علم و تکنولوژيکرمانشاه

ایران به ۶۳ کشور تجهیزات پزشکی صادر می‌کند

به گزارش ماد، روح اله مزینانی روز سه شنبه در حاشیه اجلاس مدیران تجهیزات پزشکی دانشگاه های علوم پزشکی کشور در کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر هزار و ۸۰۰ پروانه تولید در ایران صادر شده است که از این تعداد هزار و ۶۰۰ فقره دارای مجوز صادرات هستند.

 

وی با بیان اینکه کیفیت هر کالا و تجهیزات پزشکی چنانچه احراز شود می تواند مجوز صادرات دریافت کند، افزود: در طول یکسال گذشته افزون بر ۲۰ میلیون یورو انواع تجهیزات پزشکی صادر شده که این میزان روز به روز در حال افزایش است.

 

مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و داروی کشور همچنین با اشاره به این امر که محدودیتی در صادرات این اقلام وجود ندارد افزود: در تمامی اقلام پزشکی ظرفیت صادرات کشور بالاست ولی تاز زمانی که نیاز کشور مرتفع نشود صادرات با احتیاط انجام می شود.

 

وی کالاهای تولیدی این حوزه را که ارزش صادرات داشته باشد سالانه ۱.۵ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: به دلیل نیاز کشور به این اقلام و از سویی دیگر برخی موانع تجاری حجم صادرات کمتر از میزان تولید آن است.

 

مزینانی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۴۵ درصد از نیاز کشور در زمینه تجهیزات مصرفی پزشکی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، کلینیکی، بیمارستانی و صنایع وابسته در  داخل کشور تولید می شود، افزود: این میزان با تلاش تولیدکنندگان این حوزه روز به روز در حال افزایش و در نتیجه کاهش واردات است.

 

وی با اشاره به صدور حدود ۳۶۰ هزار IRC (کد وسیله پزشکی) تجهیزات پزشکی در سامانه رهگیری و اصالت سازمان غذا و دارو یادآور شد: یک هزار و ۷۰۰ تولید کننده تجهیزات پزشکی این اقلام را تولید و حدود ۲ هزار تامین کننده و سه هزار شرکت فعال در زمینه توزیع، عرضه، خدمات پس از فروش، کنترل کیفی و مشاوره خدمات مهندسی در عرصه تجهیزات پزشکی در کشور فعالیت می کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا