شرکت محصولات کاغذی لطیف
سیاسی

آمریکا و ۳ کشور اروپایی درباره ایران دچار توهم و محاسبات غلط شدند

مادنیوز – حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر امروز پنجشنبه در آئین سلام و تبریک سفرا و رؤسای نمایندگی‌های خارجی در کشورمان به مناسبت فرارسیدن چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: قیام تاریخ‌ساز ملت سرافراز ایران بر علیه رژیم دست‌نشانده و مستبد پهلوی پاسخی به دهه‌ها مداخله خارجی، کودتا، استبداد، وابستگی، عقب‌ماندگی و تحقیر همه‌جانبه ملتی با فرهنگ بود که در منطقه و جهان از جمله تمدن‌سازترین ملت‌ها است.

رئیس جمهور با گرامیداشت یاد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی (ره) و شهدای والامقام نهضت اسلامی، افزود: جمهوری اسلامی به عنوان ثمره این قیام سراسری، بر مبنای ایده مردم‌سالاری دینی، اراده و رأی مردم و مبتنی بر آموزه‌های الهی و معنوی ملت ایران شکل گرفت؛ ملتی که در طول تاریخ همواره در برابر ظلم ظالمان قیام کرد و برای رسیدن به عدالت و استقلال ایستاده و اسارت را نه برای خود و نه برای هیچ ملتی تحمل نکرده است.

رئیسی اظهار داشت: امروز بعد از ۴۴ سال از این رویداد تاریخ‌ساز جمهوری اسلامی ایران تحت رهبری حکیمانه و هوشمندانه امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، با تأکید بر همان آرمان‌های متعالی روزهای نخست انقلاب در مسیر آزادی، عدالت‌خواهی، استقلال و پیشرفت همه جانبه پیش می‌رود و در پیشرفت و مقاومت الهام‌بخش همه ملت‌های آزاده جهان بخصوص در منطقه بوده و می‌باشد.

رئیس جمهور اضافه کرد: با مشاهده پیشرفت‌های ملت ایران با وجود تحریم‌های ظالمانه، دور از انتظار نبود که مستکبران عالم چنین رستاخیزی را تحمل نکنند و با همه توان برای خفه کردن صدای آزادیخواهی و استقلال‌طلبی ملت ایران علیه او توطئه کنند، اما جمهوری اسلامی به رغم همه طراحی‌های نظام سلطه به رهبری ایالات متحده و کارزارهای گوناگون، بالنده‌تر و قدرتمندتر از هر زمان دیگر در مسیر آبادانی ایران عزیز قرار دارد و به دستاوردهای غرورآفرینی در عرصه‌های مختلف دست یافته است.

رئیسی گسترش کمی و کیفی نظام آموزشی و مراکز تحصیلی و دانشگاهی، ارائه خدمات پایه اجتماعی و بهداشتی در سرتاسر سرزمین پهناور ایران و دستیابی به دانش‌های نوین در تراز جهانی از جمله در حوزه‌های مهمی همچون نانوفناوری، نانوپزشکی، بیوتکنولوژی، هوا و فضا، هسته‌ای، صنایع نظامی و غیره را بخشی از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه خودکفایی اقتصادی در حوزه‌های راهبردی، از ابتدا برنامه ایران اسلامی بوده است، تصریح کرد: تقویت و تنوع‌بخشی به زیرساخت‌های اقتصادی، ایجاد شبکه‌های فراگیر در همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی به رغم جنگ تمام‌عیار اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران و نیز توسعه سیاسی مبتنی بر نظام مردم‌سالاری دینی که در آن تمامی مسئولین کشور از عالی‌ترین مقامات در سطح ملی تا مقامات محلی با رأی مردمی انتخاب می‌شوند، تنها گوشه‌ای از دستاوردهای ملت ایران است.

رئیسی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد دستاوردهای علمی و فناوری و همچنین ظرفیت‌های اقتصادی، انرژی، ترانزیتی، مواصلاتی خود را در جهت ارتقای صلح و توسعه به اشتراک گذاشته و ساز و کارها و قالب‌های نوینی از همکاری را برای کسب منافع مشترک جمعی ایجاد کند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش بخش مهمی از مشکلات جامعه بشری و درگیری‌های ایجاد شده در سطوح مختلف میان کشورها و آسیب‌های ناشی از آنها را متأثر از اجرای سیاست‌های برگرفته از رویکرد سلطه و یکجانبه‌گرایی دانست که بدون در نظر گرفتن منافع دیگر کشورها منجر به کاهش سطح اعتماد جهانی و برانگیخته شدن شعله‌های جنگ و خونریزی شده است.

رئیسی تاریخ ۴۴ ساله جمهوری اسلامی ایران را روایت مقاومت ملتی دانست که مسیر بالندگی و پیشرفت همه جانبه و بومی خود را به رغم تمامی بدخواهی‌ها و شرارت‌های نظام سلطه با قدرت پیش برده است.

شرکت کاغذ سازی لطیف

رئیس جمهور گفت: هر ناظر منصفی می‌داند که ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای غربی تا چه حد لجوجانه بر موضع سلطه‌گرانه خود پافشاری می‌کنند و از درک و پذیرش واقعیت‌های ایران اسلامی به عنوان کشوری مستقل و آزاد سرباز می‌زنند و این خود مبنای خطاهای راهبردی و سیاست‌های اشتباهی است که در طول سال‌های گذشته در قبال مردم و دولت ایران و البته منطقه به اجرا گذاشتند.

رئیسی با اشاره به اینکه نظام سلطه از لحظه آغازین نهضت اسلامی ملت ایران از هیچ دشمنی و عداوتی فروگذار نکرده است، افزود: از حمایت کامل از صدام برای حمله به ایران گرفته تا ایجاد بزرگترین نظام تحریم‌های ظالمانه علیه یک کشور در طول تاریخ و بزرگترین جنگ جهانی رسانه‌ای و روانی علیه افکار عمومی ملت ایران بخشی از دشمنی‌ها علیه جمهوری اسلامی بوده، اما این دشمنی‌ها هرگز ملت ایران را متوقف نکرده و نخواهد کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است که برای تمام طرف‌هایی که بر اساس احترام و اصول و منافع متقابل در پی برقراری، حفظ و ارتقای روابط بین‌المللی هستند شریکی قابل اعتماد و مؤثر بوده است، اظهار داشت: جمهوری اسلامی متقابلاً در مقابل آنانی که در پی نادیده گرفتن و یا ضربه زدن به منافع مردم ایران و سلطه‌جویی یا پیاده‌سازی طرح‌های استعماری برای منطقه و جهان می‌باشند، سدی محکم و نفوذناپذیر است.

رئیسی با اشاره به اینکه در مراسم مشابه سال گذشته رویکرد کلان، مواضع و سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد اشاره قرار دادم، تصریح کرد: مایلم بار دیگر تأکید کنم تعامل حداکثری هوشمند با جهان و چندجانبه‌گرایی اقتصادی، شعار و رهیافت کلان دولت جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی و در تنظیم روابط سازنده با کشورها و حضور شایسته در مجامع و ساز و کارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بوده است.

رئیس جمهور اضافه کرد: این رویکرد در قالب اولویت‌هایی همچون توسعه مناسبات با همسایگان، نگاه ویژه به مناسبات درون‌منطقه‌ای آسیا، کمک به توسعه و توانمندسازی اقتصاد داخلی و بی‌اثرسازی تحریم‌های ظالمانه و پیگیری رفع این تحریم‌ها، طی ۱,۵ سال گذشته پیگیری و در بسیاری از حوزه‌ها به نتایج و دستاوردهای بسیار خوبی نائل شده است.

رئیسی خاطرنشان کرد: در موضوع خاص هسته‌ای نیز، به رغم تمامی بدعهدی‌های طرف‌های غربی در عمل به تعهدات خود، جمهوری اسلامی ایران از ماه‌ها پیش آمادگی خود را برای نهایی کردن مذاکرات رفع تحریم و دستیابی به یک توافق خوب و منصفانه اعلام کرده و در مسیر تحقق این هدف حسن نیت خود را نشان داده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا