اقتصادی

کشت تابستانه در تهران ممنوع شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران از ممنوعیت کشت تابستانه در استان تهران خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، مصرف آب تهران باید تا سال ۱۴۰۵ به میزان ۴۲۰ میلیون مترمکعب کاهش یابد.

یوسف رضاپور، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران در نشستی خبری اظهار داشت: در حالی که کمتر از 70 روز تا پایان سال آبی جاری باقی مانده، شاهد کاهش 36 درصدی بارش ها نسبت به زمان مشابه سال آبی قبل هستیم و پیش بینی می‌شود که در پاییز نیز هوا گرمتر شود که همین مساله اهمیت توجه به منابع آبی فعلی را دوچندان می کند.

وی افزود: دراستان تهران جمعیتی بالغ بر 13 میلیون نفر سرشماری شده است که با در نظر گرفتن جمعیت سیار، این جمعیت به 15.5 میلیون نفر می‌رسد، لذا بحث شرب استان تهران حساسیت زیادی دارد.

رضاپور با بیان اینکه “متوسط مصرف آب در کشور هشت درصد بوده که این عدد در استان تهران به 42 درصد می‌رسد”، گفت: 75 درصد آب شرب مورد نیاز تهران از طریق سدهای پنج‌گانه تامین می‌شود؛ منابع زیر زمینی استان در بیشترین حالت، امکان تأمین تنها 30 درصد نیاز آب شرب تهران را دارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر دو برابر سد امیرکبیر در حجم ذخایر سدهای تهران که وظیفه تامین آب شرب را برعهده دارند نسبت به زمان مشابه سال گذشته کاهش داریم”، گفت: علی‌رغم محدودیت‌هایی که وجود دارد با تعامل با بخش‌های مختلف مصرف به نحوی برنامه ریزی کرده‌ایم که در سال جاری دچار مشکل نشویم؛ البته این به معنای آن نیست که مردم مدیریت مصرف نداشته باشند.

رضاپور با بیان اینکه “به دلیل برداشت از آب‌های زیرزمینی بیش از ظرفیت موجود، شاهد فرونشست در دشت‌ها هستیم که برای جبران این مساله در قالب طرح تعادل‌بخشی برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌ایم که براساس آن چاه‌های غیرمجاز را متوقف می‌کنیم”، گفت: بیشترین افت در دشت ورامین است به طوری که یک متر و 20 سانت تراز آب زیرزمینی در این دشت کاهش می‌یابد.

وی افزود: علاوه بر این در دشت هومند – ‌آبسرد نیز با کاهش دو متر و دوسانت مواجه هستیم؛ در بقیه دشت‌ها نیز میزان کاهش به 60 سانت می‌رسد اما عمده مشکل در دشت ورامین و دشت هومند – آبسرد است.

رضاپور تصریح کرد: در طرح تعادل بخشی برای جلوگیری از برداشت بی رویه از آب‌های زیرزمینی، مسدودسازی 1400 حلقه چاه را در برنامه داریم که تاکنون 310 چاه مسدود شده و 184 کنتور روی چاه‌های مجاز نصب کرده‌ایم؛ علاوه بر این 19 مورد توبیخ ادوات حفاری غیرمجاز را داشتیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان این‌که در مصوبه شورای هماهنگی استان کشت تابستانه ممنوع اعلام شد، تصریح کرد: علاوه بر این با هماهنگی که با شهرداری صورت گرفته آبیاری فضای سبز نیز محدودتر شده است و اگر در چارچوب همین مصوبه حرکت کنیم با مشکل مواجه نخواهیم شد.

وی افزود: متاسفانه تاکنون 23 نفر از هموطنان و اتباع بیگانه به خاطر شنا در سدها دچار غرق‌شدگی شدند و این مساله علی‌رغم هشدارها و تدابیر در نظر گرفته شده بوده است.

رضاپور با اشاره به برنامه ساختاری با کم آبی مصوبه هیات وزیران در سال 1396 گفت: با مشارکت وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و همچنین سازمان محیط زیست و وزارت کشور و در قالب کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، این برنامه تدوین شده که براساس آن باید به سمت استانداردسازی حرکت کنیم.

وی ادامه داد: میزان مصرف آب از کل منابع آبی تجدیدشونده در استان تهران 86.5 درصد برآورد شده است و این در حالی است که مصرف استاندارد آب 40 درصد است، به گونه‌ای که اگر مصرف بین 40 تا 60 درصد باشد، شرایط تنش آبی و بیش از 60 درصد بحران آب صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه برای رسیدن به مرز بین تنش آبی و بحران آب، باید 26.5 درصد از مصرف آب تهران کاهش یابد”، گفت: ما باید 26.5 درصد مصارف فعلی‌مان را کاهش دهیم که این میزان معادل یک میلیارد و 286 میلیون مترمکعب آب می‌شود که براساس برنامه 20 ساله این میزان کاهش مصرف باید صورت بگیرد.

وی افزود: در فاز نخست، در قالب برنامه هفت ساله توسعه تا افق 1405 باید 420 میلیون مترمکعب مصرف آب در تهران کاهش یابد که سهم امسال 75.6 میلیون مترمکعب تکلیف شده است.

رضاپور با اشاره به طرح برنامه فرار آب از سد لار گفت: در سال‌های اول بحث مطالعات سد با مشارکت مشاورین به نام داخلی در حوزه فرار آب و پایداری سد مطرح بود که جمع‌بندی این شد که نمی‌توان جلوی فرار آب را گرفت و نهایتا از هشت کیلومتری پایین دست سد اعلام کردند که از آن نقطه بند زده و با یک تونل آب به تهران منتقل شود.

وی اضافه کرد: در سال 1395 – 1396 عملیات اجرایی استارت خورد و پیمانکار قرارگاه خاتم‌الانبیا شروع به کار کرد اما این کار به دلیل ورود محیط زیست مازندران و اتفاقاتی که افتاد سه سال تعطیل شد تا در نهایت با ورود سازمان محیط زیست اواخر اسفندماه سال گذشته اجرای این طرح بلامانع اعلام و استارت کار مجددا زده شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان این‌که به دلیل کمبود منابع مالی این طرح به کندی پیش می‌رود، تصریح کرد: اگر منابع تامین شود می‌توانیم این طرح را در طول چهار سال اجرایی کنیم که عزم مجلس شورای اسلامی نیز برای این کار وجود دارد و اگر سالی 300 میلیارد تومان در نظر گرفته شود می‌توانیم این طرح را پیش ببریم.

وی با اشاره به اهمیت حفظ کیفیت آب اظهار کرد: 30 درصد آب تهران توسط آب‌های زیرزمینی و 70 درصد توسط آب‌های سطحی تامین می‌شود که اگر در این زمینه با مشکل مواجه شویم آب چاه‌های کشاورزی را خریداری خواهیم کرد و آن را وارد مدار می‌کنیم و در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای جیره‌بندی آب ندارد.

رضاپور با تاکید بر این‌که جیره‌بندی آب روش مناسبی نیست و هدرروی آب افزایش می‌یابد گفت: در شرق تهران مشکل بیشتر از غرب تهران است و اگر لازم باشد چاه بحران ایجاد می‌کنیم یا آب چاه‌های کشاورزی را با کیفیت مطلوب خریداری می‌کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا