شرکت محصولات کاغذی لطیف
خبر یک

جزییات تغییرات قرارداد کارگران در لایحه اصلاح قانون کار

پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون کار تهیه شده که در بخشی از آن مقرر شده است؛ حداکثر مدتی که می‌توان با کارگران مشمول قانون کار، قرارداد موقت منعقد کرد، چهار سال است و بعد از آن، قرارداد موقت، دائمی می‌شود.

بعد از ایام هفته کارگری بود که علی حسین رعیتی فرد، معاون روابط کار وزارت کار از پیش نویس «لایحه اصلاح موادی از قانون کار» خبر داد.

وی ادامه داد: پس از برگزاری جلسات مفصل و بررسی مزایا و معایب قراردادهای کار دائم و موقت و اثرات هر یک بر طرفین رابطه کار، اجتماع و اقتصاد کشور، پیش نویس «لایحه اصلاح موادی از قانون کار» تهیه و مطابق با ماده ۲۲ آیین‌نامه داخلی هیئت دولت جهت سیر مراحل قانونی تصویب طی نامه شماره ۱۱۸۹۲ مورخ ۱۴۰۱/۰۱/۲۸ به معاون اول رییس جمهور ارسال شد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با بیان اینکه در ایام هفته کارگر سال گذشته کمیته‌ای برای قراردادهای کارگری و امنیت شغلی این قشر تشکیل شده است، گفت: اصلاح بندهایی از قانون کار در این کمیته نهایی شده که می‌تواند بخشی از مشکلات کارگران را خصوصا در زمینه امنیت شغلی رفع کند.

وی تاکید کرد: اصلاح بعضی از قوانین با هدف تامین امنیت شغلی کارگران به مجلس ارائه شده است که براساس آن کارگران، امنیت شغلی خواهند داشت و همچنین کارفرمایان دیگر حق اخذ سفته و چک از کارگران را ندارند.

بندهایی از این اصلاحیه که به زودی صورت می‌گیرد، شامل موارد زیر است.

۱- حداکثر مدتی که می‌توان با کارگران مشمول قانون کار، قرارداد مدت موقت منعقد کرد چهار سال خواهد بود و بعد از آن، قرارداد موقت به حالت دائمی در خواهد آمد.

۲- دریافت چک و سفته و اوراق بهادار از کارگران ممنوع خواهد شد.

۳- اخراج کارگران درصورت بروز تخلفات انضباطی تسهیل خواهد شد.

شرکت کاغذ سازی لطیف

۴- اخراج زنان کارگر، در ایام مرخصی زایمان و تا پایان دوران شیردهی (دوسالگی فرزند) ممنوع خواهد شد.

۵- ازدواج کارگر نباید موجب خاتمه قرارداد کار او شود.

بنابر این گز ارش، اصلاح این بندها در راستای افزایش امنیت شغلی و رفع دغدغه‌های کارگران است. در شرایطی که بیش از ۹۶ درصد کارگران قرارداد موقت دارند، ضروری بود که مسئولان برای امنیت شغلی آنها اقدام کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا