خودرو

طراحی نرم افزار تعیین قیمت قطعات زنجیره تامین سایپا

در دیدار مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اعضای هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازی کشور مهمترین مسائل و مشکلات صنعت خودرو و قطعه سازی کشور و راهکارهایی برای رفع آنها مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

ماد نیوز؛هادی موید – در این نشست هم اندیشی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا بر اجرای برنامه های عملیاتی به دور از شعارزدگی تاکید کرد و گفت: صنعت قطعه سازی کشور از پتانسیل تخصصی و تجهیزاتی کامل برخوردار است و برای تولید محصولات فعلی در صنعت خودرو نگرانی خاصی از نظر توان زنجیره تامین وجود ندارد.

محمدعلی تیموری اظهار کرد: مباحث موردنظر اعضای انجمن همگن قطعه سازی کشور در جلسات تخصصی با اعضای هیات مدیره، قائم مقام ها و معاونان سایپا بررسی خواهد شد تا در کوتاه ترین زمان ممکن، راهکاری عملیاتی برای اقتصادی شدن تولید محصولات در این گروه خودروسازی تدوین و اجرا شود.

وی از طراحی و اجرای نرم افزار پایش و تعیین قیمت قطعات در زنجیره تامین گروه خودروسازی سایپا خبر داد و گفت: قیمت گذاری قطعات به صورت شناور مدنظر قطعه سازان سایپا بوده و برای انجام این کار، طراحی نرم افزار تعیین قیمت قطعات براساس شاخص های تخصصی در دستور کار گروه خودروسازی سایپا قرار گرفته است.

مدیرعامل سایپا در بخشی از گفت وگوی خود با قطعه سازان کشور، ضمن انتقاد از شرایط فعلی خدمات پس از فروش، گفت: متاسفانه هزینه ارائه خدمات و حتی تامین قطعات مورد نیاز در شبکه خدمات پس از فروش نسبت به بازار آزاد بیشتر است؛ در چنین شرایطی نباید انتظار داشت مشتریان تمایلی به استفاده از خدمات پس از فروش ما داشته باشند.

تیموری با بیان اینکه اجازه نمی دهم به مردم ظلم شود، افزود: اگر بهای تامین قطعه و ارائه خدمات در نمایندگی ها بالاست، مشکل خودروساز است و خودش باید حل کند، نه اینکه مردم هزینه آن را پرداخت کنند.

در این جلسه اعضای هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی نقطه نظرات خود پیرامون مسائل جاری صنعت خودرو و قطعه سازی کشور را مطرح کردند.

رضا رضائی، عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور با اشاره به نقش مهم صنعت خودرو در اقتصاد جهانی اظهار کرد: صنعت خودرو و قطعه سازی از جمله صنایع استراتژیک در دنیا به شمار می رود که به دلیل اشتغالزائی مستقیم و غیرمستقیم، نقش آفرینی در تولید ناخالص داخلی و دستاوردهای فنی و تکنولوژیک مورد حمایت قرار می گیرد و دولت ها در جهت رفع موانع آن حرکت می کنند.

وی با بیان اینکه این روند در کشور ما معکوس است و تقریبا همه جریان ها به تخریب این صنعت مشغول هستند، افزود: چین از چند سال پیش تصمیم گرفت تا یکی از کشورهای برتر در صنعت خودرو باشد و برای تحقق این هدفگذاری، قوانینی تصویب کرد تا خودروسازان بزرگ دنیا برای مشارکت با شرکت های چینی احساس امنیت کنند. نتیجه این حمایت و بسترسازی را امروز که چین بزرگترین خودروساز دنیا شده است، مشاهده می کنیم.

محمدرضا نجفی منش، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور نیز بزرگترین مشکل زنجیره تامین را نقدینگی بیان کرد و گفت: به دلیل مسیر اشتباهی که در چند سال اخیر طی شده، صنعت خودرو و قطعه سازی با بحران نقدینگی روبه رو شده و لازم است به سرعت چاره ای برای این معضل اندیشیده شود.

آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی کشور نیز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت صنعت قطعه سازی کشور، بر احیای سه کمیته مشترک بین انجمن همگن و سایپا تاکید کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا