می زد. در ۵ فروردین ماه ۱۳۹۹ شاخص کل در کانال ۵۰۸ هزار و ۶۶۱ واحدی سیر می کرد اما به یکباره با آغاز روزهای کاری سال جدید و با هجوم نقدینگی به این بازار، کانال ها یکی پس از دیگری در نوردیده شد و در نهایت شاخص کل در اردیبهشت ماه سال جاری بود که قله یک میلیون واحدی را به خود دید. بعد از استراحت چند روزه و اصلاح کوچکی که شاخص کل انجام داد، دوباره راند دوم صعودی از ۶ خرداد ماه ۱۳۹۹ شروع شد و این راند تا کانال دو میلیون و ۷۸ هزار واحد ادامه داشت. پس از آن از ۱۹ مرداد ماه بود که یک اصلاح سنگین قیمتی در بازار سرمایه آغاز شد و این اصلاح تا ۲۰ آبان ۹۹ ادامه داشت.

در پایان معاملات ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، شاخص کل با اُفتی ۲۶۹۲ واحدی بر روی کانال یک میلیون و ۴۳۶ هزار و ۴۳۰ واحدی قرار گرفت. با این حساب بازدهی بورس در ۹ ماهه اول سال جاری ۱۸۲ درصد بود.

بازدهی قیمت سکه بهار آزادی ۸۵ درصد

طبق آمارهای موجود قیمت هر سکه بهار آزادی در ۶ فروردین ماه سال جاری ۶ میلیون و ۱۷۸ هزار تومان اعلام شد که این قیمت در آخرین روز آذر ماه ۹۹ با رشد ۸۵ درصدی به ۱۱ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان افزایش یافت.

جایگاه سوم پربازده ترین بازار به طلا رسید

در ششم فروردین ماه سال جاری قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار بر روی تابلوی طلافروشان ۶۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان به ثبت رسید. در ۳۰ آذر ماه سال جاری قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار با رشدی ۸۴ درصدی نسبت به ششم فروردین ماه، یک میلیون و ۱۳۷ هزار تومان معامله شد. بنابراین بازدهی طلا برای سرمایه گذاران آن در نیمه اول سال جاری ۸۴ درصد بوده است.

ثبت رشد ۷۵ درصدی برای قیمت مسکن

متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در فروردین ماه سال جاری، ۱۵ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۷۰۰ تومان گزارش شد. گزارش آبان ماه سال جاری پیرامون بازار مسکن که آخرین گزارش منتشر شده تا این لحظه می باشد، نشان داد که متوسط قیمت مسکن با رشدی ۷۵ درصدی در مقایسه با فروردین ماه ۹۹ به ۲۷ میلیون و ۱۹۳ هزار و ۱۰۰ تومان افزایش یافته است. این یعنی بازدهی مسکن در ۹ ماه ابتدایی سال ۹۹، ۷۵ درصد بوده است.

رشد ۷۰ درصدی قیمت دلار

در بازار ارز نیز اوضاع در ابتدای سال جاری آرام بود اما از اواسط اردیبهشت ماه ۹۹ طوفان رشد قیمت ها به این بازار نیز رسید. در حالی که در ۱۱ فروردین ماه سال جاری قیمت هر دلار ۱۴ هزار و ۹۰۳ تومان اعلام شد، این نرخ رفته رفته افزایش یافت و این افزایش از اواخر اردیبهشت ماه و با خروج پول از بازار بورس، شدیدتر هم شد. در نهایت قیمت دلار در آخرین روز پاییز بر قله ۲۵ هزار و ۳۹۶ تومان ایستاد تا بازدهی دلار در نیمه اول سال ۷۰ درصد شود!

بازدهی سپرده گذاری در بانک ها ۱۵ درصد

طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی یکساله ۱۶ درصد و برای سپرده‌های دوساله ۱۸ درصد تعیین شد. حالا با درنظر گرفتن صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت که به طور معمول بازدهی بین ۱۸ تا ۲۲ درصد دارند، می‌توان متوسط نرخ سود بانکی را ۲۰ درصد در نظر گرفت که بدین ترتیب در ۹ ماهه امسال سپرده‌گذاران بانکی ۱۵ درصد بازدهی کسب کرده‌اند.

بازارها در زمستان ۹۹ چه روندی را طی خواهند کرد؟

به نظر می رسد که در سه ماهه پایانی سال جاری بازار سرمایه با توجه به اینکه یک اصلاح سنگین را پشت سر گذاشت و هم اکنون در شرایطی قرار گرفته است که سایه همه ابهامات از جمله تغییرات نرخ سود بانکی از سر آن کنار رفته است، شرایط بهتری را در مقایسه با سایر بازارها داشته باشد. هم اکنون وضعیت حجم و ارزش معاملات، ورود پول حقیقی و روان تر شدن معاملات در این بازار همه گواه بهبود شرایط است.

الهه ظفری تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه طی مصاحبه ای گفت: در حال حاضر هرچه بیشتر پیش می‌رویم روند مثبت شکل گرفته در فاکتور‌های بنیادی بازار مثل نرخ‌های جهانی، قیمت دلار و سایر اخبار مثبت برای صنایع ادامه دار و با ثبات بوده است که در نهایت بیش از پیش دید مثبت به بورس را تقویت می‌کند.

در مورد بازار مسکن هم قیمت ها به حدی رسیده است که شاهد کاهش حجم معاملات در این بازار هستیم و این نشان دهنده قفل شدن بازار مسکن و کاهش قدرت خرید مردم در حوزه مسکن می باشد. ادامه روند کنونی می تواند بازار مسکن را در یک شرایط رکودی قرار دهد و حداقل اگر روند قیمتی در این بازار در سه ماهه پایانی سال نزولی نباشد می توان این ادعا را داشت که قیمت ها تا حدودی شیب تند افزایشی خود در نه ماهه ابتدایی سال را هم نخواهند داشت.

در بازار دلار و با امید به اینکه احتمالاً رئیس جمهور جدید آمریکا شاید به برجام بازگردد و تحریم ها علیه ایران را بردارد، پیش بینی این است که حداقل اگر روند این ارز خارجی در سه ماهه پایانی سال نزولی نباشد، در همین محدوده های ۲۳ تا ۲۵ هزار تومان در نوسان باشد.

با این اوضاع قیمت دلار می توان پیش بینی کرد که اوضاع در بازار طلا و سکه نیز به مانند بازار ارز باشد. یعنی می توان امیدوار بود که در صورت رخ ندادن اتفاقی غیرمترقبه شرایط در بازار طلا و سکه نیز تقریباً باثبات باشد و دیگر خبری از جهش های قیمتی چشمگیر نه ماه ابتدایی در این بازارها مشاهده نگردد.

مطالب مرتبط
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *