شرکت محصولات کاغذی لطیف
پزشکیخبر ویژه

جزئیات جدید از طرح «پزشکی خانواده» اعلام شد

جزئیات جدید از طرح «پزشکی خانواده» اعلام شد

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تمام اقدامات لازم در سطوح تخصصی برنامه پزشکی خانواده انجام شده است.
به گزارش ماد، سعید کریمی معاون درمان وزیر بهداشت در پنجمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور در ستاد وزارت بهداشت با بیان اینکه تمام اقدامات لازم در سطوح تخصصی برنامه پزشکی خانواده انجام شده است، گفت: فوکال پوینت‌های معاونت درمان مشخص شده و در هر بیمارستانی افرادی در سیستم ارجاع تعیین شده‌اند و تمام ارجاعات از طریق معاونت درمان در ستاد به صورت مستقیم قابل رصد هستند.
وی افزود: هیچ بیماری که از کانال برنامه پزشکی خانواده به سطوح تخصصی و فوق تخصصی ارجاع می‌شود، بلاتکلیف نمی‌ماند و اقدامی که باید برای وی صورت گیرد در سامانه مشخص می‌شود.
معاون درمان وزارت بهداشت بیان داشت: با راه‌اندازی سامانه یکپارچه ارجاع از این پس هیچ اقدام مکتوب کاغذی برای ارجاع صورت نمی‌گیرد و پذیرفتنی نیست. این سامانه علاوه بر امکان نسخه‌نویسی، دارای امکانات اتصال به سطح یک، اتصال به آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری نیز هست.
کریمی افزود: در جهت عدالت گستری جزء حرفه‌ای، تعرفه بخش‌های خصوصی و دولتی برای اعضای تمام وقتی جغرافیایی یکسان سازی شده است. ضریب کا نیز برای تمام وقت‌های جغرافیایی از 30 هزار به 70 هزار تومان افزایش یافته است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: 30 درصد ظرفیت پذیرش مراکز درمانی به بیمارانی که از طریق سیستم نوبت دهی در برنامه پزشکی خانواده مراجعه می‌کنند، اختصاص می‌یابد. امکان اضافه شدن بخش خصوصی نیز به برنامه پزشکی خانواده در مراحل بعدی وجود دارد؛ بنابراین مشوق‌هایی که برای بخش دولتی در این برنامه در نظر گرفته شده برای بخش خصوصی هم در نظر گرفته خواهد شد.
کریمی اظهار داشت: در حال حاضر امکان اجباری شدن پذیرش بیمار از کانال برنامه پزشکی خانواده وجود ندارد ولی در آینده این امکان وجود دارد. همچنین امکان ایجاد دوراپزشکی در برنامه پزشکی خانواده نیز برای مناطقی که دسترسی به متخصص با اشکال مواجه است، در حال امکان‌سنجی است.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «سامانه کارآمد» برای ثبت عملکرد و اختصاص کارانه به پزشکان راه اندازی و اجرایی شده است و در بخش پرستاری نیز در حال راه اندازی است.
معاون درمان وزارت بهداشت در پایان بر پیگیری مطالبات بیمارستان‌ها از سازمان تأمین اجتماعی و نصب تجهیزات نصب نشده تأکید کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا