اقتصادیدولتکشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی: وضعیت تولید و ذخایر گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ مطلوب است

وزیر جهاد کشاورزی گفت: وضعیت تولید و تامین ذخایر گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ مطلوب است و با افزایش عرضه و بازرسی ها، تنظیم بازار شب عید انجام خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ماد از وزارت جهاد کشاورزی، « سیدجواد ساداتی‌نژاد» صبح امروز (چهارشنبه) در حاشیه بازدید از کشتارگاه دام احسان ری در استان تهران، افزود: بارگذاری نهاده های دامی در سامانه بازارگاه در دی‌ماه به پایان رسیده و به‌طور کامل یک میلیارد دلار دی ماه تامین شده و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این‌که در حال تمهید بارگذاری و تامین نهاده‌های دامی و تامین ارز آن در بهمن‌ماه هستیم، گفت: از این بابت هیچ نگرانی در حوزه دام و طیور نداریم؛ نشست های بسیار نزدیک و خوبی از ماه گذشته با اتحادیه های صنعت دام و طیور و عشایری برگزار کرده ایم و نظارت کامل در حوزه دام روستایی داریم.

ساداتی‌نژاد اظهار داشت: برای این‌که تولیدکننگان دغدغه ای در تامین سرمایه در گردش نداشته باشند، «دامدار کارت» با کمک بانک کشاورزی در کشور بین دامداران توزیع می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در بحث مربوط به تامین گوشت با تصمیم های گرفته شده، تا شب عید روزانه در فاز نخست برای شهر تهران کشتار ۲ هزار راس دام سبک و ۲۰۰ راس دام سنگین تمهید شده است تا شب عید بازار به طور کامل تحت کنترل باشد که روند کار بسیار خوب در حال انجام است.

وی افزود: از محل ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام در دام زنده و بخش خصوصی این کار در حال انجام است و فراوانی خوبی در حوزه گوشت قرمز سبک و سنگین داریم و هیچ مشکلی نداریم. همچنین هر جای کشور هم که لازم باشد با اعلام سازمان‌های جهاد کشاورزی و یا استانداران، شرکت پشتیبانی امور دام از ذخیره لازم برای تامین برخوردار است.

ساداتی‌نژاد خاطرنشان‌کرد: ما دارای دام مازاد در کشور هستیم بنابراین هیچ‌گونه نگرانی از این بابت وجود ندارد و این تنظیم بازار قیمت را هم به صورت تنظیم بازاری پیش خواهد برد.

 

وی با بیان این‌که در زمینه مرغ و تخم مرغ هم با تمهیدات انجام شده هیچ نگرانی وجود ندارد، تصریح‌کرد: در راستای حمایت از تولید تا روز گذشته ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن مرغ مازاد بازار توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شده است تا در زمان لازم برای کنترل قیمت به بازار عرضه شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این‌که ذخایر کشور در وضعیت بسیار مناسبی قرار دارد، اظهار داشت: قیمت‌ها در سایت وزارت جهاد کشاورزی موجود است و بر اساس آن مردم می‌توانند قیمت بازار را رصد کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کل زنجیره تولید تا بازار محصولات کشاورزی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: هفته گذشته رزمایشی در زمینه بازرسی بازار در کشور برگزار و از هفته آینده با توجه به نزدیک شدن به ایام سال نو، بازرسی‌ها ۲ برابر خواهد شد.

ساداتی‌نژاد با تاکید بر این که نظارت مناسبی بر بازار محصولات کشاورزی خواهیم داشت، تصریح‌کرد: هیچ کمبودی وجود ندارد و با هر گونه اقدام واسطه‌گری و دلالی برخورد می شود.

وی با اشاره به این‌که به اندازه کافی ذخایر راهبردی وجود دارد و مشکلی در تظیم بازار نداریم، خاطرنشان‌کرد: با این عرضه به‌طور قطع تنظیم بازار انجام خواهد شد، از مردم هم درخواست می‌کنیم هر گونه تخلفی در قیمت‌ها می بینند به سامانه‌هایی که تمهید شده گزارش کنند.

عضو کابینه دولت سیزدهم اضافه کرد: ما تنظیم بازار عید امسال را با کمک بخش خصوصی، اتحادیه ها و تشکل ها انجام خواهیم داد، بنابراین تنظیم بازار امسال از قدرت و ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود.

وی با بیان این که اعتقاد ما این است که عموم اتحادیه ها و تشکل های ما سالم، حامی و در کنار مردم هستند، یادآوری‌کرد: در حال حاضر بخش خصوصی در کنار شرکت پشتیبانی امور دام به خوبی نقش آفرینی می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره این که بر اساس سیاست وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم، حوزه کشاورزی حوزه ای تجاری و اقتصادی است، گفت: واردات و صادرات خون اقتصاد است و با تسلط کاملی که بر بازار داریم، هیچ ممانعتی با واردات و صادرات در محصولات کشاورزی وجود ندارد.

وی ادامه‌داد: از آنجایی که این سیاست را به‌تازگی شروع کرده ایم، ممکن است برخی با نگاه سوداگری بخواهند از این فضا در بازار سوء استفاده کنند که با ذخایری که داریم اجازه چنین کار را نمی دهیم.

ساداتی‌نژاد گفت: دام مازاد در کشور داریم، بنابراین هم صادرات دام مازاد انجام می‌شود و هم عرضه در داخل به اندازه کفایت وجود دارد.

وی تاکید کرد: هر وقت در حوزه گوشت قرمز نیاز به واردات داشته باشیم، انجام می شود و محدودیتی وجود ندارد اما به‌طور طبیعی تا در داخل تولید هست  نیازی به واردات نخواهیم داشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا